Arama sonuçlarınız

1. F

6111 Sayılı Kanundan yararlananlara vergi incelemesi yapılabilir mi?

Merhabalar, Şirketimiz için 6111 sayılı kanundan yararlanıp matrah artırımında bulunduk. Matrah artırımında bulunulan yıllar için inceleme yapılamayacaktı. Bugün vergi denetim kurulu başkanlığından 2006 - 2009 yılları için defter ve belgelerimizin inceleneceğine dair bir yazı geldi. Böyle bir...
  2. F

Serbest Bölgeye Kesilen Fiyat Farkı

Herkese Merhabalar ve İyi Çalışmalar, Serbest bölgeden aldığımız bir ürünle ilgili yapılan fiyat kontrolü sırasında fark tespit edildi. Fiyat farkı faturası kesmemiz lazım. Öğrenmek istediğim ; faturayı usule uygun kesip göndermenin dışında farklı bir uygulama var mı? Teşekkürler,
  3. F

İndirimli Orana Tabi Malların İhraç Kaydıyla Satışı

Öncelikle herkese iyi günler, Forumda arama yaptım ancak istediğim sonuca net ulaşamadım. Gözden kaçırdıysam şimdiden kusura bakmayın lutfen. KDV kanununun 11/c bendine göre "İhraç edilmek şartıyla imalatçılar tarafından kendilerine teslim edilen mallara ait katma değer vergisi, ihracatçılar...
  4. F

İthalatta GB ile Fatura Arasındaki Fark

Merhabalar, Yurtdışından ithal ettiğimiz bir ürün için proforma fatura gelmiştir. (Örn: 1.000.-USD) Daha sonra malın fiyatı artırılmış ve fatura yenilenmiştir. (1.200.-USD) Mal gümrükle gelmiş ve GB ilk gelen faturaya göre (1.000.-USD) düzenlenmiştir. Bu firmaya 1.200.-USD ödememiz...
  5. F

Dövizli Teminat Mektubu

Herkese Merhaba, Firma, 2005 yılında 25.000.-USD değerinde bir teminat mektubu almış. Ancak bunu nazım hesaplara kaydetmemiş. Nasıl bir tol izlenmeli... Teşekkürlerimle,
  6. F

İndirimli Orana Tabi İşlemlerde İade/İhracat istisnası

Merhabalar, Sadece ihracat yapan bir tekstil firması, ihracat istisnasından yararlanıyor. Ancak yüklenilen KDV si, satıştan( %8 ) daha fazla olduğu için devir KDV çıkıyor sürekli. Bu durumda yüklenilen KDV ile ihracat istisnasına göre iade aldığı KDV arasındaki farkı, 99 tebliğe göre alabilir mi?