Arama sonuçlarınız

1. A

Sonradan Yıllara Sari Olan İş

Öncelikle herkese kolaylıklar diliyorum, bir konuda fikirlerinize ihtiyacım var, doğalgaz işi yapan bir mükellefim var, satış proje bedeli vb.yapıyor. 2017 de taşeron olarak 01/03/2017-31/12/2017 tarihli sözleşmeye göre iş aldı. geçici vergi dönemlerinde kar beyan edildi ve ödendi iş sonradan...
  2. A

İhaleli İşlerde Geçici Vergi

Merhaba arkadaşlar, sorum biraz uzun olacak ama yardımcı olursanız sevinirim, gelir vergisi mükellefimin iki ihaleli işi var, biri içme suyu diğeri katı atık valilikten iş aldı. Katı atık işi 2014 ekim ayında başlayıp 2015 eylülde sona erdi, yani yıllara sari bir iş, içme suyu işi ise 2015...
  3. A

Ortaklar Hesabından Sermaye Artırımı

Merhaba arkadaşlar, konuyu doğru başlık altında mı açtım bilmiyorum ama, sizlere bir şey sormak istiyorum.Şahıs firmasından limited şirkete dönen bir mükellefim var. Sermayesi 120000 tl. Şimdi sermaye artırımı yapmak istiyor. Yalnız bunu 247000 tl ortaklara borçlar hesabı ve 40248 geçmiş yıl...
  4. A

Nevi Değişikliği

Merhaba arkadaşlar, bir konuda yardımınıza ihtiyacım var, 09/04/2015 tarihinde şahıs firmasından limited şirkete nevi değişikliği yaptık, vergi dairesi şahıs için kapanış şirket için açılış evraklarını aldı, şahıs firmasının faturalarını iptal etti, tutanak tuttu, şahıs firmasına kıst dönem...
  5. A

İhaleli İşlerde Teşvik

merhaba arkadaşlar, ihaheli işlerde sigortalının daimi işyerinden karşılanması durumunda teşvikle ilgili bir yazı okumuştum, ama açıkçası tam olarak çözemedim, konuyla ilgili bilgisi olanlar varsa yardımcı olursa sevinirim. İhaleli iş yapıp birkaç tane dosyası olan mükellefim var. Toplamda...
  6. A

Şahıstan Limited Şirkete Nevi Değişikliği

Arkadaşlar merhaba,bir konuda yardımınıza ihtiyacım var, çünkü ilk defa yaptım, herhangi bir şeyi atlamak yada yanlış yapmak istemiyorum. Nakliye işi yapan bilanço usülü şahıs mükellefim limited şirkete dönüştü. Ticaret odası işlemleri yapıldı, sonra bu evraklarla beraber vergi dairesine yeni...
  7. A

Kesin Mizan Düzeltme Süresi

Merhaba arkadaşlar, bir konuda yardımınıza ihtiyacım var, kesin mizanda ilk 10 gün içinde düzeltme verilirse ceza kesilmeyecek diye biliyorum, peki 2014 kesin mizanı bu sene 03/04/2015 e ertelendi, ben bu 10 günlük süreyi 31 marttan mı yoksa 3 nisandan mı hesaplayacağım, yardımcı olursanız...
  8. A

İhaleli İşlerde Muhasebe Kaydı

Merhaba arkadaşlar, öncelikle herkese kolay gelsin. Malum yoğun bir dönemdeyiz ve ben bildiklerimi de karıştırmaya başladım. yardımcı olursanız sevinirim.. İnşaat firması mükellefim hem kat karşılığı inşaat yapıyor hemde ihaleyle iş alıyor. İkiside bitmedi devam ediyor. 2014 ekim ayında başladı...
  9. A

Serbest Meslek Kazancı Ve İşyeri̇ Ki̇ra Geli̇ri̇

Merhaba, serbest meslek mükellefiyeti olan mükellefimin 2014 yılı zarar olarak görünüyor, bu kişi aynı zamanda 2014 yılında 15000 tl tevkifata tabi işyeri k ira geliri elde etmiş, yıllık gelir vergisi beyannamesini verirken sınırı aşmadığı için işyeri kira gelirini bildirmem gerekiyor mu? yoksa...
  10. A

Nakliye Firmasına iade Faturası

Merhaba,iyi pazarlar. Malum geçici vergilerle uğraşmaktan artık neyi nasıl yaptığımı bile karıştırmaya başladım. Anlatacağım konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Nakliye işi yapan bir firmam var. Firma karşı tarafa kum ve nakliyesi diye fatura kesiyor. 8000 tl kum 10000 tl nakliye...
  11. A

Şahıs Firmasında Sermaye Arttırımı

Merhaba arkadaşlar, konuyu doğru yerde açmışımdır umarım. Bir konuda bilginize ihtiyacım var, şahıs firmasında ( bilanço ) sermaye artırımı nasıl yapılır, telefonla itodan bilgi aldım, dilekçe ve mali müşavir raporunun gerekli olduğunu söyledi, ayrıca şahıs sermayeyi 1 milyona çıkarmak istiyor...
  12. A

Sermaye Arttırımı

Merhaba arkadaşlar, herkese kolay gelsin diyorum bu yoğun dönemimizde. Birşey sormak istiyorum, 2011 yılında bir limited şirkete sermaye artırımında bulunmuştuk ve bankaya 1/3 ünü yatırmıştık. Kalanının 3 yıl içerisinde yani 2014 e kadar yatması gerekiyordu. Değişen Türk Ticaret kanununa göre bu...
  13. A

Kasa Fazlası

Merhaba arkadaşlar, 2012 de açılmış doğalgaz işi yapan şahıs firmasının kasasında 200.000 tl bakiye görünmektedir. 120 ve 32o deki ters bakiye veren hesapları 159 ve 340 a attım. Bu kasadaki parayla 340 ı kapatmam doğrumudur yada bu parayı 131 e atsam sakıncası olur mu? Yardımcı olursanız sevinirim.
  14. A

2013 Yılında Bilanço Olan Firmanın Ba Bs Durumu

Merhaba arkadaşlar, 2013 yılında bilanço usüle geçen nakliyeci mükellefe 2012 aralık ayı için ba bs formu vermeyeceğim, ocak 2013 dönemini şubat sonunda vereceğim sanırım. Doğru mudur? teyit etmek istedim, birde kdv beyannamesi 3 aylıktı, bunu aylığa çevirmek zorunda mıyım? Eğer öyleyse aylık...
  15. A

Limited Şirketi Şahısa Çevirebiliyor muyuz ?

merhaba arkadaşlar, bir konuda bilgi almak istiyorum, tasfiyeye girmek isteyen limited şirket mükellefim var, tasfiye yerine limited şirketi şahıs işletmesine çevirmek mümkün müdür? Mümkün değilse tasfiye masrafları ne kadardır ve kar eden bir firma tasfiyeye girebilir mi? Tasfiyeyle ilgili pek...
  16. A

Nakliyecilerde 3 Aylık Kdv

merhaba arkadaşlar , bir konuda yardımınıza ihtiyacım var,2010 yılında bilançoya geçmiş nakliye işi yapan bir mükellef geldi bana,ama kdv si hala 3 aylık olarak veriliyormuş , yani bilançoya geçtiğinde kdv aylığa dönmemiş, kendiside 3 aylıktan devam etmesini istiyor ama bunun bir sakıncası olur...
  17. A

Satılan ticari araç

Merhaba arkadaşlar, bir konuda yardımınıza ihtiyacım var, doğalgaz işi yapan limited şirket mükellefim 22/03/2012 de ticari kamyonetini yanında sigortalı gösterdiği kişiye satmış, ben bunu tesadüf dün öğrendim, sorduğumda unuttuklarını söylediler. Benim şimdi yapmam gereken nedir? Araç ticari...
  18. A

Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede olmayan araç

merhaba arkadaşlar, konuyu doğru yerde mi açtım bilmiyorum ama stok affıyla ilgili bir sorum olacak, stok,demirbaş, emtia kayıtlarının düzeltilebileceğinden bahsediliyor. Fakat bizim firmamızda araçlarla ilgili sorun var, yani kayıtlarda görünen araç daha önce satılmış ama kayıtlardan...
  19. A

Yeni faaliyet konusu

merhaba arkadaşlar, oto yedek parça satışı ve oto tamiratı yapan limited şirket bir mükellefim var, araç satın aldı ve nakliyecilik, taşımacılık işine başladı. ana sözleşmesinde nakliyecilik , taşımacılık ibaresi var. bu yüzden ticaret odasında bir işlemi yok diye düşünüyorum ama vergi...
  20. A

Yeni faaliyet konusu olan şirkete sigortalı girişi

merhaba arkadaşlar, başlık çok açıklayıcı olmamış olabilir ama benim acil bilgiye ihtiyacım var, oto yedek parça satışı ve oto tamiratı yapan limited şirket bir mükellefim var. şimdi şehiriçi şehirlerarası nakliyecilik, taşımacılık işine başlıyor. araç satın aldı ve bu araçta çalışacak şoförün...