Arama sonuçlarınız

1. B

İşçilik Faturası Kesme Hakkında

iyi günler. İnşaat müteahhiti olan mükellefim var. basit usul mükellef olan birine ait özel bina inşaatının sadece işçiliğini yapıyor. mükellefim işçilik faturasını inşaat bitincemi kesecek yoksa işçiliğin yapıldığı her ay kesilecekmi? şimdiden teşekkür ederim..
  2. B

Vergi Mükellefiyeti Olmayan Dernek Hakkında

iyi akşamlar. Sadece Huzur Hakkı ödemelerinden yapılan kesintileri muhtasar beyannamede bildiren kamuya yararlı dernek mükellefim var. Sadece muhtasar beyanname veriyoruz. dolayısıyla nace kodu yok. muhtasar işyeri bilgileri kısmındaki nace kodunu 00000 , 111111 , 999999 yazdım hepsini denedim...
  3. B

Emekli Sandığından Emekli Birinin Özel Sektörde İşe Girişi

emekli sandığından emekli olan bir mühendis in kendine ait işyeri var. Ayrıca başka bir şirketin ihaleli işyerinde ssk lı gözükmek istiyor. İşe girişini yaptığımda 'aylık almaktadır' uyarısı vermiyor. tüm sigorta kollarına göremi işe giriş yapacağım sgdp ye göre mi? Normalde uyarı vermesi...
  4. B

SGK İşyeri Bildirgesi Hakkında

İkemetgah amaçlı binaların inşaatı nace kodu olan bir ferdi işletmenin merkez adresi dışında Özel bina inşaatı sgk dosyası var. Bu mükellef ayrıca merkezde yani bürosunda sekreter çalıştıracak. merkez için Sgk işyeri bildirgesini hazırlarken yapılan işin niteliği kısmına ikematgah amaçlı...
  5. B

Sgdp Olarak Verilmeyen İşten Ayrılış Bildirgesi

işe giriş bildirgesi 08.02.2016 tarihinde sgdp olarak doğru olarak verilen bir emeklinin işten çıkışı 09.02.2016 tarihinde sehven tüm sigorta kolları olarak verildi. İşe girişi doğru. acaba maaşı kesilir mi? Şubat ayı e- bildirgesi henüz verilmedi. Sgk hatalı işten ayrılış için düzeltme...
  6. B

Emzirme Ödeneği Hakkında

işçinin eşi sigortalı değil ve doğum yaptı. Ancak baba yani işçiye emzirme ödeneği, koşullarını sağladığı için verilecek. sgk bunun üzerine işçinin adına iş göremezlik raporu düzenlemiş. bana mail geldi. çalışmazlık girişini sistemden onaylayın diye. raporun başlangıç tarihi 27.07.2015 ama bitiş...
  7. B

Kurumlar Vergisi Kar Dağıtımı Hakkında

Bir limited şirket var. 2014 yılında 850,00 TL kar elde etmiş. Fakat şirket son 5 yılda 2013-2012-2011-2010-2009 yıllrında hep zarar etmiş. Zarar toplamı 14.225,00 TL. Kurumlar vergisi kar dağıtım tablosunu doldurmak zorundamıyım? Normalde şirket kar dağıtmayacak. Kar dağıtım tablosunu...
  8. B

Basit Usul Faaliyet Konusu Değişikliği Ve Adres Değişikliği

Basit usul bir mükellefim var. Dernek lokali işletiyor. bu işi bırakıp oto yıkama işi yapacak yine basit usul olacak yani. Vergi dairesine sadece faaliyet konusu değişmiştir, ve yeni adresinde oto yıkama işini yapacaktır seklinde dilekçe vermem yeterlimi yoksa eski iş yerini kapatıp yeni...
  9. B

Müteahhitlik Belgesi

Insaat malzemeleri perakende ticareti yapan bir mukellefim var. Esnaf odasina kaydi var. Muteahhitlik belgesi almak icin ticaret odasina kayit olmasi gerekiyor. Yalniz faaliyet konusunu insaat malzemeleri perakende ticareti olarak yazmamiz gerekiyor . Vergi levhasida Bu sekilde .Bu sekilde...
  10. B

Bayramda Geç Verilen İşten Ayrılış Bildirgesi..

05.10.2013 tarihli işten ayrılış bildirgesini en geç 15.10.2013 de vermem gerekirken bayramın kurban bayramının 1.günü olduğu için 16.10.2013 de verdim. Bir problem olurmu? Sistem idari para cezası uygulanacaktır şeklinde uyarıda vermedi ?
  11. B

Şahıs İşletmesi Birden Fazla Faaliyet Konusu

Arkadaşlar bir mükellefim Alümünyum korkuluk , alüminyum küpeşte uygulaması işinde faaliyet gösteriyor. vergi dairesinde mükellefiyetindede bu faaliyet konusu tescil ettirilmiş. Ama Mükellefim bu faaliyet konusunun dışında İnşaat malzemeleri toptan satışı işiyle iştigal etmek istiyor. yani iki...
  12. B

Geçici Verginin Terkini Hakkında..

İyi günler 2012 yılının 4.yıl geçici vergisi ödenmedi, dolayısıyla gelir vergisinden mahsup etmedik. geçici vergi terkin edildi. Son 2 yıldır yine 4.dönem geçiciyi ödemiyorduk sadece damga vergisi ile gecikme zammı 2,00 TL alıyorlardı. Bu sene damga vergisi, gecikme zammı ile vergi aslı borcu...
  13. B

Sehven verilen işten ayrılış bildirgesi hakkında..

İki sigortalının işten ayrılış bildirgesini sehven verdim. 10 günlük süre geçtiği için Sgk ya dilekçe ile durumu bildirdim, işten ayrılış bildirgelerinin iptal edilmesini talep ettim. E-bildirgeyi henüz vermedim. Bu sigortalılara ramazan bayramına kadar ücretsiz izin verilecek. E-bildirgede...
  14. B

Doğum izni vs..

Bir bayan sigortalı doğum öncesi sağlık raporu almadı yada bana getirmedi. Bu yüzden primlerini tam ödedik ve eksik gün bildirimi yapmadık. doğumdan sonra 8 hafta (56 gün) kanuni iznini kullanabilir şeklinde sağlık kurulu raporu aldı. bende 8.nci hafta bitince 5 gün içerisinde çalışmazlık...
  15. B

SMM Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi KKEG

Smmm olarak kendi yıılık gelir vergisi beyannamemde zarar çıkıyor. e-beyanname ekler kısmındaki serbest meslek kazanç bildirim kısmını doldurduktan sonra mali zarar kısmına kkeg ekleyip tahakkuk ettirdim. bazı meslekdaşlar mali kar- zarar kısmına serbest meslekte kkeg eklemiyor ? Benim yaptığım...
  16. B

Geç Ödenen Geçici Verginin Kaydı..

2011 1.dönem geçici vergi gecikme zammıyla beraber 02.01.2012 tarihinde ödenmiş. Nasıl bir yevmiye kaydı yapmalıyım?
  17. B

Unutulan Bağkur Primi indirimi...

Arkadaşlar Ben bir mükellefimin 4.dönem geçici vergisini verdim. Yalnız sadece Ekim-kasım-aralık 2011 bağkur primlerini indirmişim... Düzeltme verip 12 aylık kümülatif bağkurunu indirirsem ödenecek geçici vergi azalıyor.. İnceleme gibi bir durum olur mu? Yada Düzeltme vermesem gelir vergisi...
  18. B

Limited şirketlerde imza yetkisi...

limited şirket Ortak A ve Ortak B olmak üzere 2 otaklıdır. şirket müdürü Ortak A dır. Fakat ortak A 5 sene şehir dışında duracak. İmza yetkisini limited şirketinde hizmet akdiyle çalışan C ye vermek istiyor. Ticaret sicilinde tescil ve ilan için ne yapmak gerekir?
  19. B

Defter Tasdikinden sonra adres değişikliği...

Bir ferdi işletmenin Defter tasdikini noterler birliğine girdim. defter başlıklarını hazırlayıp defterleri notere teslim ettim. aynı gün adres değişikliği olmuş. Yeni haber verdiler. aslında adres aynı. numarasıda aynı yani 143/A 143/B olmuş. Bir yan dükkana taşınmışlar. Vergi dairesine adres...
  20. B

SSK ve Bağkur birlikte ödenebilir mi?

bir mükellefim 1 yıldır ssk lı olarak bir fabrikada işçi olarak çalışıyor. bir büfeyi devraldı. 01.01.2012 de işe başlama bildirimini vereceğiz. Gelir vergisi mükellefi olacağından bağkurlu olmak zorunda. büfeyi devraldıktan bağkurunu ödeyecek. Fabrikada ise çalışmasada kendi ssk primini...