Arama sonuçlarınız

1. S

Peyzaj Mimarlığı

Peyzaj mimarlığı faaliyeti adı altında bir mükellefiyet açılacak. 1- Serbest Meslek Defterimi tasdik edilecek, 2- Belediyelere yapılacak proje işlerinde %20 stopaj ve 7/10 Kdv tevkifatı yapılacak mı? Bilgilerini paylaşan tüm forum üyelerine teşekkür ederim.
  2. S

Yeni açılış

müşterim bir iş hanında fatura ödeme merkezi faaliyetine aynı zamanda aynın hanın içerisinde 4 mt ilerde bilgisayar malzemelerinin satışı ve bakımı işi ile iştigal etmek üzere bir işyeri açmış bulunmaktadır. açılışını vergi dairesine vercem defter tasdikini tekmi yapcam yoksa iki işyeri için...
  3. S

Sigorta dosyası açılışı

21/06/2012 tarihinde açılışını yaptığım emlak komisyoncusu mükellefimin açılış yoklamasında yoklama memuru çalışan olarak 1 kişi yazmıştır. yoklama tutulma tarihi 28/06/2012.dir. şu tarihten itibaren çalışıyor diye bir ibare yazmamıştır. sigorta dosya açılış tarihini geriye dönük hangi tarihi...
  4. S

Yeni açılış defter tasdiği

bir mükellefim şubat 2012 de bijuteri işi ile iştigal etmek üzere işletme esasına göre bir işyeri açtı. fakat mal sahibiyle anlaşamadığından dolayı işyerini kapattı. farklı bir adreste haziran ayında emlak komisyonculuğu işi ile iştigal etmek üzere bir işyeri daha açtı. yeniden defter tasdiği...
  5. S

Yazar kasa kapanış

09/02/2012 tarihinde açılışını yaptğımız perakende bijuteri alım ve satım işi ile uğraşan mükelkefimiz 15/02/2012 tarihi itibariyle dükkanını kapatıyor. yazar kasa almadı bununla ilgili bir problem varmı 1 aylık süreyi açmadı.
  6. S

Emlak müşavirliği

perakanden bijuteri ve emlak komisyonculuğu faaliyetinde bulunacak müşterimin işletme esasına göremi defter tutacak bilgisi olan formdaşların paylaşmasını rıca ederim.
  7. S

Triko Üretimi

triko kazak yapan tekstil işletmesi müşterim, trikoları yaparken sadace iplik kullanıyor. Maliyet muhasebesi kayıtlarını yaparken kullanmış olduğu iplikleri 150 nolu hesaptan 710 nolu hesaba aktarım yapıp, işçilikleri 720 nolu hesabamı atcam. bazı yorumlarda ipliklerin ve işçiliklerin 740 da...
  8. S

Danışmanlık

esas iştigal konusu araç kiralama olan bilanço esasına göre defter tutan mükellefimin bu faaliyetinin yanında danışmanlık ve eğitim işlerinde bulunmak istiyor. yaptığı bu ek faaliyetlerden dolayı bilanço esasına göre defter tutup, normal fatura kesebilirmi. yoksa ayriyeten serbest meslak kazancı...
  9. S

Fason işçilik

fason işçilik yapan bir tekstil müşterim var, şu anda sadece fason işçilik yapıyor , ileride trikoda yapcak. İşçi ücret ve giderlerinin 760 mı yoksa 720 üretim hesabındamı takibi doğru olur, 720 da takip edilse, bir üretim söz konusu omadığından mantıklı gelmiyor, fakat birkaç ay sonra triko...
  10. S

İşkur aylık iş gücü çizilgesi

aylık iş güçü çizelgelerinin bildiriminin son günü takip eden ayın kaçında, geç bildiriminin cezası nedir.
  11. S

E-beyanname hesabının kapatılması hk.

meslek mensubun hesabı ismmmo yazısına istinaden kapatılmıştır. çarşamba günü verilmesi gereken b formları vardır. sisteme kayıtlı olan sözleşmelerin iptalini meslek mensubunun hesabı kapatılmadığından iptalini nasıl yapcaz ve beyanları nasıl vercez, rıcam bu konuda bilgisi olan tüm formdaşların...
  12. S

Çırak Kanuni Kesintiler

çırak olarak işe girişini yaptığımız bir kişiden yapılacak kanuni kesintiler sgk ve gelir vergisi, damga vergisi nelerdir bu konuda bilgisi olanların paylaşmasını rıca ederim.
  13. S

Mesleki sözleşme girişi hk.

vuk 407 nolu tebliğle beraber mesleki sözleşmelerin giriş tarihi 1 ağustostan itibaren 15 gün içinde girilmesi zorunludur. Oda müşterilerinizle 1 ağustos tarihine kadar mesleki sözleşmeleri düzenleyip, damga vergilerini ödenmelidir ibaresiyle sayfasında bilgi yayınladı. Bu konuyla ilgili bir kaç...
  14. S

Bağkur hizmet silme

2000 yılından , 2007 yılına kadar bağkurlu olarak faaliyet gösterip işyerini kapatan mükellefim, bağkur borcundan kurtulmak için bu süreleri sildirip borcundan kurtulmak istiyor. Bilgisi olan formdaşların paylaşmasını rıca ederim.
  15. S

İşten çıkış bildirgesi hk.

personelinimizin işten çıkışını yaptık sehven çıkış bildirgesine çıkış tarihini doğru yazmama rağmen, ay içinde işe girdiğinden gün sayısını doğru yazdım. Aylık bildirgede doğru olanı yazıp tahakkuk ettirdim. Bir problem olurmu, 10 günü geçtiğinden işten çıkış bildirgesinin iptalini yapamadım.
  16. S

İto kayıttaki faaliyet alanı seçimi hk.

şahıs olarak ticaret odasına kayıt olcağız. işletmenin unvanında turizm inşaat yazıyor ama oda kayıt beyanını doldururken işletmenin faaliyet konusunu turizm veya inşaat olarak seçebiliyorum tescil de bir problem yaratırmı.
  17. S

Belediye kdv tevkifat

belediye'ye bilgisayar server hizmeti verdik. faturayı %18 kdvli olarak kestik. belediye yapılan işin parasını bize verirken kdv tevkifat kesintisinde bulunmuş. bu kdv tevkifat kesintisini inidirim konusu yapmamız gerektiğini düşünüyorum mayıs kdv beyanından ve 191'e atarken nasıl bir yol...
  18. S

Dul maaşı

bir akrabam eşinin vafetından dolayı kendisi ve 2 kızı maaş almaktadır. Kızlarından biri ssk'lı olarak çalışmaya başladı. Maaş almaya gittiğinde kızının maaşını alamamış. Kızının maaşını ssk'ye dilekçeyle bildirdiği takdirde alabilirmi.
  19. S

Çift işlenen fatura

sehven şubat ayının 28 inde kesilen bir satış faturası mart ayına'da işlenmiş, devletin bir vergi kaybı yok bu durumu düzeltme beyanı vermeden nasıl düzeltebiliriz.
  20. S

Belediye alacağından yapılan kesinti hk.

bir firmamız nevşehir belediyesine bilgisayar server hizmeti veriyor, faturaları keserken %18 kdvli fatura kesiyor. Belediyeden yaptığı işin parasını alırken kesinti yapcaklarmış bu kesinti nedir ve kesintinin oranı nedir. Bu konuda detaylı bilgisi olan formdaşların paylaşmasını rıca ederiz.