Arama sonuçlarınız

1. Y

Maliye Takdir Komisyonu

iyi günler iyi çalışmalar arkadaşlar.Deftere tabi olan bir mükellefim oğluna minübüs hattıne ve münübüsü devredidiyor. noterdeki satış senedinde değer matrahına 0,00 tl yazıyolarlar.maliye deftere tabi mükellefimi takdir komisyonuna göndeririyor ve belediyeden hat değerini 80000 tl olarak aldığı...
  2. Y

Toptan Meyve Sebze İle İlgili Sorular

iyi akşamlar üstadlar. Toptan sebze meyve ticareti ile ilgili bir mükellefiyet açılışım oldu. Mükellef üreticiden(çiftçiden) meyve ve sebzeyi alıp toptan pazarcılara veya yemek servisi yapan yerlere veriyor.kafama takılan sorular 1- üreticiden aldığı malları hale kayıt ettirme zorunluluğu varmı...
  3. Y

Kdv Mükellefi Olan Basit Usulün Yeni Minibüs Satın Alması

iyi günler iyi çalışmalar üstadlar. kdv mükellefi olan ve servis işletmesi olan bir basit usul 2.ci minübüsünü alıyor. bu yeni aldığı minibüsün kdvsini indirim konusu yapabilirmi. araştırmama rağmen birşey bulamadım. yardımcı olursanız çok sevinirim.
  4. Y

Yeni İşe Başlayan Mükellefin Önceden Varolan Aracı

iyi günler iyi çalışmalar arkadaşlar.ben 3 temmuzda işe başlama verdim. üzerime kayıtlı arabam var.arabamıda 2010 yılında almıştım. Gider pusulasıyla aktifime kayıt edeceğim. ama aracın değeri hakkında kararsız kaldım.2010 yılındaki almış olduğum noter senedindeki fiyatımı yazacağım yoksa başka...
  5. Y

Beyanname Takip Listesi

iyi akşamlar arkadaşlar elinizde eğer aylık liste halinde beyanname takip listesi varsa paylaşırsanız sevinirim.(işe başlama ve işten ayrılış tarihlerini yazdığımız zaman isteğimiz dönem listesini vermesi gibi ayrıntılı olursa sevinirim.)
  6. Y

Ba Bs Formları Hakkında

iyi günler arkadaşlar. bi konu hakkında değerli fikirlerinizi almak istiyorum. b formu yanlış olmuş mesala bi firma hiç bildirilmemiş. böyle durumlarda b formunda düzeltme yapmıyoruz.(düzeltme süresi dolmuş.) düzeltme yapmadığımız firma b formundan dolayı maliyeye incelemeye gitse b formu...
  7. Y

SMMM Yeterlilik Denetim Dersi Kaynak Kitap Tavsiyesi

arkadaşlar malum dün itibariyle sonuçlarımız açıklandı. 2 dersten kalmışım. martta 3. sınavıma gireceğim ve artık şu belgeyi almak istiyorum.başımın belası denetime iki sınavdır çalışma nazaran kazanamadım çünkü çalıştığım kaynaklar biraz eski ve yetersizdi. denetimden geçen arkadaşlardan bana...
  8. Y

Galerilerde Otomobil Satışı Hakkında

iyi günler üstadlar.benim kafama takılan bir soru var. siz değerli üstadların bilgilerini almak istiyorum.Mesala bir galerici partner veya doplo gibi bi aracı(bahsttim araç arkada camlar var ve koltuklu yani maliyeye göre binek araç statüsünde) kendi üzerine almış olsun.Daha sonra bu aracı...
  9. Y

Yurdakul Çaldağ'ın Kitabından Bir Soru

arkadaşlar yurdakul hocanın maliyet-yönetim muhasebesi uygulamaları kitabı sayfa 204 te problem 8 de 5 madde gügle ilgili bi soru var.hem direkk ilk madde ve malzeme ye dağıtılacak diyor hemde yükleme oranı veriyor. anlayamadım.çözümündede göstermemiş birde çözümünde 731 leri toplamı 320.000.000...
  10. Y

Tarım Bağkuru

sayın üstadlar kafamı meşgul eden birşeyi sizinle paylaşmak ve değerli fikirlerinizi almak istiyorum. tarım bağkurunda sigortalık süresi 360gün yerine bunun yarısı 360/2=180 gün yani bir yılda 6 ay sayılıyor diye biliyorum. eğer böyleyse ilk önce tarım bağkurundan diyelimki 14 yılı var sonra...
  11. Y

Pano Yapan Şirket Hakkında

herkese iyi akşamlar. boş bir elektrik panosu alıp buna yardımcı malzemelerle devreler yaparak pano haline getiren bir firmanın yapmış olduğu iş imalatmıdır yoksa mal alış satışmıdır. değerli üstadlarım fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
  12. Y

İtiraz Sonuçları Açıklandı

itiraz sonuçları açınlandı arkadaşlar. mali tablalor analizi 46 idi benim itiraz ettim sağolsunlar 43 e indirmişler.
  13. Y

Yeterlilik Vergi Hukuku Sınavı

arkadaşlar aralıkta yeterlilik sınavına gireceğim. vergi mevzuatı sınavında 1 soru malum uygulama sorusu olarak geliyo. ben temmuz sınavına girmiştim ve sınava çalıştım uygulama sorusunda matrah arttırımı ile ilgili bi soru geldi ama benim çalıştığım bölümlerde yoktu. sözün özü benim gibi...
  14. Y

Kur Farkında Kdv

arkadaşlar sadece bilgilenmek için ve merakımdan soruyorum. yabancı parayla alış veriş yaptığımız tüm alıcı ve satıcılar için kur farkı faturası düzenlemek zorundamıyız.Kur Farkı faturası düzenlemeyeceğimiz istisnalar varmı. Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
  15. Y

Kar Payı Avansı Hakkında

değerli üstadlar benimsorum şöyle.şirketlerde malum kasa eksi verince ortaklardan borç para alıyorduk.yeni ttk da bu kalktımı bunun yerine kar payı avansımı geldi.Eğer kar payı avansı yapacaksak şirketin dönem sonunda karı çıkması halinde bu kar dağıtım avansı stopajamı bağlı olcak.Yardımlarınız...
  16. Y

SSK Emeklilikte Son 3.5 Yıl Uygulaması

değirli arkadaşlar bağkura 1985 yılında başlamış ve 2001 yılında bitirmiş birisi var.2005 yılında da ssk ya geçmiş ve 500 günü var ssk dan .son 7 yıl içinde 3,5 yıl hizmet süresi fazla olan yerden emekli olunuyo.takıldığım yerde burası.yani ssk dan illaki 3.5 yıl primmi yatırması gerekiyo yoksa...