Arama sonuçlarınız

1. S

Şahıs Şirketine Nevi Değişikliği Yapmak, Yeni Şirket mi Kurmak Daha Mantıklı Olur

merhaba değerli forum üyeleri, bir şahıs şirketi müşterimiz var, aktif bir işletme, arabaları, dükkanları, iyi bir cirosu, demirbaşları, 30 çalışanı var, iş biraz büyüdü, bunu ya nevi değişikliği yapıp ltd ye dönüştürelim dedik, yada yeni bir ltd kurup, aydan aya, araçları, dükkanları bu ltd ye...
  2. S

Serbest Meslek Kazancı Kesinti Yolu İle Ödenen Vergi Mahsubu

merhaba değerli forum üyeleri 2017 yılı için kesinti yolu ile ödenen stopajlarımın mahsup talebini sisteme girdim, ödenmemiş vergilerimi de sisteme girdim, vergi dairesi bana hiç bir soru sormadan, hiçbir yazı vs göndermeden tüm mahsuplarımı yapmış, eşime de hiç soru sormadan başka bir memur...
  3. S

Tasfiye Öncesi Bilançosu Ve Mizanı Hakkında

Merhaba değerli forum üyeleri; bir firmamızı tasfiyeye soktuk, ticaret odası tescili ve alacaklılara çağrıları yapıldı, şimdi 4 ay içerisinde vergi dairesine tasfiye öncesi mizanını ve bilançosunu vereceğiz, aşağıdaki hesapların mizanda bulunmasının herhangi bir sakıncası olur mu, sonuçta tüm...
  4. S

İşyeri İnşaatını Şahıs Şirketi mi Limited Şirket mi Yapmalı ?

merhaba değerli forum üyeleri, bir müşterimizin hem şahıs şirketi hem de limited şirketi var, bir de şahsın üzerine arsası var, bu arsaya işyeri yapmak istiyor, faaliyetlerine burada devam edecek, bu işyeri binasını şahıs şirketi üzerinden mi yapması daha avantajlı olur, yoksa limited şirketle...
  5. S

Anonim Şirket Bağkur Kaydı Hk.

merhaba değerli forum üyeleri bir müşterimiz tek ortaklı anonim şirket dışardan bir ortak alacağız, yüzde bir hisse vereceğiz. dışardan gelen ortağın bağkur lu olmasını istiyoruz, sadece yönetim kurulu kararı alsak ve ortaklar pay defterine kaydetsek bu durumu, bağkura kayıt olmak için yeterli...
  6. S

Teknogirişim Muhasebesi Hakkında

merhaba değerli forum üyeleri, yeni bir şirket kurduk, teknokent te, teknogirişim firması, bazı istisnalar tanınmış teknokent te kurulan teknogirişim firmalarına, özetle: 1- projeleri kapsamında yaptıkları üretim ve satışları kdv den istisna 2- 12 ay boyunca yanlarında çalıştırdıkları...
  7. S

Şubat Ayı Priminin İşsizlik Maaşında Dikkate Alınması Hk.

merhaba değerli forum üyeleri, personel aralıksız 3 yıldır sgk primi ödüyor, 23.02.2015 tarihinde bir grup firmamızda işten çıkışını yaptık, 24.02.de başka bir grup firmamızda iş başı yaptırdık arkadaşa, aslına bakarsanız şubat ayı eksiksiz (aralıksız) yattı, ama birinci firmamızda 23 gün sgk...
  8. S

Yatırım Teşvik Belgesini Kdv'li Kestirebilir miyiz ?

merhaba değerli forum üyeleri yatırım teşvik belgemiz var, ama her ay yüklü kdv ödememiz çıkıyor o yüzden yatırım teşvik kapsamındaki faturaları kdv li kestirsek mi diye düşündük nasılsa her ay maliyeye ödeyeceğiz, firma kdv li kessin, biz yatırıma katkı oranından yararlanalım dedik çok mu...
  9. S

331 Hesaptaki Ortağın Alacağının, 501 Ödenmemiş Sermayeden Düşülmesi

merhaba değerli forum üyeleri, bir şirketimizde ödenmemiş sermaye var, 3/4 ü iki yıl içerisinde ödenmemiş, süresi geçmiş, ödeme yapılmamış ama ortak muhtelif zamanlarda şirkete borç vermiş, 331 hesap alacaklı, 331 deki rakamı 501 ödenmemiş sermayeye virman yapmak doğru olur mu? ttk da sermaye...
  10. S

Belediyeden Gelen Atık Su Bedeli Evrağı Hk.

merhaba değerli forum üyeleri, İstanbul büyükşehir belediyesi bir tebligat göndermiş, atık su bedeliniz matrah 35.592,96 kdv 6.406,73 toplam 41.999,69 diye bir hesap, üzerinde de "ödenmesi gereken tıbbi atık bertaraf ücreti tablosu" yazıyor, bunu ödeyeceğim, ancak bana fatura vs gelmemiş, bunu...
  11. S

E Faturanın Üzerine Ayrıca Kaşe Ve İmza Ya Gerek Var Mı

merhaba değerli arkadaşlar, bir tedarikçimiz e faturayı üzerine kaşem imza yaparak bize göndermiş mevzuatta bununla ilgili hiçbir ibare içerik bulamadım internetten gelen faturaları döküp işliyoruz hep böyle bir zorunluluk yoktur değil mi? iyi çalışmalar
  12. S

Öğle Yemeği Hk.

merhaba arkadaşlar, bir sorum olacak, geçmiş konularda ve internette bulamadım benzer bir durum, hafta içi 08:00-18:00 arası çalışıyoruz, bir saat yemek molamız var ve işçilere yemekhanemizde yemek yapıyoruz, burada yemeklerini yiyorlar ctesi günü ise 08:00-13:00 arası çalışıyoruz ve yemek...
  13. S

İsmmmo 13.10.2014 Duyurusu Hakkında, Şirket Yöneticilerinin Sgk Ya Bildirimleri

merhaba değerli forum üyeleri, bir ismmmo duyurusu gördüm detayı; Değerli Üyemiz, SGK İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü tarafından 11.09.2014 tarih itibariyle yapılan duyuru ile şirket tüzel kişilikleri tarafından ortaklar ve/veya yönetim kurulu üyesi ortaklar için verilmesi gereken...
  14. S

Mali Müşavirlere Yeşil Pasaport Verilmesi Hk. Yasa Tasarısı

merhaba değerli arkadaşlar, torba kanun tasarısına "mali müşavirlere ve yeminli mali müşavirlere yeşil pasaport verilmesi" talebi de eklenmişti, forumda arattım ancak herhangi bir yazı bulamadım 21.05.2013 tarihinde 213272 sayı numarası ile tbmm başkanlığına başvurusu yapılmış, internetten...
  15. S

Vergi Mükellefi Olmayan Kişiden Alınacak Dükkan Hk.

merhaba değerli forum üyeleri, bir mükellefimiz, vergi mükellefi olmayan bir şahıstan dükkan alacak, bu alım için gider pusulası düzenleteceğiz. bu gider pusulasında stopaj da olmayacak, kdv de olmayacak diye düşünüyorum, doğru mudur? benzer konular buldum ancak belge düzenindeki vergiler...
  16. S

Yeni TTK ya Göre Temmuz 2013 Tadil İşlemleri Hk.

merhaba arkadaşlar, yeni ttk uyarınca şirketlerin yeni hükümlere tabi olacakları bazı işlem tarihleri 01.07.2013 idi, ancak biz her firma için anasözlşmelerde tadil işlemi yapmalı mıyız? bir kaç makalede noterde işlemi yapmanıza gerek yok, o tarihten sonra yeni hükümlere tabi olacaksınız gibi...
  17. S

%18 yerine %8 kesilen fatura

merhaba arkadaşlar bünyemizdeki ürünlerden bazılarını %18 kdv li kesmemiz gerekirken, %8 kdv li kesmişiz geçmiş dönemlerde böyle olmuş bizim yıllardır hiç kdv ödememiz çıkmıyor, hep sonraki döneme devreden kdv miz var yüklüce bu durum geçmişte bir sıkıntı oluşturur mu? iyi çalışmalar dilerim
  18. S

Gayrimenkul alımı sözleşmesinin damga vergisi gider midir? 252 ye mi atılır?

merhaba arkadaşlar şirket adına daire aldık, bunların sözleşmelerinin damga vergileri ödendi, bu ödemenin kaydı 770 (B) damga vergisi giderleri 100 (A) mı yapılmalıdır? yoksa 252 (B) binalar 100 (A) mı yapılmalıdır, bana kalsa canım gidere atmak istiyor :) bir de sizlere danışayım dedim iyi...
  19. S

Bordrolu meslek mensubunun tek firmanin beyanlarini vermesi

merhaba arkadaslar firmamizda bordrolu olarak musavirlik yapiyorum,tek firmanin beyanlarini veriyorum simdi bir yeni firma daha kurduk ve bunlarida sen ver vergi dairesinden sifre al deniyor vergi dairesi orada calisiyorsan eger veririm sifre diyor,ama iki firmada birden calissam bu sefer ismmmo...
  20. S

İşletmeye alınan gayrimenkulün bildirimi

merhaba arkadaşlar, firmamıza 3 adet gayrimenkul aldık, anasözleşmede gayrimenkul alabilir-satabilir-kiraya verebilir vs yazıyor, bu daireleri önümüzdeki aylarda home office olarak da kullanabiliriz, boş boş da bekletebiliriz ilerde değer kazanırsa satabiliriz de, bunları vergi dairesine...