Arama sonuçlarınız

1. S

Defteri Kebir Dökümü

Arkadaşlar luca dan defteri kebir dökümü yaparken rapor detayı kısmında üç seçenek var. Detaylı rapor Evrak tarihi ve numarası aynı ise birleştir Tümünü birleştir diye siz hangisini kullanıyorsunuz. Detaylı rapor dediğim zaman aşağıdaki sıralama tipindeki bütün seçenekleri denediğim halde...
  2. S

Artı Hesap Çalışan Banka Hesapları Hk.

Bir müşterimin bankası ile anlaşması gereği normal vadesiz mevduat hesabında 10.000 TL artı para kredisi var. Ben bunu herhangi bir işleme tutmadan direk işledim. Fakat şimdi defteri kebiri dökücem. Defteri kebirdeki o bankanın hesabı alacak verdiği için garip bir görüntü var. Sizce alacak veren...
  3. S

İş Yeri Açılışında Kira Kontratı Üzerindeki Tarih

Herkese selamlar, Bir şube açılışı yapıcaz. Kira kontratı üzerindeki tarih üzerinden 15 günlük bir süre geçmiş. İşyerlerini bildirimde bildiğiniz gibi 10 günlük bir süre var. Vergi dairesi sicil memuru kira kontratındaki kira başlangıç süresini dikkate alırmı, yoksa bizim dilekçede...
  4. S

Alınacak Ücret Hakkında

Arkadaşlar, Yeni kurulacak bir işletme var. İş görüşmesini yaptık. İşletmede 35-40 kişi istihdam edilecek. Şirket olmadığı için işletme defteri olarak açılışını verdik. Yanlız uygulayacağım ücret konusunda kararsız kaldım. İşçi sayısı işin durumuna göre artabilir. Sizce ne kadar ücret...
  5. S

SMMM Mahsup İşlemleri

Tüm üstadlara selamlar saygılar, Bir mali müşavir olarak garip bir durum gerçi ama ilk defa yapacağım için sizlere danışma gereği duydum. Yıllık gelir vergisi beyannamemizi verdikten sonra bir miktar alacağım çıktı. 2011 yılında ödenmemiş bazı vergi borçlarıma mahsup etmek istiyorum. 1- Vergi...
  6. S

Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Hk.

Merhabalar, Yeni bir motorlu taşıyıcılar ve nakliyeciler koop.kuruyoruz. Muhasebe işleyişi hakkında üstadlar biraz bilgi verebilir mi. 1- Hangi defterleri tasdik ettircez 2- Diyelim kooperatif bir firmanın nakliye işini aldı. Yapılan nakliye işleri için O firmaya kooperatif mi fatura kesecek...
  7. S

Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesinin Yanlış Tarih ile Feshi

Selamlar, Bugün feshettiğimiz Aracılık ve sorumluluk sözleşmesinin fesih tarihine yanlışlıkla 16.01.2012 tarihi vermişiz. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor. Böyle birşey başına gelen var mı ?
  8. S

Ödenmeyen SGK Primleri

Merhabalar, Bilindiği üzere ödenmeyen sigorta primleri gider olarak gösterilmiyor. Fakat Aralık ayının primlerinin ödeme günü Ocak ayı olduğu için biraz kafam karıştı. Şimdi Kasım ayına kadar olan ödenmemiş primleri 361 hesaptan 368 hesaba alarak kanunen kabul edilmeyen gider olarak nazım...
  9. S

Şirket birleşmesi Yeminli Mali Müşavir Raporu

Merhabalar, İki tane limited şirketin birleşmesi için önümüzdeki günlerde çalışmalara başlayacağız. Bilmediğimiz bir sürü şey var. Fakat en çok yeminli mali müşavir raporunun ne kadar tutacağını merak ediyoruz. Ayrıca mahkeme tarafından mal varlığı için bilirkişi ataması yapılıyormuş. Bilirkişi...
  10. S

Yeni açılan işyeri teşvikten yararlanma süresi?

Merhabalar, Sgk teşviği ile ilgili kafama takılan bir konu var. Yeni sgk dosyası açtırmış bir işletme işçi çalıştırmaya başlıyor. Son altı aylık ortalama sıfır olduğu için ilk işçi şatlara uyuyorsa teşvikten faydalanacak. Peki bu işçinin teşvikten yararlanma süresi ne kadar olacak. İşe girdiği...
  11. S

Ba Bs Düzeltme Hk.

Arkadaşlar ağustos ayında envantere alınan aracın faturası atlanarak b formuna alınmamış. Şimdi düzeltme verirsek ceza kapıda. Düzeltme vermessek ne gibi sonuçları olur ? Ayrıca düzeltme verirsek ne kadar sürede cezası gelir. Ocak ayı için Mart veya nisan ayında bir düzeltme vermek zorunda...
  12. S

Serbest Meslek Araç kiralama Kaydı

Selamlar, Meslek defterime araç kiralama girişi yapıcam. %20 gelir vergisi ve % 18 kdv tahakkuk ettiricem. Fakat luca serbest meslek defterinde bu işlemi nasıl yapacağımı bulamadım. Bilen arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
  13. S

Kdv Düzeltme Beyannameleri Hk.

Arkadaşlar aklıma takılan bir konuyu sizlere danışmak istedim. Normal olarak hepinizin başına gelmiştir. Kdv beyannamelerini verdikten sonra BABS mutabakatı yaparken, B formlarına giripte bize gelmemiş olan faturalar tespit ederiz. Daha sonra da B formuna girmesi sebebiyle düzeltme beyannamesi...
  14. S

İşyeri Dosyası Açılışındaki İşçi Çalıştırmaya Başlanacak Tarih

Geçenlerde bir inşaat dosyası açtırdım. İşçi çalıştırmaya başlanacak tarihi 03.08.2011 diye yazmıştım. Fakat girişi bugün yaptım. Bugün yaptığım içinde bir gün sonrasını yazmam gerekiyor. Dolayısıyla işçi çalıştırmaya başlanılan tarih 04.08.2011 oldu. Bu durumda bir sorun çıkar mı ?
  15. S

Müşteri Kredi Kartından Mal Alınan Firmaya Ödeme Yapılması

Sayın forumdaşlar, Firmanın işleyişi hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Firma ana tedarikçilerinden mal alımı yapıyor. Bu alımların ödemelerinin bir kısmını satış yaptığı müşterilerinin kredi kartlarını kullanarak, bir kısmını da kendi kredi kartını kullanarak gerçekleştiriyor. Bu firma...
  16. S

Hurda plastik vb maddelerin işlenerek satışı

Arkadaşlar herkese günaydın Bildiğiniz gibi hurda plastik ve granül maddeleri işlenerek satıldığı zaman 97 seri nolu kdv genel tebliği uyarınca tevkifat uygulanacağı belirtilmiştir. Firmamız hurda alıp hurda olarak satış yaptığı maddeleri istisna uygulamasını seçerek kdv siz olarak satıyor...
  17. S

Müşteri Bildirim Listeleri ?

Sevgili forumdaşlar, Bilindiği gibi 16 Mayıs tarihine kadar 2010 yılında aylık, üç aylık ve yıllık beyannamelerini imzaladığımız müşterilerin listesini vergi dairesine bildirmemiz gerekiyor. Ben geçen senenin son aylarına doğru büromu açtım. Fakat müşterilerimle çalışmaya 1 Ocak 2011 tarihinden...
  18. S

SM Kazanç Defterinde Geçici Vergi Döneminde Bağkur

Sevgili forumdaşlar, Geçici vergi dönemlerinde serbest meslek kazanç defterlerinizden bağkur primlerini gider olarak gösteriyormusunuz, yoksa yıl sonundaki gelir vergisi beyannamesinden matrahtan mı düşüyorsunuz ?
  19. S

Muhtasar Beyanmame

Sn.Forumdaşlar, Muhtasar beyannameyi aylıktan 3 aylığa çekmek için vergi dairesine bir dilekçe ile müracatta bulunmamız yeterlimidir. Eğer yeterliyse dilekçe örneğini nereden bulabilirim. Saygılar...
  20. S

Vergi levhası tasdik bildirimleri

Selam arkadaşlar, Malum, vergi levhalarını tasdik etme zamanı geldi. Bununla ilgili kafama takılan bir iki soru var. Birincisi 2011 yılı içinde faaliyete başlayan firmaların vergi levhalarını tasdik edip vergi dairesine bildirdik. Şimdi bu mükelleflerin Mayıs ayı içinde vergi levhalarını tasdik...