Arama sonuçlarınız

1. S

Özelge Paylaşım Bölümü

Bir de bu ücretlerin banka, PTT den ödenmesi ile ilgili düzenleme; Çalışma Bakanlığının yetkisinde olmasına rağmen, özelgeyi Gelir İdaresi veriyor!!!! Bu da enteresan
  2. S

Özelge Paylaşım Bölümü

Yalnız bu konu ile ilgili 5 kişi altında personel çalıştıranların ücret ödemeleri, İdare tarafından tevsik kapsamında olmadığı şeklinde açıklanmıştı.. Bu nasıl iş!
  3. S

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Taslağı - Pos Bulundurma Zorunluluğu

Tahsin Bey haklısınız, size katılıyorum. Bir de bir şeye dikkat çekeyim.. Tahsilatını pos cihazı ile yap demiyor, bulunduracaksın, bu zorunlu diyor.. İyi de Kullanmayacağım bir şeyi bana nasıl zorunlu tutarsın.. ha olmadı mı bide ceza hükümleri.. Ne güzel iş bu.. Gerçek faydalanıcı formu...
  4. S

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Taslağı - Pos Bulundurma Zorunluluğu

Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan: VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ TASLAĞI (SIRA NO: ) Amaç ve kapsam MADDE 1- (1) 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca bilanço esasına göre defter tutan mükellefler ile serbest meslek kazanç defteri tutan...
  5. S

Boş Olarak Verilen BA-BS Bildirimleri Ocak Döneminden İtibaren Kaldırıldı(VUK 543)

Ama öyle olması gerekmez mi? Kaldır gitsin :) Başka bir kontrol mekanizması bulsunlar, İşin içine düzeltmeler de 10 günlük süre kavramı da karışacak içinden çıkılmaz bir hale gelecek vs :)
  6. S

Boş Olarak Verilen BA-BS Bildirimleri Ocak Döneminden İtibaren Kaldırıldı(VUK 543)

Bence tamamen kaldırılmalıydı. sadece Boş BA-BS vermenin kaldırılması daha tehlike değil mi? Boş diye verilmeyen o ay ya boş değilse? Ya gelmeyen ya da unutulan evrak çıkarsa? Hiç bildirimde bulunmamaktan ceza yeme tuzağı olmuyor mu bu?
  7. S

İstirahat Raporu

Sayın arkadaşlar, uzun zamandır çalışmadığına dair bildirim girişi yapmamıştım. Bildiğiniz üzere 30/09/2021 tarihinden itibaren bununla ilgili tebliğ kalktı, ancak içeriği ilgili yönetmeliğe taşındığı için bildirim zorunluluğumuz devam ediyor. Personel covid-19 oldu 7 gün istirahat vermişler...
  8. S

Geçici Vergi

bende 189 u aradım uzama ihtimali var mı diye :) dedim sigortalar çıkmıyor sistemde.. o zaman ceza yiyeceksiniz dediler bana Allah encamımızı hayır eylesin :)
  9. S

Geçici Vergi

sigorta tahakkukları çıkmıyor enteresan.
  10. S

Geçici Vergi

Merhaba, arkadaşlaar konu ile alakalı değil ama kusura bakmayın, ben beyanname gönderemiyorum.. muhsgk paket sistemde görünüyor, ekinde sigorta tahakkukları düşmüyor.. sistem hatası mesajı çıkıp sistemden atıyor devamlı.. sabahtan beri böyle.. odalar da cevap vermiyor..
  11. S

Bayram İkramiyesi Yeni Asgari Ücretten mi?

Yardımlarınız için Hepinize çok teşekkür ederim.. Hayırlı bayramlar diliyorum.
  12. S

Sn. Ksimkeyan teşekkür ederim. İş akdinde bir düzenleme yok, ancak olağan genel kurul toplantısında alınan genel kurul kararı var. "Personele bayram ikramiyesi asgari ücretin 1/4 ü ödenir" şeklinde.. Bu nedenle hangi tutar üzerinden hesaplanacağı üzerinde tereddütűm vardı.
  13. S

Çok teşekkür ederim.. Şimdiden herkesin bayramı mübarek olsun. Hayırlı bayramlar dilerim.
  14. S

Merhaba, Arkadaşlar, personele bayram ikramiyesi ödemesi yapacağız. Bayram ikramiyeleri yeni asgari ücretten mi yoksa eski asgari ücretten mi hesaplanacak.. şu konuda tereddüt ettim, bildiğiniz gibi ücretin ödemesinin yapılabilmesi için o ayın tamamında çalışmış olması lazım. Yeni asgari ücret...
  15. S

01.07.2022-31.12.2022 Tarihleri Arası Yeni Asgari Ücret

Mali tatil :) o da ayrı bir hikaye.. ne amaca hizmet ettiğini yıllardır çözemediğim temmuz ayının 1'i ile 20'si arasındaki dönem.. :)
  16. S

01.07.2022-31.12.2022 Tarihleri Arası Yeni Asgari Ücret

Enterasandır, İstanbul odasının sitesinde dün açıklanan asgari ücret ile ilgili bir paylaşım duyuru görmedim şu vakite kadar.
  17. S

Alış İade

Merhaba, 504 nolu satıra matrah ve kdv yi yazınca "Diğer İşlemler Tablosunda vergi matrahın % 18 inden büyüktür. " şeklinde uyarı alıyorum.. Matrah nasıl % 18 den büyük oluyor anlayamadım. 504- nolu satıra yazdığım tutar... matrah... 711,86..... kdv 128,14 ?? uyarıya rağmen devam etmeli miyim...
  18. S

Alış İade

Merhaba, benimde başımda aynı sorun var. Bir kurumsal otobüs firmasına hizmet veren taşımacılık firması, kurumsal otobüs firmasından işlerinde kullanılmak üzere 4 adet cep telefonu fatura karşılığı almıştı. Şimdi bu cep telefonları iade faturası ile firmaya iade edildi. kdv beyannamesinde 504...
  19. S

Kooperatif Bilgi Sistemi (KOOP-BIS )uygulamaya Geçti mi

Merhaba, Konut yapı kooperatifimizin genel kurul tarihi 19/06/2022 pazar günü.. Çevre Şehircilik Bakanlığı e-kooperatif sisteminden hazirun listelerini çıkarttık, bakanlığa toplantı evraklarımızı verdik, ancak koopbis sisteminden bir veri girişi sehven yapmadık. 14 ocak 2022 tarihli...
  20. S

Avukat E-Smm Yerine E-Arşiv Fatura Kesmiş

Merhaba, Serbest meslek mükellefi e-smm makbuz kesmesi gerekirken sehven e-arsiv fatura kesmiş. Karşı taraf C. Savcılığı.. İptal de edemiyoruz süre geçmiş. Vergi Dairesine dilekçe ekine faturayı ibraz edip kayıtlardan silme/iptal etme olanağı var mıdır? Yerine Yeni tarihli e-smm makbuz düzenlene...