Arama sonuçlarınız

1. Z

Ders Saati Ücreti?

değerli meslektaşlarım.özel dershanelerde saat ücreti karşılığı çalışan öğretmenlerin saat başına birim ücretileri ne kadardır? bu saat ücretlerinin her yıl yapılan güncellemesi ne zaman ve nasıl yapılmaktadır?bilgi verirseniz sevinirim.teşekkürler
  2. Z

Tedaş'a Yatırılan Depozito

serbest meslek defterinde tedaş aboneliği için yatırılan güvence bedeli(depozito) gider işlenebiliyor mu? abone olurken Güvence Bedeli: 76,80 ytl kdv: 1,56 ytl enerji açma/kapatma bedeli: 7,80ytl sözleşme bedeli:0,85 ytl damga pulu: 0,58 ytl olmak üzere toplamda 87,59ytl para yatırdık.
  3. Z

Siyasi Partide Çalışan İşçi

merhaba arkadaşlar.. siyasi partide sekreter olarak çalışan ve sigortası asgari ücretten bildirilen işçiden gelir vergisi stopajı kesilir mi?kesilmez ise basit usul yanında çalışan işçiler gibi karne almalı mı? bilgi verebilirseniz sevinirim...
  4. Z

Plastik Kapı Pencere PVC Doğrama Ana Sözleşme Örneği

değerli arkadaşlar plastik kapı pencere ve pvc doğrama aksesuarları toptan alım satımı işi ile ilgili anasözleşme örneği lazım.bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.saygılar...
  5. Z

Basit Usul Mükellefin Şube Kapanışı

selam , basit usul de mükellef olan kişi şubesini kapatacaktır.fatura iptal konusu nasıl olacaktır.gerçek usullerdeki gibi vergi dairesi mi yapacak yoksa odası mı iptal edip tutanak düzenleyip vergi dairesine bu yazıyı mı vereceğiz?
  6. Z

Ücret Almadığım Babama Makbuz Kesmeli miyim?

selam, işletme hesabına göre defteri tutulan (sigorta acentesi) babamdan hiçbir şekilde ücret almıyorum.(babamdan ücret almam abes olur)ancak içimi hep kemiriyor:acaba ücret almasam da makbuz kesmek zorunda mıyım?bana bu konuda yardımcı olur musunuz?
  7. Z

İşletme Defterinde Binek Oto Masraf ve Amortismanı

selam merak ettiğim bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum. müşterimiz 2007 nisan ayında işletme defteri olarak(şahıs ve gerçek usul tabi) işe başladı.üzerine tescilli ve 1977 model renault 12 ts aracının benzin masraflarını işlemek istiyor.(işi toptan hırdavat vb.malzeme alım satımı)dolayısıyle...
  8. Z

Tediye Makbuzunun Tasdiki

selam. kooperatifte kullanılacak tediye makbuzunun notere tasdiki gerekir mi?
  9. Z

vergi levhası?

değerli arkadaşlar.uzun süredir tartıştığımız(çevremde) fakat tek bir noktada birleşemediğimiz bir konu var.hem tic.kazancı hem de gmsi olan mükellefin vergi levhasına gmsi+tic.kazanç matrahı mı yazılır(yani tahakkuk fişinde çıkan toplam rakam mı) yoksa sadece tic.kazanç matrahı mı? bu konuda...
  10. Z

Sigorta Acentesinde Sanal Pos Uygulaması Ve Muhasebesi

değerli arkadaşlar, sigorta acentesinin poliçelerini keserken sanal pos uygulamasından yararlanması durumunda sigorta şirketine gönderilmesi gereken para direk şirketin banka hesabına gitmekte ve acente elini bile sürmemektedir.dolayısıyla acentenin şirketten komisyon alacağı doğmaktadır.buraya...
  11. Z

Sigorta Acentesinde Sanal Pos Uygulaması Ve Muhasebesi

değerli arkadaşlar, sigorta acentesinin poliçelerini keserken sanal pos uygulamasından yararlanması durumunda sigorta şirketine gönderilmesi gereken para direk şirketin banka hesabına gitmekte ve acente elini bile sürmemektedir.dolayısıyla acentenin şirketten komisyon alacağı doğmaktadır.buraya...
  12. Z

Sigorta Acentesinin Sanal Pos İle Ödemesinin Muhasebesi

13. Z

Değer Artış Kazancının Endekslenmesi Hesabı?

sayın arkadaşlar,01/08/2005 tarihinde 17000 ytl ye alınan ev 2007 yılında satılacak(gayri menkul)doğal olarak değer artış kazancı var ve bu alış değeri endekslemeye tabi tutulacak ve istisna düşüldükten sonra kalan tutardan vergi ödenecek benim merak ettiğim konu bu endekslemeyi nasıl yapacam...
  14. Z

Dersanelerde Fatura Kesiminde Dönemsellik?

değerli forumcu arkadaşlar. faaliyet dönemi eylül/2006-haziran/2007 olan fakat özel hesap dönemine dahil olmayan dersaneler fatura kesimlerini ne şekilde yapacaklardır.(dönemsellik gereği)? bilgi verebilirseniz sevinirim
  15. Z

Hesap Planında Alt Hesap Açmada Tek Düzen Var mı?

değerli arkadaşlar muhasebe hesap planı oluştururken uyulacak kurallar ile ilgili bir zorlama veya tek düzen var mı? mesela kimisi 361.10 ssk primi ve 361.20 işsizlik primi olarak açarken kimisi 361.01 Ödenecek SSK Primleri 361.01.01 İŞçi Payı 361.01.02 İşveren payı 361.02 Ödenecek...
  16. Z

Sermaye Korunmuyor

arkadaşlar smmm raporu hakkında bir şey danışmak istiyorum.sermayenin ödendiğini gösteren yevmiye maddelerine ve defter tastik numaralarına ulaşamıyorum.98-99 yılının defterleri olduğu için önceki muhasebeci bulamıyor.bu durumda ödendiğine dair raporu nasıl hazırlarım.bilgi verirseniz...
  17. Z

İşyerinin Devrinde Pos Cihazı?

selam, bir müşterimizin işyeri devredilecek ve tüm mallar ile y.kasa ve pos cihazları yeni kişinin olacak. yazar kasa ile mallarda sorun yok ancak pos cihazları kapanış tutanağı tutulmasına karşın hala eski sahibinin üstünde görünüyor(bürokratik işler uzatıyo olayı)vergi dairesi açısından...
  18. Z

Kooperatiflerin Muafiyeti Suya mı Tehlikede mi?

selam. yapı kooperatiflerine son günlerden kurumlar vergisi mükellefinden muaf olup olmadıklarını 2006 yılı sonuna kadar belgelemeleri aksi taktirde 01/01/2006 tarihinden itibaren kurumlar vergisi mükellefi olarak tescil edileceklerini bildiren yazı gönderildi.bu yazıda muafiyetten...
  19. Z

SSK Gün Sayısı ve Bazı Çelişkiler...

selam.bazı meslektaşlar arasında hala tam bir uyum sağlanamayan konuya parmak basmak istiyorum.bu konu gündelikçi işçi ile aylıkçı işçi arasındaki ssk gün sayısıdır.bazı meslek mensupları gündelikçi olan işçinin 31 gün çeken aylarda gündelikçi olmasından ötürü işçinin ssk gün hesabını ve prim...
  20. Z

502 Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farkları

selam benim merak ettiğim bir konu var.502 hesapta bekleyen enf.düz.olumlu farkını ben nasıl değerlendirebilirim.bu hesabı hangi durumlarda kullanabilirim.(sermaye artış-azalış vb.)bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...