Arama sonuçlarınız

1. ismail0309

E-Defterden İşletme Usulüne ve İşletme Defterine Geçiş Mümkün müdür ?

2021 yılında e deftere geçmiş bir firma var 2022 yılında gayrıfaale düştü yeni şirket açtılar tüm herşeyi oraya taşındı işletme hadlerinin çok altında kaldı işletme defterine geçmesi mümkünmüdür ? Mümkünse yapılması gereken işlemler sırayla nedir? Vericeğiniz Bilgiler İçin Şimdiden TEŞEKKÜR EDERİM..
  2. ismail0309

Atık Akü için Düzenlenecek Fatura Örneği

karşı firma e fatura mükellefi ve siz değilseniz e arşiv kesebilirsiniz kesiceğiniz fatura 637,5 tl olduğu için kağıt fatura kesebilirsiniz 2-kağıt faturada değil ama e arşiv faturada satış olarak belirtip özel matrahlarda bulunmuyor bizde çözemedik biz malların yanına yıldız koyup altına...
  3. ismail0309

İddia Bayii Muhasebesi

iddia bayi olarak tek ve ana gelir kaynağı buysa 600 lü hesaplarda takip edersiniz tam istisna kdv var zaten stopaj kesintisi oluyor sonuçta şöyle bişi çıkıyor: 600 iddia gelirleri 50.000(a) 193 stopaj kesintileri 15.000(b) 100 kasa/320 cari 35.000(b) şirketin ana faaliyet konusu bu değilse...
  4. ismail0309

Mali Müşavirlerin Tutacağı Raporlardaki Tutar Limit Sınırı Nedir ?

bunu açıklayabilirmisin yani smmlerin imzalayabileceği beyanname tutarında bir limit mi var?
  5. ismail0309

Ticari Araç Almak

şahış şirketi açıp orda durcaksa sadece araçla neden gerekli boşuna defter tasdik muhasebe ücreti v.s hazır ltd. varken ona kaydedersin sıfırsa ötv,kdv,amortismanını kullanır üzerine benzin fişlerinden kdv düşersin yani ltd.ye kaydetmek mantıklı gibi geldi...
  6. ismail0309

Banka Kredi Ödemeleri Muhasebe Bağlantıları

doğru fakat kredi tahakkukunda vade 1 yıldan uzunsa 302 yerine 402 kullanması daha doğru olur...
  7. ismail0309

Konaklama Ve Transfer Hizmetinde Kdv ?

Evet bizimde tur şirketlerimiz var konaklama kdvsi %8 tur gezi ve transfer gelirleri %18 olcak firmanın ana faaliyet konusu olup olmaması kdvyle bağlantılı değil yani hizmetle direk alakalı...
  8. ismail0309

Fatura Düzenleme Sorunsalı

Bildiğiniz üzere e arşiv sorgulamada ve özel entegröterlerde fatura tarihi ile fatura oluşturma tarihi bellidir yani 20.10daki faturayı 30.10 da oluşturduğunuzda bunlar loglarla sabittir kolaylıkla tespit edilebilir sadece maliye bakanlığı bununla pek uğraşmıyor diyelim...
  9. ismail0309

Asgari Ücret Vergi İstisnası

öncelikle 09/2022 brüt ücret 6471 tl BRÜT*SGK PİRİMİ(%14)=6471*%14=905,94 BRÜT*İŞSİZLİK SİGORTA PRİMİ(%1)=64,71 BRÜT-SGK PRİMİ-İŞSİZLİK SİGORTA PRİMİ=GVK MATRAHI 6471-905,94-64,71=5500,35 GVK MATRAHI ŞİMDİ KÜMÜLATİFTE GVK ORANINI BULUCAZ 32.000 TL'ye kadar 15% 70.000 TL'nin 32.000 TL'si...
  10. ismail0309

Galeri Araç Alım Satımında Tahsilat Durumu

bilmiyordum öğrenmiş olduk:)
  11. ismail0309

Hediye Çekleri Hakkında

136B/102A-fatura kesildiğinde 770-760-740B/191B/136A şeklinde yapabilirsiniz...
  12. ismail0309

Galeri Araç Alım Satımında Tahsilat Durumu

Eğer noter alış ve satışlarında gerçek ticaret değeri 2milyon,2.7 milyonu gösteriyor ve faturaları buna göre kesiyorsanız bir problem olmıcaktır sonuçta cari hesabınız biriniz borçlu biriniz alacaklı olabilir ancak; Bu durum büyük bir sıkıntı 7.000 tlyi aşan ödemelerin tümü bankadan yapılmak...
  13. ismail0309

eUSE SUSEV4 - 01. Değerlendirme Testi hakkında Yardım

Arkadaşlar artık teos sınavları online olarak dinamik yapılıyor yani belli bir soru veya cevap şeması yok...
  14. ismail0309

Şirket Ortaklığı

Çıkarsa bile Eyt ile birlikte af düzenlemeside gelceğe benziyor büyük ihtimalle sildirirsin ama bir gelsin bakalım:D
  15. ismail0309

İşveren Promosyon İçin Belirli Banka Hesabı Kullanımına Tek Taraflı Karar Verebilir mi ?

Ben size uygulamada gördüğümüzü anlatım siz karar verin çok personelli şirketler promosyon geliri için bir bankayla anlaşıyor sonra bankadan bir personel gelip 1 gün 2gün olur şirkette işçilerle görüşüp banka hesaplarını açıyor ve kartlarını veriyor bu şekilde olduğunda işçide bankayla uğraşmak...
  16. ismail0309

Smmm Hiç Mükellef Yokken Ofis Açmak ?

haklısınız ancak SMM olarak kaliteli müşteri kitlesine hitap etmelisiniz bırakın onlar 100 tlye basit usul,işletme 200 e bilanço tutsun siz işi çok olan sgk şubeleri,e defter mükellefleri,serbest meslek erbabları(doktor,avukat v.b) defterleri topladığınız sürece hem kendiniz geliştirecek hemde...
  17. ismail0309

381 Gider Tahakkukları Hesabını Kapatamıyorum.

Sizin dediğiniz yöntem malesef olmuyor tahhakkuku 770 381 yaptığında karşı taraftan para geldiğinde üyelerden 102(B) 381(A) Olmuş oluyor ve gidere mükerrer kayda düşüyor öteki yandan fatura tutarı ile kapandığında 381 A kalanı vermiş oluyor örnek olarak paylaşıyım: --------------------TAHAKKUK...
  18. ismail0309

Tahsin beyin söylediği en mantıklı çözüm elektrik faturası gelince 770 yerine 381den kapatmanız gerekiyor yada fabrikaların sistemleri gibi siz elektriğin kdv ve giderini kullandığınız için her lojmanın üyesine elektrik yansıtma faturası kesmeniz gerekiyor...
  19. ismail0309

Kooperatiflerin işleyişine çok fazla hakim değilim malesef ama bu bir vergiye tabi kooperatif değilde site yönetimi olsaydı benim tahakkuklarım 131(B) 602(A) ÜYE ÖDEMESİ SONUCUNDA 102(B)131(A) FATURA GELİŞİ 770(B) 329(A) ŞEKLİNDE GİDERDİ EN SON KAR ZARAR İŞLENİRKEN ELEKTRİK GİDERİ SİTENİN BİR...
  20. ismail0309

Arge Personeli HK.

aylık 36 saat ise kısmı süreli olarak girişi yapılacak puantaj hesaplamasını gelen puantajlara göre saatlik olarak hesaplıcaksınız ;6500 brüt aylık mı?eğer öyleyse 6500/36 saat=180.56 brüt şeklinde girebilirsiniz başka bir yerde asgari ücretli çalışıyorsa stopaj kesintiside yapılacak(istisnasız)