Arama sonuçlarınız

1. D

Birden Fazla Yılın Geçmiş Kârlarının Dağıtılması

Merhaba, Hiç dağıtılmayan birden fazla yılın geçmiş kârlarının tek seferde dağıtılması halinde menkul sermaye iratları,ilgili olduğu yıl için ayrı ayrı olarak mı hesaplanacak yoksa dağıtılacak karların kümülatif toplamı üzerinden tek seferde mi stopaj ve kar payı hesaplaması yapılacak yapılır...
  2. D

Tek Kişilik Anonim Şirket Genel Kurulu

Merhaba meslektaşlarım,kolay gelsin. İki sorun olacak... 1. Tek kişilik bir Anonim Şirket için genel kurul yapacağım. Yeni TTK'da, toplantı başkan başkanlığı diye bir kavram var. Bu zamana kadar toplantılarda dışarıdan divan heyeti belirliyordum. Ama tek kişilik bir a.ş.'de bu bana saçma...
  3. D

Terk Mükelleflerde Vergi Levhası Oluşturma Sorunu

Merhaba meslektaşlarım, 31.12.2016 tarihinde terk olunan gerçek kişi mükellefimin 2016 yılı gelir v. beyannamesi verilmiştir. Ancak vergi levhasının sistem üzerinden oluşturulmasına izin verilmiyor. 4440189 danışma hattını aradım. Vergi dairesine bir dilekçe ile başvurun diyor... Kıymetli...
  4. D

6661 Resmen Buharlaştı

Merhaba meslektaşlarım, 31.12.2017 tarihinde ödememiz gereken 2016 Aralık dönemine ait sgk primlerinin hepsini peşin ödedim. Ancak 6661 indirimini yapmadı. Hakkımızı nasıl arayacağız? ilk aklıma gelen Sgk'ya itiraz dilekçesi yazmak. Farklı görüşleri olan arkadaşlar yazabilir mi? Saygılarımla
  5. D

100 TL Teşvik Geliri

Merhaba arkadaşlar Bu sene 31 Aralık C.tesi'ye denk geldiği için,Aralık sgk'sı 2 Ocak'ta ödendi. Bu durumda 100 tl teşvik indirimini hangi yılın geliri olarak kabul edeceğiz?
  6. D

Hava Taşımacılığı %5 Emsal Hasılat

Merhaba arkadaşlar. Kafama takılan bir konu var,bilgisi olan meslektaşlarım yardımcı olursa sevinirim. Türkiye'de daimi temsilciliği bulunan yabancı hava taşımacılığı şirketi mükellefim var. Şifaen sorduğumuz arkadaşlar,bu tür firmaların yıllık vergiden muaf olduğunu söylediler. Ancak KVK...
  7. D

646/656 Hesap İşleyişi

1. Her işlem için Geçici vergi dönemlerinde,ayrı ayrı 646/656 hesabı çalıştıracak mıyız? Yoksa kalan farkı,tek bir maddede 646/656 'ya atsak olur mu? 2. Geçici vergi döneminde yapılan kur farkı gelir/zararları için geçici yevmiye kaydı yapıp, Geçici vergimizi çıkardıktan sonra o kaydı iptal...
  8. D

A.Ş.Kurucu Ortak Ve Y.Kurulu Üyesi 4/b Sigortalılığı Bir Soru ?

Sayın üstatlar, 1/10/2008 öncesi kurulmuş olan bir Anonim şirketin hem kurucu ortağı hem de yönetim kurulu üyesi olan ortak, 4/b karşısındaki durumu nedir?
  9. D

Kısmi Süreli Çalışanlar İçin Eksik Gün Bildiriminin Her Ay Verilmesi Zorunlu Değildir

İşveren Uygulama Tebliğine göre, bir kez Eksik Gün Bildirim ekinde sözleşme bildirilirse sonraki dönemler için Ek-10 ve sözleşmenin bildirilmesi zorunlu değildir.
  10. D

Aş. Ltd Ortak / Yönetim Kurulu Üye Bildirimlerinde Son Perde ! Nefret Ediyorum Bu Zihniyetten...

5.1- Şirket yetkililerinin ve sigortalıların sigortalılık başlangıç ve sonlandırılmasına ilişkin bildirim yükümlülükleriKanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılanlardan, kollektif şirket, donatma iştiraki, adi komandit şirketlerin komandite ve komanditer...
  11. D

Kar Dağıtımı Sorunu ?

1. Kar çıkan dönemde mutlaka dağıtım yapmak zorunda mıyız? 2. Yüklü miktardaki geçmiş yıl zararları ile dönem karını eritmek mümkün müdür?
  12. D

Prim Borcu Olan, Engelli Teşvikinden Faydalanabiliyor mu ?

Merhaba arkadaşlar, Firmanın vadesi geçmiş prim borcu var. Şunu biliyorum,sgk teşvikleri birbirinden bağımsızdır. E-bildirgede 14857'yi seçip engelli teşviki ile bildirge verdim ancak aynı anda %5 indirim teşvikinden de faydalandırdı.Alo 170'i arama gafletine düştüm,ancak sonuç alamadım.Konu...
  13. D

A.Ş. ve LTD Olağan Genel Kurul Toplantılarında izlenecek yol haritası

YAPILACAK İŞLEMLER A) Eski TTK’ya göre Sanayi il Müdürlüğüne yapılan genel kurul adres,tarih,saati ve gündem bildirimi YENİ TTK’ya göre artık ortakların/pay sahiplerinin alacağı kararın karar defterine işlenmesi ile tarihe karışmıştır. B) TİCARET SİCİL MÜDÜRLÜĞÜNE VERİLECEK DİLEKÇE EKİNDE...
  14. D

GSS Ne Zaman Başlar ?

http://www.alitezel.com/tezel/index.php?sid=yazi&id=5541 Ali Tezel'in bir yazısından alıntı: .....yeni girdiğin işten 90 günlük çalışmayı tamamlamadan çıkarsan, işten çıktıktan sonraki 10?uncu günden sonra yeniden seve seve GSS?li olup prim borcun başlayacak, işinde 90 günü tamamlarsan 100 gün...
  15. D

Yeni açılan SGK Merkezleri

Bir çok şehirde yeni SGK Merkezleri açıldı. İşyeri dosyalarının hangi Merkeze nakledildiğini nereden ve nasıl öğrenebiliriz. Bilen arkandaşlar cevaplayabilir mi önemli...
  16. D

6111'e göre kasa matrah beyanı esas sermayenin 2/3'nün kaybedilmesi

Şirket sermayesi 200.000 TL Kasa matrah beyanı 300.000 TL Bu durumda bilanço alt üst oldu... Kasa matrah beyanı 689 hesapta KKEG gider kaydedildiği için bilançoda esas sermayenin 2/3'ünün altına inilmiş oldu. İSMMMO ile görüştüm sermayeyi arttır diyor fakat bunun bir anlamı yok tekrar kasanın...
  17. D

4/b'li bir kişi isteğe bağlı 4/a olabilir m?

Merhaba arkadaşlar Uzun zamandır cevabını aradığım fakat kesin bir yargıya varamadığım bir konu var. Bilindiği gibi 4/b'li birisi hizmet akdine bağlı olarak çalışırsa 4/a sigortalılığı geçerli oluyor. Aynı şekilde 4/b'li bir kişi isteğe bağlı 4/a olabilir m?
  18. D

Kendisi istifa eden sigortalıların Genel Sağlık Sigortası karşısındaki durumu

Kendi isteği ile işten ayrılan bir sigortalı SGK'ya göre 1 ay içinde GSS tescili yaptırması gerekiyor.Fakat bu işte bir çelişki var.Diğer maddesinde de diyorki sigortalı son 1 yıl içinde 90 prim öderse sigortalılık niteliğinin bittiği 10.gün ile birlikte toplam 100 gün sağlık hizmetlerinden...
  19. D

Deneme süreli iş sözleşmesinin sözlü olarak fesih edilmesi ve cezai müeyyidesi

Merhaba Bilindiği üzere Personel hizmet sözleşmelerinin 4857/19'a göre yazılı yapılması berekmektedir. Peki iş sözleşmesinin deneme süresi içinde fesih edilmesi halinde karşılaşacağımız yaptırımlar nelerdir.Bir müeeyidesi var mıdır?
  20. D

Direkt gider yazılan demirbaşlar

Direkt olarak giderleştirilen demirbaşlar hangi hesap adı altında izlenebilir.