Arama sonuçlarınız

1. B

Sigortalı Gösterilenler için Mali Müşavirin Sorumluluğu Var mıdır?

Merhaba üstadlar.. Bir yemek fabrikası Ltd.Şti. olarak 2007 yılında faaliyete geçer. ağlı Bulunduğu Belediyeden İşyeri açma ve çalışma ruhsatı alır,tatil günleri çalışma ruhsatı alır,bağlı olduğu belediyeden ''Gıda Üreten İşyerlerine ait Çalışma İzni ve gıda Sicil belgesi''ni alır, Tarım ve Köy...
  2. B

İki Ltd.Şti.'in Oluşturduğu Konsorsiyum (ortaklıkta) Geçici Vergi Beyanı

Merhaba Sayın Üstadlarım. İki Ltd.Şti. %49 - %51 ortaklık Kurup (Konsorsiyum oluşturup) bir temizlik işi ihalesini aldılar.İhale 31.12.2012'de son bulacaktır. Sormak İstediklerim; (Bu ortaklık için KDV ve Muhtasar yönünden mükellefiyet tesis edildi ,Geçici Vergi İçin Mükellefiyetlik tesis...
  3. B

Tapu Alım Satım Harcı

Merhabalar. Bir mükellef (2.sınıf) iş başlama tarihi : 10.10.2010 Bu mükellef 2007 yılında aldığı arsasını 170.000.00 TL satıyor. Bu arsa vergi mükellefi olmadan önce alındı. Vergi mükellefi olduktan sonra da bu arsa aktifine kayıt edilmedi . 2012 'de arsayı sattı. 1) satıcının Fatura...
  4. B

A.Ş. Hisse Devri Hk.

Merhaba üstadlarım.. Beş ortaklı Bir A.Ş.'de %10 hissesi olup yönetim kurulunda olmayan kişi şirkette bulunan %10'luk hissesinin tamamını noter'den (A.Ş.'lerde Noterden hisse devri gerekmediği halde) yaptığı hisse devir sözleşmesi ile şirket dışından birine devir etmiştir. Yeni ortak (%10...
  5. B

Şirket Sermaye Arttırımında Ayni Sermaye Konulması

Merhaba Üstadlarım.. Bir Ltd.Şti. mükellefim 50.000.00 TL olan ödenmiş sermayesini 1.500.000.00 TL'ye .çıkarmak istiyor. Arttırılan miktarın tamamı yani 1.450.000.tl'nin tamamını ayni sermaye koyarak arttırmak istiyorum. arttırılan sermayenin 1/4'ü kadar bankaya bloke yapmam gerekir mi.saygılar
  6. B

Mali Müşavirin danışmanlık hizmeti vermesi hk?

Mali Müşavirliğini yaptığım bir firma (ltd.Şti.) iştigal konularından biri çin yeni yatırımlara girmek istyor. bu konuda ''firmanın danışmanlığını sen yap'' diyor. Bu danışmanlık için anlaşma sağladığımız bedeli de ödüyor. 1) Danışmanlık hizmeti verebilirmiyim. Verebilirsem KDV tevkifatı yapmam...
  7. B

Doğum Borçlanması

Merhabalar.. 1982 yılından 1987 yılına kadar bağ-kur hizmeti olan bayan 1988 yılında evlenir. 1990 -1993-1996-2000 doğumlu çocukları vardır.Çocukları da sağ. 01 Temmuz ayında SGK'lı olarak çalışmaya başlar. Bu hanımefendi Doğum borçlanması yapabilir mi..Saygılarımla
  8. B

Yurt dışı borçlanması

Merhaba .. Bir mükellefim 1975 yılında Fransaya gitti.. Fransada 30 yıl fransada çalıştı. Şimdi Yurt dışı borçlanması yapıp emekli olmak istiyor. 3600 gün borçlanıp emekli olabilir mi.. (Türkiyeden hiç sgk sı yok) Şöyle bir yazı okumuştum '''Almanya?da ilk işe başlaması olanlar ise Türkiye?den...
  9. B

Mal Satın alınan Firmaya Ceza Faturası Kesilmesi

Merhaba Üstadlar.. Bir mükellefim satıcılarından çeşitli tarihlerde KDV dahil 37.000 TL tutarında mal almıştır. bu aldığı mallar faturalar almıştır. Satıcı Genel Esaslardan Özel Esalara geçmiştir.(SMYİB Kullanıcı olarak Koda Girmiştir) Bizde o firmadan mal aldığımız için bizde kod'a girdik. Bize...
  10. B

Mali Müşavir Sponsor Olabilir mi ?

Merhabalar... Vergi ve SGK Prim borcum yok. 2011 yılından Serbest Meslek kazancın 98.000 TL dir... 2012 yılında yaptığım planlamaya göre takriben 120.000 TL kazancım olacak. 2012 yılında XYC Amatör spor Kulübü ile belirli konuda sponsorluk anlaşması yapabilirmiyim. Sponsorluk konusunda Örnek...
  11. B

İzinli iken çalışma

Sayın Üstadlarım.. Bir mükellefimin fabrikasında çalışan işçi yıllık iznini kullanmak için 01.01.2012'de ücretli izne ayrıldı. 10 ocak 2012 tarihinde işçiyi fabrikada çalışan usta başı acil çağrı yaptı. '' Ali senin servisindeki arkadaş falanı kişinin aracın boyasını tutturamadı. Seni evden alıp...
  12. B

6111 Sayılı Kanundan faydalanan ve Faydalanamayan

Sayın Üstadlarım. Bir Mükellefim 2007-2008-2009-2010 yılları beyannamelerini hiç verilmediği için 2011 yılının ocak ayında taktir komisyonundan cezalar geldi ve bu cezaları 6111 'den faydalanarak ödeyebildi. Diğer bir mükellefim de 2007-2008-2009-2010 yılları beyannamelerini vermedi. Taktir...
  13. B

Mimarların defteri

Merhaba üstadlarım.. Mimar mükellefim aynı zamanda oto kiralama hizmeti ve inşaat malzemesi alım satım işi yapmaktadır. 1)Bu mükellefimiz için hangi defterleri tasdik edilmesi gerekir (Serbest meslek defteri + işletme defteri tasdik edilmesi uygun mu) 2)Fatura cildi bastırdık , serbest meslek...
  14. B

Mali Müşavirlik Hizmeti veren Danışmanlık Hizmeti verebilir mi

Sayın Üstadlarım...Bir iki firmanın mali müşavirliğini yaparken aynı zamanda bu firmalara Danışmanlık Hizmet vermekteyim. Sormak istediğim konu şu... Danışmanlık bedeli için üç ayda tahsilat yapacağım ve bu tahsilatım için GV Tevkifatı yapmam gerekir mi. Ayrıca %50 KDV tevkifatı yapılması...
  15. B

KDV İndirim Konusu hk

Merhabalar.. Bir Ltd.Şti Şirket merkezi için ve Şirket Müdürlerinin konaklayacağı (şirket Genel Merkezi İçin) 2 adet 300 m2'li ofis satın almaktadır. Bu alışlarda ödediği KDV'yi indirim konusu yapabilir mi. Saygılar
  16. B

Gayri Menkul alışında Fatura hak.

Merhaba Üstadlarım. Bir mükellefim (Ltd.Şti) 2011 Kasım ayında 270 m2 büyüklüğünde KDV dahil 175.000 TL'ye triplex mesken almaktadır.Bu mesken şirketin aktifinde kayıtlı olup şirketin kullanımında olacaktır. Kasım ayında parasının tamamı bankadan ödenip tapu şirket adına tescil ettirilmiştir...
  17. B

BARO Başkanlığı'na yapılan adli yardım için kesilen serbest meslek makbuzu hk.?

Sayın Üstadlarım. Baro Başkanlığına Baro'ya kayıtlı bulunan Avukatlar Adli Yardım adı altında her ay verdikleri hizmet karşılığında Baro Başkanlığına hitaben Serbest Meslek Makbuzu düzenlemektedirler. Kesilen Serbest Meslek Makbuzunda %20 Stopaj ilgili vergi dairesine Baro tarafından...
  18. B

Bağ-Kur 'dan SGK'ya geçiş

Merhaba arkadaşlar... 1958 doğumlu bir mükellefim 01.01.1982 tarihinde sigortalı işe girip sigortaya 1.200 gün prim öder...Daha sonra Çiftçilikten dolayı 2000-2007 döneminde Çiftçi Bağ-Kur 'u ödedi. 02.03.2007 tarihinde sigortalı işe girdi ve sigortalı olarak çalışmaya başladı.02.03.2007 den bu...
  19. B

K Belgesi Hakkına

Trafik Müşaviri arkadaşlara merhaba.. Bir çekici ve dorse ile yük taşıma işi yapmak istiyor K 1 Belgesi almadan TIR'ı tüm belgeleri (K ve R belgesi) olan firmaya kiraya verebilirmiyiz. Saygılar..
  20. B

Geçici Vergi'nin Yıl içindeki Tevkifatlardan mahsubu

Sayın Üstadlarım... 2011-Ocak-Eylül dönemi geçici vergisi beyannamesi verilecektir.Bu dönemde adımıza ödenen (stopajla öden) stopaj 12.000 TL Tahakkuk eden geçici vergi 18.000 TL dir. Bu 12.000 TL vergiyi geçici vergiden mahsup etmek istiyorum. Bu mümkün mü... Mümkün ise Tevkifat listesini de...