Arama sonuçlarınız

1. T

Nakdi Yardım Giderleştirilmesi Hk.

irketimize üniversite öğrencileri tübitak'ın düzenlediği bir yarışmaya katılmak için hazırladıkları proje için yardım talebinde bulundu. Çalışma yaptıkları proje için kendilerine tarafımızca sponsorluk bedeli adı altında 1.000 TL. nakdi yardım yapılıcak. Yalnız öğrenciler makbuz...
  2. T

Sözleşme Başlangıç ve Düzenleme Tarihi Damga Vergisi Tahakkuku Hk.

Öncelikle iyi çalışmalar diliyorum. 13.05.2020 - 13.08.2020 tarihleri arası bir sözleşmemiz var. ancak düzenleme tarihi 08.06.2020 yapılmış. Öncelikle düzenleme tarihinin sözleşme başlangıç tarihinden sonra olması herhangi bir sıkıntı yaratır mı? Ayrıca sözleşmeden doğan damga vergisi...
  3. T

Düzenlenen Sözleşmelerde Damga Vergisi Hk.

öncelikle iyi çalışmalar. Kurumumuz damga vergisinden muaf bir kooperatif. Biz sözleşme imzaladığımız firmalar ile sözleşmeleri tek nüsha yapıp genellikle "damga vergisi ve her türlü resim ve harçları karşı firma öder" diye madde koyuyoruz. Bunun sonucunda damga vergisini ya firmanın hak...
  4. T

Beyana Dayanan Masrafın Giderleştirilmesi Hk.

alıştığımız firma kargo gönderisini ödemeli olarak göndermiş olup, alıcı ya işyeri firmamızı değil personelin ismini vermiş. dolayısıyla kargo firması faturayı işyerimize değil, personel adına düzenlemiş. şimdi personelimize kargo ücreti ödemesini yaotık. fakat giderleştirmeyi nasıl yapmalıyız...
  5. T

İlan Ve Reklam Vergisi Hk.

kooperatifiler idare binalarında kullandıkları tabelalar için ilan ve reklam vergisi öder mi? yoksa muaf mı? cevap yazarsanız sevinirim
  6. T

İlan Ve Reklam Vergisi Hk.

kooperatifiler idare binalarında kullandıkları tabelalar için ilan ve reklam vergisi öder mi? yoksa muaf mı? cevap yazarsanız sevinirim
  7. T

E-Defter Süresinden Sonra Toplu İş Sözleşmesi Hk.

öncelikle herkese iyi çalışmalar. aklıma takılan soru. edefter verme süresi Elektronik Defter Genel Tebliği (Sıra No:2) 3. Maddesinde "Tüzel kişiler elektronik defterlerini, ilgili olduğu ayı takip eden üçüncü ayın son gününe kadar (Hesap döneminin son ayına ait defterler kurumlar vergisi...
  8. T

Tercümanlık Hizmeti Gider Pusulası Stopaj Oranı Hk.

Firmamızın yapacağı yurtdışı seyahati için vergi mükellefi olmayan ve serbest meslek makbuzu düzenleyemeyen birine yapacağı tercümanlık hizmetine istinaden gider pusulası ile ödemeye yapacağız. gider pusulasındaki stopaj oranı kaç olmalıdır? hizmet alımları için uygulanan %10 stopaj oranı...
  9. T

KKEG Ait KDV Hakkında

şirket aracının trafik muayenesini geç yaptırdığımız için gecikme cezası tahakku etti. cezayı muhasebeleştiriken kkeg aldık. ancak bunun kdv sini indirebilr miyiz yoksa onu da kkeg mi alıcaz. kkeg in kdv si de kkeg midir?
  10. T

Muhtasar Beyannamesi Ödeme Tür Kodu Hatası hk.

ocak-2018 ayı muhtasar beyannamesi verirken matrah ve vergi bildirimi bölümünde sehven hatalı olarak 14 nolu ödeme tur kodu yerine 13 nolu ödeme tür kodunu seçmişim. dolayısıyla hakkı huzur ödemesi yerine kıdem tazminatı ödemesi seçilmiş. herhangi bir vergi kaybı yok. düzeltme versem ceza çıkar...
  11. T

Hatalı Amortisman Oranı Düzeltme Hk.

depomuza yapılan çevre düzenlemesinin yüzdesi sehven hatalı olarak kayıt edilmiş olup, eksik vergi ödenmiş olmaktadır. bu kayıt geçen yıldan olup defterler çekilmiştir. bunu bu 2.yılda düzeltme şansım var mı? 257 - 679 mu yapmak doğru? yoksa hatalı amortisman ayırımına devam edip, doğru olarak...
  12. T

Harcırah Beyannamesi Muhtasarda Gösterilmesi Hk.

Kooperatifimiz yönetim kurulu üyesi hakkı huzur ödemesi almaktadır. yönetim kurulu üyesinin yurtiçi ve yurtdışı gezisi için düzenlenen harcırah beyannamesini muhtasar beyannamesinde hakkı huzur bölümünde mi diğer ücretliler bölümünde mi gösterilecek?
  13. T

Avukat Vekalet Ücreti Hk.

işyerimizde avukat ile sözleşmemiz mevcut %12 vekalet ücreti ile. tahsilinde sıkıntı yaşadığımız müşterilerimizi avukatımız aracılığıyla kanuni takibat başlatıyoruz. ancak bazı müşterilerimizin vekalet ücreti konusunda avukatımızdan özel olarak indirim talep etmesi sebebiyle yada bazıları ile...
  14. T

Kendi Kendine Kesilen Faturalar BA-BS Hakkında

Şirketimizin kömür ve personelin bordrosunda gösterilen ayni yardımları kendimizden aldık ve kendi adımıza fatura düzenledik. Satışlarımız 5000 TL.nin üzerinde.Bu satışlarımızı babs formunda göstericez mi? personele yapılan ayni yardım faturası bordro da kdv dahil taahkkuk ettiği için ba da...
  15. T

Hatalı Verilen Babs Formları Hk.

Eylül-2017 ayına ait BA formunda bir firmadan olan alışı bedelini hatalı olarak girmişim. bununla ilgili şimdi bir düzeltme beyannamesi versem usulsüzlük cezası çıkarmı? 1400 TL. ceza çıkacağını biliyorum. hiç vermeyenle aynı kefeye mi giricem? düzeltme beyannamesi vermemin faydası olur mu? ceza...
  16. T

Hatalı Kdv Beyannamesi

ağustos-2017 ayı kdv beyannamesini verdim. ödenecek kdv yok devreden kdv var. ancak ağustos-2017 ayı içerisinde alış faturasının sehven 2 defa hatalı olarak hesaplara intikal ettirildiği anlaşılmıştır. dolayısıyla indirilecek kdv azalacağı için devreden kdv azalacak. hatalı uygulanan indirilecek...
  17. T

Tarımsal Kesinti Bağkur Prim Tevkifatı Hk

tarım satış kooperatifine 04 ve 05 eylül tarihlerinde ortak ürün dökmüştür. müstahsil hazırlar iken sgk tarımsal kesinti ekranında ortağın bağkur borçu görünmekte olup, müstahsil makbuzunda %2 bağkur prim tevkifatı yapılmıştır. ortak bağkura olan borcunu 11 eylül günü kapatıp tarımsal kesinti...
  18. T

7000 Tl Yi Geçen Ödemeler İle İlgili

çalıştığım tarım satış kooperatifinde alımını gerçekleştirdiğimiz tarımsal ürünlere ait düzenlediğimiz müstahsilin brüt tutarı mı net tutarını mı dikkate alacağız? mesela brüt 10.000 tl.lik bir müstahsil makbuzu. yasal kesintiler ve kooperatife olan vadli borçlar düştükten sonra kalan 5.000 tl...
  19. T

E-fatura Hk.

arkadaşlar çalıştığım tarım satış kooperatifinin ortaklarından biri e-fatura kapsamında. e-fatura firmalarında ortağı ismiyle aratınca kendi ismiyle efatura firmalarında görünüyor. ancak muhasebecisi ısrarlarla biz tekstilden e-faturaya tabiyiz çitfçilik işinden tabi değiliz. ama istiyorsan sen...
  20. T

Hatalı Amortisman Düzeltme Hk.

arkadaşlar çalıştığım firmada daha önce depo kapılarımızın boyunu uzatmak icap ettiğinden depo kapılarında tamirat yaptık. bu işlemi bakım onarım masrafı yerine hatalı olarak vede hatalı amortisman oranı ile %25 olarak kayıtlarımıza aldık. ancak hatamızın farkına vardık. ancak işlemin üzerinden...