Arama sonuçlarınız

1. Tahsin Kurt

Otopark Kdv Oranı Düştü mü ?

Enteresanmış.Teşekkür ederim.Bunu da yeni öğrendim. Sen kesen tarafsın anladığım kadarıyla.Normalde düzeltme yapmak lazım ama nasıl olacak o da sıkıntı. En azından bu aydan itibaren %18 düzenlemeye başlamalısın.
  2. Tahsin Kurt

Özelge'de nasıl 18 olmalı dendi.Bunu biraz açar mısın? İşyeri kiralama hizmeti %8 değil midir? Bilmediğimiz birşey mi var?
  3. Tahsin Kurt

Kısa Çalışma

Merhaba İzin ücretini "ücret" olarak değil, diğer kazançlara dahil ederek, "prim ikramiye" alanında beyan ederseniz sorun çıkmayacağını tahmin ediyorum.İşkur ileride izah isterse bu şekilde savunma verebileceğinizi düşünüyorum.
  4. Tahsin Kurt

SMMM Ücreti Hk.

Evet, yapılması gereken ücret ilavesi yapmaktır.Bende de benzer bir mükellef var.Yıl içinde sektör ilave ederek e-ticarete geçti.Ayda 30 fatura keserken şimdi 600-700 adet fatura düzenliyor.Ücret artışı yapmadım.Ama gelecek yıl bilanço olacağından ücretin en az 1,5 katı artacağını söyledim.El...
  5. Tahsin Kurt

Veya otoparkı da bir işyeri olarak düşünüp, işyerin kiralıyoruz diye mi düşündüler acaba.
  6. Tahsin Kurt

Belediye Yıkım Sebebiyle Personel Çalışmama Durumu

Çok emin olmamakla birlikte;burada "zorlayıcı neden" ve "zorunlu neden" kavramları üzerinden hareket etmek lazım diye düşünüyorum. Aşağıdaki linkin silinmeyeceğini umuyor ve cevabın buradaki makalede olduğunu düşünüyorum...
  7. Tahsin Kurt

İstirahat Raporu;

Merhaba Bildiğim kadarıyla yazmaya çalışayım ama sorunuza hemen cevap beklemeniz bence yerinde bir beklenti değil.Biraz daha sabır göstermelisiniz. Uzun süreli olan raporlarda işverenin fesih hakkı;"4857 sayılı İş Kanunu madde 25’de I-Sağlık Sebeplerinde" şöyle bahsedilmiştir. “…işçinin...
  8. Tahsin Kurt

MUH-SGK - İstirahat Süresinde Çalışmamıştır

Evet bazı eğitim videolarında o kısmın evet olarak işaretlenmesi gerektiğinden bahsedilmiş,bende farkettim..Fakat görülüyor ki,bu hatalı bir anlatım. Siz en iyisi kurumla görüşün.Geçmiş olsun
  9. Tahsin Kurt

MUH-SGK - İstirahat Süresinde Çalışmamıştır

Merhaba Sorunuzun cevabını açıkcası bilemiyorum.1-2 kişide yaşansaydı düzeltme verin derdim ama 750 kişiden bahsediyorsunuz. Ben açıkcası bir sorun çıkacağını zannetmiyorum.neticede bu kişilerin (anladığım kadarıyla) hepsi, normal çalıştı ve aralarında istirahatli olan yok. Yani burada devletin...
  10. Tahsin Kurt

Kısa Çalışma

Bildiğim kadarıyla İşkur, ikinci kısa çalışmayı yeni başvuru olarak saymıyor,eskisine devam ettiriyor.Bu durumda da 1 hafta yarım çalışma yapılmasına gerek yok. Çünkü kısa çalışma habire uzatıldığı için sadece oran exceli ve bir dilekçeyle ikinci kısa çalışmayı bildiriyorsunuz diye biliyorum...
  11. Tahsin Kurt

İşçi Çalıştırmaya Ara Verme

Kolay gelsin.
  12. Tahsin Kurt

İşçi Çalıştırmaya Ara Verme

Eski e-bildirge ekranını denediniz mi?
  13. Tahsin Kurt

KÇÖ Denetimi Başladı mı ?

İsterseniz 1 kişi için 1 aylık kullanın.Normal şartlarda bu uygulama zaten denetime tabidir.şaşırmaya gerek yok bence.
  14. Tahsin Kurt

Pandemi Nedeniyle Ücretsiz İzinde Geçen Süreler Kıdem İhbar ve İzin Sürelerine Etkisi Var mı ?

Evet benimde bahsettiğim makale (gazete haberi) buydu
  15. Tahsin Kurt

Nakliye Firmasında İrsaliyeli Fatura Hk.

Şahsi görüşüm sıkıntı yaşarsınız. Nakliyeciler,taşıma irsaliyesi kullanırlar.Sevk irsaliyesinin düzenlenmesinden ise malın satıcısı sorumludur. Bence bir an önce bu belgeleri kullanmayı bırakıp, taşıma irsaliyesi ile normal fatura kullanmaya başlasınlar. Konuyla ilgili bir özelge TARİH ...
  16. Tahsin Kurt

Muhtasar Düzeltme

5510 iptal edip 7252 verirken ASIL olarak seçmeniz lazım.Asıl seçmeden EK seçmeye kalkarsanız "aslı yok"uyarısı alırsınız. her kanuna göre verilecek düzeltme,şayet o kanundan verilecek İLK beyan ise ASIL seçilmesi gerek. Eğer 5510'dan bir personel için iptal verip tekrar 5510 için düzeltme...
  17. Tahsin Kurt

Ba-Bs Hakkında

Enteresan bir durum.Bu bildirimi nasıl yaptınız? Brüt ücretlerde mesela personel isimleriyle mi bildirimler yapılmış.Hiç başıma gelmedi ve rastlamadım da açıkcası. Ama bırakın böyle kalsın derim.
  18. Tahsin Kurt

Bağkur Primlerinin Silinmesi Hk.

Merhaba Bağkur primlerinin sildirilmesi ancak bu konuda yasa çıkarılırsa olur.Aksi halde,şu an için keyfi olarak sildirmek mümkün değil.Geçmişte 2 defa bu uygulama yapıldı.İkisinde de vergi affı yasası içinde yer almıştı ve belli bir tarihe kadar müracaat etme şartı vardı. Ayrıca primlerin...
  19. Tahsin Kurt

Şirketlerde Araç Kısıt Hk.

Mümkünse küçük harf kullanmanızı rica ediyoruz. İyi çalışmalar
  20. Tahsin Kurt

Genç Girişimci

Sevgili dostum,eğer geçici vergi beyanından bahsediyorsan şöyle bir alıntı yapayım sana.Bilgi olarak bulunsun elinde ... X Gerçek kişisi 2019/1. Döneminde 50.000 TL kar etmiştir. Beyanname üzerinde Kazanç istisnası 50.000 TL yazılarak Matrah Bildirimi bölümünde KAR satırına 0,00 TL yazılacaktır...