Arama sonuçlarınız

1. M

İşçi Çalıştırmaya Ara Verme

Merhaba arkadaşlar, bir vakfın çalışanı yoktu ama ekimde bir kişi işe alındı. İşçi çalıştırmaya ara verme ve ara vermenin sonlandığı tarihi eskiden e bildirge V2 den yapıyorduk, şimdi bu sistemde öyle bir bölüm bulamadım. Nereye yazabiliriz ya da yazmazsak sorun olur mu?
  2. M

Teşvik Soru

Merhaba arkadaşlar, bir vakfın 25 tane işçisi var. Bu vakıf sgk da 5510, 6661,6111 ve 27103 sayılı kanunlardan doğan teşviklerden faydalanıyor. Son sgk ödemesini ödemesiniz geciktirdiğinde 5510 dan faydalanamadığını, 6661 den faydalandığını biliyorum. 6111 ve 27103 için durum nedir acaba...
  3. M

Asgari Ücret Vergi Dilimi

Merhaba arkadaşlar, eylül ayında gelir vergisi dilimi 22,000 i aştığından dolayı, net ücretin asgari ücretin altına inmemesi için, oluşan farkın agiye eklenmesi uygulaması bu yıl için de geçerli mi?
  4. M

Korona Rapor Girişi Hata

Merhaba arkadaşlar, bir çalışan için 31/08-13/09/2020 rapor şimdi geldi. Ağustos sgk sı verilmişti, prim ödeme gün sayısı yine 30 olacaktı ama istirahatli olduğu dönemlerde çalışmamıştır kutucuğu işaretlenmemiş oldu. Bunu nasıl düzeltebiliriz, böyle kalırsa bir sorun yaşanır mı acaba?
  5. M

Muhtasar Düzeltme

Merhaba arkadaşlar, bir çalışan ağustos ayında 7252 den yararlanacakken sehven 5510 olarak sistemden gönderildi ve tahakkuklar ödendi. Bu durum şimdi farkedildi. Düzeltme yapılabilir mi, sgk ödendiği için bu teşvikten yararlanma ne şekilde olur?
  6. M

Hazır Beyan Gelir Vergisi

Merhaba arkadaşlar, bir şahıs 2019 yılına ait kira gelirlerinden doğan gelir vergisi beyannamesini zamanında vermemiş. Şimdi hazır beyan sisteminden verecek, ödeme çıkmıyor, iade doğuyor. Fakat normalde bu şekilde beyanname gönderirken kanuni süresinden sonra ve pişmanlık olarak özel onay...
  7. M

Korona Gözlem Rapor

Merhaba arkadaşlar, bir çalışanın eşi korona olduğu için, bu çalışana "şüpheli hastalıklar için tıbbi gözlem" raporu verilmiş. Bu raporun diğerlerinden bir farkı var mıdır? Bildirimi vs.
  8. M

İşyeri Kira İndirimli Oran

Merhaba arkadaşlar, bir vakıf iktisadi işletmesi kira geliri elde ediyor. 31/07 den itibaren %18 yerine %8 kesmeliydi fakat şu ana kadar %18 kesti ve ağustos kdv si bu şekilde gönderilip ödendi. %8 kesmeleri gerektiğini şimdi farkettiler, eylül ayında kesilen faturaları iptal edip yeniden...
  9. M

Covid 19 Ücretsiz İzin

Merhaba arkadaşlar, daha önce kısa çalışma veya ücretsiz izin başvurusunda bulunmayan bir işyeri; çalışanı için yarından itibaren ücretsiz izin başvurusu yapmak istiyor. Daha önce kısa çalışma başvurusu olmadığı için kısa çalışmaya başvuramıyor ya, bu durum ücretsiz izin için de geçerli mi acaba?
  10. M

Muhtasar Düzeltme

Merhaba arkadaşlar, ağustos ayı muhsgk yı verdim. Bir çalışan kişi için 5510 olarak verdim fakat bu kişi kısa çalışma sonrası normal çalışmaya döndüğü için 7252 kanun numarasını seçmeliydim, tek hata bu. Bu durumda düzeltmeyi şöyle yapacağım; Önceki beyanname üzerinde sgk bilgileri kısmına...
  11. M

E Arşiv Fatura Giriş Hata

Merhaba Arkadaşlar, e smmm kesmek için sisteme girmeye çalıştığımda son aşamada ekteki hatayı veriyor. Daha önce e smmm kesiyordum fakat bugün bu sorundan dolayı kesemiyorum. Yardımcı olur musunuz?
  12. M

Çözüldü Kısa Çalışma Gün Hesabı

Merhaba arkadaşlar, 01/04/2020-30/06/2020 kısa çalışma başvurusu yapan bir firmada, haftalık çalıştırılmayacak süre 20/45 saat olarak belirtilmiş. Bu durumda mayısta bildirmemiz gereken gün sayı kaç olmalı?
  13. M

Soru Kısa Çalışma Hesap

Arkadaşlar merhaba, bir firma 01/04/2020 itibariyle kısa çalışma başvurusunda bulunmuş ve kabul edilmiş. Haftalık 20 saat çalışılmayan süre olarak bildirilmiş. Bu durumda bordroyu kaç gün üzerinden yapmalıyız? (ilk 7 günü tam ödeyecekler ve çalışan asgari ücretli) 7 gün x 98,10 686,70...
  14. M

Soru Kısa Çalışma Ödeme

Merhaba arkadaşlar, 01/04/2020 başlangıç tarihli kısa çalışma başvurusu yaptım, onay geldi. Fakat bugün çalışanların hesabına yatan bir miktar olmadı. Ödeme alan var mı acaba?
  15. M

Çözüldü Kısa Çalışma Başvuru İptali

Merhaba arkadaşlar, bir mükellefimiz bir çalışanı için nisan ayı başında 01/04-30/06 için kısa çalışma başvurusu yapmıştı. Henüz işkur tarafından onay ya da red gelmedi. Şimdi iptal edip tam maaşını ödemek istiyorlar. BU mümkün mü, ne şekilde yapılmalı?
  16. M

Defter Beyan Evrak Girişi

Merhaba arkadaşlar, mart ayı muhasebeleştirmesini kdv son güne kadar yapabiliyorduk, şu durumda nasıl olacak, sonradan girebilecek miyiz acaba?
  17. M

Soru Kısa Çalışma Ücretsiz İzin İlişkisi

merhaba arkadaşlar, bir vakfımız, çalışanları için kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulundu. Fakat bunlara demişler ki kısa çalışma başvurusunda bulunduğunuz kişilere ücretsiz izin verirseniz (kısa çalışma yaptırmazsanız) devlet 9 ay ödüyormuş. Ben böyle biirşeye rastlamadım. Kısa çalışma ile...
  18. M

Koronavirüs Salgınından Dolayı Verilen İzinlerde Ücret

Merhaba arkadaşlar, bir yurt zorunlu olarak tatil edildiğinden, çalışanlara da 2 hafta tatil verildi. Bu durumda bu çalışanların ücretleri ödenecek mi, bununla ilgili ne yapılması gerekir?
  19. M

E Smmm

"e-Belge uygulamalarımızın tüm mükellef gruplarımızca yaygın olarak kullanımını sağlamak amacıyla; 19/10/2019 tarihinde 509 sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği yayımlanmıştır. Mezkur Genel Tebliğ ile yapılan düzenlemeler kapsamında, vergiden muaf olmayan serbest meslek erbaplarınca...
  20. M

Tam Süreliden Kısmi Süreli Çalışmaya Geçiş

Merhaba arkadaşlar, bir vakıf çalışanın tam süreli çalışıyor gibi girişi yapılmış ve 12 şubat tarihine kadar tam süreli olarak bütün işlemleri yapılmış. 12 şubatta işe giriş bildirgesinde güncelleme yapılarak ayda 4 güne çevrildi. Bu durumda şubat için gün sayısı ne olmalı? Maaşında bir...