Arama sonuçlarınız

1. M

Kısa Çalışma

Merhaba arkadaşlar, bir çalışan nisan-temmuz aylarında kısa çalışma (0 çalışma) yaptı. Sonrasında Ağustos eylül aylarında çalıştı, 01/10/2020 den itibaren yine kısa çalışma (0 çalışma) bildirdi. Şimdi ekim ayı ücret bordrosunu yaparken, 0 brüt mü bildireceğim yoksa kısa çalışmanın ilk...
  2. M

İşçi Çalıştırmaya Ara Verme

Teşekkürler sn.Tahsin Kurt, eski e bildirgeyi tamamen unutmuşum, işlem tamamdır.
  3. M

İşçi Çalıştırmaya Ara Verme

Merhaba arkadaşlar, bir vakfın çalışanı yoktu ama ekimde bir kişi işe alındı. İşçi çalıştırmaya ara verme ve ara vermenin sonlandığı tarihi eskiden e bildirge V2 den yapıyorduk, şimdi bu sistemde öyle bir bölüm bulamadım. Nereye yazabiliriz ya da yazmazsak sorun olur mu?
  4. M

Teşvik Soru

Merhaba arkadaşlar, bir vakfın 25 tane işçisi var. Bu vakıf sgk da 5510, 6661,6111 ve 27103 sayılı kanunlardan doğan teşviklerden faydalanıyor. Son sgk ödemesini ödemesiniz geciktirdiğinde 5510 dan faydalanamadığını, 6661 den faydalandığını biliyorum. 6111 ve 27103 için durum nedir acaba...
  5. M

Muhtasar Düzeltme

Aynı yolu izleyeceğiz. Fakat ben bütün bunları yapıp düzeltmeyi sisteme yüklediğimde iptali kabul etti fakat ek sgk da " belgenin aslı yok " şeklinde uyarı verdi.
  6. M

Muhtasar Düzeltme

sn. Tahsin Kurt bu şekilde yapacağım fakat o zaman mahsup işlemi nasıl gerçekleşecek, yani bu indirim başka bir aya mı transfer olacak?
  7. M

Asgari Ücret Vergi Dilimi

Merhaba arkadaşlar, eylül ayında gelir vergisi dilimi 22,000 i aştığından dolayı, net ücretin asgari ücretin altına inmemesi için, oluşan farkın agiye eklenmesi uygulaması bu yıl için de geçerli mi?
  8. M

Korona Rapor Girişi Hata

Evet korona ya yakalananlara veriyorlar, hatta aynı evde yaşayanlara da veriyorlar.
  9. M

Korona Rapor Girişi Hata

Merhaba arkadaşlar, bir çalışan için 31/08-13/09/2020 rapor şimdi geldi. Ağustos sgk sı verilmişti, prim ödeme gün sayısı yine 30 olacaktı ama istirahatli olduğu dönemlerde çalışmamıştır kutucuğu işaretlenmemiş oldu. Bunu nasıl düzeltebiliriz, böyle kalırsa bir sorun yaşanır mı acaba?
  10. M

Muhtasar Düzeltme

Merhaba arkadaşlar, bir çalışan ağustos ayında 7252 den yararlanacakken sehven 5510 olarak sistemden gönderildi ve tahakkuklar ödendi. Bu durum şimdi farkedildi. Düzeltme yapılabilir mi, sgk ödendiği için bu teşvikten yararlanma ne şekilde olur?
  11. M

Hazır Beyan Gelir Vergisi

Merhaba arkadaşlar, bir şahıs 2019 yılına ait kira gelirlerinden doğan gelir vergisi beyannamesini zamanında vermemiş. Şimdi hazır beyan sisteminden verecek, ödeme çıkmıyor, iade doğuyor. Fakat normalde bu şekilde beyanname gönderirken kanuni süresinden sonra ve pişmanlık olarak özel onay...
  12. M

Korona Gözlem Rapor

Merhaba arkadaşlar, bir çalışanın eşi korona olduğu için, bu çalışana "şüpheli hastalıklar için tıbbi gözlem" raporu verilmiş. Bu raporun diğerlerinden bir farkı var mıdır? Bildirimi vs.
  13. M

İşyeri Kira İndirimli Oran

Merhaba arkadaşlar, bir vakıf iktisadi işletmesi kira geliri elde ediyor. 31/07 den itibaren %18 yerine %8 kesmeliydi fakat şu ana kadar %18 kesti ve ağustos kdv si bu şekilde gönderilip ödendi. %8 kesmeleri gerektiğini şimdi farkettiler, eylül ayında kesilen faturaları iptal edip yeniden...
  14. M

Covid 19 Ücretsiz İzin

Merhaba arkadaşlar, daha önce kısa çalışma veya ücretsiz izin başvurusunda bulunmayan bir işyeri; çalışanı için yarından itibaren ücretsiz izin başvurusu yapmak istiyor. Daha önce kısa çalışma başvurusu olmadığı için kısa çalışmaya başvuramıyor ya, bu durum ücretsiz izin için de geçerli mi acaba?
  15. M

Muhtasar Düzeltme

Merhaba arkadaşlar, ağustos ayı muhsgk yı verdim. Bir çalışan kişi için 5510 olarak verdim fakat bu kişi kısa çalışma sonrası normal çalışmaya döndüğü için 7252 kanun numarasını seçmeliydim, tek hata bu. Bu durumda düzeltmeyi şöyle yapacağım; Önceki beyanname üzerinde sgk bilgileri kısmına...
  16. M

E Arşiv Fatura Giriş Hata

Merhaba Arkadaşlar, e smmm kesmek için sisteme girmeye çalıştığımda son aşamada ekteki hatayı veriyor. Daha önce e smmm kesiyordum fakat bugün bu sorundan dolayı kesemiyorum. Yardımcı olur musunuz?
  17. M

Kısa Çalışma Ödeneği Alan Firmalar İçin SGK Teşviki Uygulama Tebliği Çıktı mı?

Teşvik uygulaması 01.08.2020 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmiş olup, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulamanın usul ve esaslarının belirlenmesi ve SGK tarafından konuyla ilgili teşvik programının işletime açılmasını takiben işverenler söz konusu teşvikten yararlanma...
  18. M

Muhtasar Sgk Tüm Türkiye Genelinde

Birleştikten sonra sgk için damga vergisi çıkmıyor, sadece muhtasarda çıkıyor.
  19. M

Muhtasar Sgk Tüm Türkiye Genelinde

Evet, o aya ait olan vergi matrahı.
  20. M

Muhtasar Hakkında

Merhaba, muhsgk nın sgk bildirimleri bölümünde gelir vergisinden muaf mı diye soruyor. Burada hayırı işaretlesek veya boş geçsek her iki durumda da hata vermiyor. Hangisini yapmak doğru sizce?