Arama sonuçlarınız

1. G

Serbest Bölge Kira Faturası

Merhaba Benim sorum şu yönde olacak serbest bölgede faaliyet gösteren iki firma biri digerine kira faturası kesecek e fatura üzerinden burda malum kanun maddeleri belirtilecek ben bunu serbest bölgelerde verilen hizmet olarak düşünüyorum ama ortada kiralama dışında bir hizmet yok acaba yanlışmı...
  2. G

Serbest Bölge Merkezli Firma Yurtdışı Şubeye Sermaye Gönderimi

Merhaba Serbest Bölge merkezli kurulu firmamızın yurt dışında şubesini açtık.Şube ye şube giderlerini karşılamak amacıyla Sermaye olarak bir miktar döviz göndermek istiyoruz.Şirketimiz serbest bölge merkezli olması nedeniyle bu sermaye bedelini göndermek açısından bir sıkıntı varmıdır.(Ben...
  3. G

Şahıs İşletmesi Ayni Sermaye

Merhaba Bir şahıs işletmesini gvk 81/2 maddesi gereklerince şirkete ayni sermaye olarak devir alarak şirket kuruluşu yaptık.Bunu mahkeme kararı ve bilirkişi raporuna istinaden tamamladım.Şuan şahıs firmasının peşin vergisini yapıp bir dahaki aya kapanışını yapacağım.Fakat kafama takılan bir...
  4. G

A4 Defter Muhafaza Koşulları

Merhaba Öncelikle herkese şu yogun dönemde kolaylıklar diliyorum.Benim V.U.K ilgili maddeyi bulamadığım bir konu var bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.A4 olarak tastik edilen yasal defterlerin cilt lenerek (kitap vb gibi) saklanma şartı söz konusumudur.Defter belge saklama...
  5. G

Kırgızistan Kdv Uygulaması

Merhaba Öncelikle herkese kolaylıklar dilerim.Daha önce Kırgızistan ile çalışmış veya orada şube olarak faaliyet göstermiş bilgi sahibi meslektaşların bilgilerine ihtiyacım var. Kırgızistandan transit ticaret ile mal alımı yapmak istiyoruz.Araştırmalarımda Kdv %12 +%2 satış vergisi olduğu...
  6. G

Hemşire Temini Hizmeti Kdv'si

Merhaba Firmalarımızdan biri x firmasına sözleşme kapsamında hemşire temini yapmaktadır. Sözleşme gereği yapılan bu hizmet karşılığında %8 kdv li sağlık hizmet bedeli faturası kesmekteyiz. Fakat kafama takılan bir konu var siz değerli üstadların fikrini almak isterim.Biz firma olarak...
  7. G

İlk Yardım Merkezi Sınav Gözetmen Ücreti Düzenlenecek Evrak

Merhaba İlk yardım merkezleri tarafından yapılan sınavlara gözetmen olarak katılan kamu görevlilerine gider pusulası düzenlenmesi gerektiğini düşünmekteyim.Fakat Mevzuat açısından kamu görevlileri olmaları nedeniyle farklı bir işlem yapılıp yapılmayacağı konusunda tereddütlerim var.Bilgisi olan...
  8. G

İşçi Maaş Ödemeleri

Merhaba İlk etapda nereye yazacağım konusunda tereddüt ettim fakat usul açısından da sorun olduğu düşüncesiyle buraya yazıyorum.İki şirket var ortaklar aynı x ve y şirketi diyelim ,x şirketinde çalışan işçilerden bir kısmı y şirketine geçişi yapılıyor ay ortasında aynı zaman da iki işyerinde...
  9. G

Kollektif sirket mudurluk

Merhaba kollektif sirketler disardan mudurluk yetkisi verilebiliyormu ttk 160 da ortaklar ile ilgili hukum var fakat disardan mudur ata ile ilgili bir madde goremedim yardimci olursaniz memnun olurum
  10. G

Kollektif şirket fesih şekli

Merhaba Kollektif şirketlerde 2 ortak ve imza yetkili olan ortağın ölümü halinde şirket fesih durumundamıdır. Şİrketin ana sözleşmesinde ölüm halinde devam konusunda bir madde yok . BU konuda tecrübesi olanların acil yardım etmesini rica ediyorum.Teşekkürler
  11. G

Egitmen Kira Bedeli

Merhaba Belediyelere egitim destegi veren bir firma, emekli sandığına bağlı bir ögretmenin yaz döneminde egitim vermesi için anlaşıyor fakat muhasebeleştirme ve bodrolama hakkında kafamıza takılan konular var. 1-Ögretmen emekli sandığına bağlı olduğu için sigortalanamıyor ne yapılmalı Bu...
  12. G

Irak şirket kuruluşu

Merhaba bir mükellefim ırakda inşaat şirketi kurmak istiyor.Nerelere başvurmam gerekiyor daha önce ırak da şirket kuruluşu işlemi yapmış olan varsa veya bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursanız çok memnun olurum iyi çalışmalar
  13. G

İşcinin Kendi Evinden Çalışması

Merhaba Bizim işçilerimizden bir tanesi sakatlık durumundan dolayı kendi evinden işini yapmak istediğini belirtti (sakatlık durumu bunu mazur görişe gelmesini etkileyecek bir durum değil) işverende üp kabul etti fakat iş kanunlarınında bunu desteklemesini istiyoruz.Bu durumu sözleşme ile...
  14. G

Matbaa Muhasebesi

Merhaba Matbaa işi ile iştiğal eden bir mükellefim var şuan için vergi dairesinden kanuni belge basımı için izini alıyoruz.Bu durumda muhasebe kayıtlarını etkilermi muhasebe kayıtlarını ne şekilde tutmalıyım maliyet hesaplamalarını ne şekilde yapmalıyım.Şuan 7A seçeneğine göre tutuyorum ve 150...
  15. G

Serbest Bölgelerde Kur

Merhaba, Serbest bölgeler de döviz kuru olarak EVDS kuru uygulama zorunluluğu hakkında bilgisi olan varmı.Eger böyle bir zorunluluk var ise hangi kanunun hangi maddesinde geçtiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.İyi çalışmalar
  16. G

Ev Hizmetlerinde SSK

Merhaba Sürekli bir ev işinde çalışan bayanı çalıştığı kişiler tarafından sigorta işlemlerinin başlatılması isteniyo bunun için netür işlemler yapılması gerektiği ve ne tür işlemlere tabi olduğu konusunda bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.Herkese iyi çalışmlar.Teşekkür ederim.
  17. G

Gerçek Usulden Basit Usule Geçiş

Merhaba Sayın üstadlarım başlığı okur okumaz diyeceksiniz eminim böyle bir durum mümkün değil, birkere gerçek usulde açılan mükellef basit usulde işyeri açamaz diye,fakat bir iddaya göre yeni bir düzenleme ile küçük esnafların ekonomik kriz nedeni ile mal alım ve satış durumuna göre basit usule...
  18. G

Serbest Bölge Şirket Kuruluşu

Merhaba Serbest bölgede yeni değişiklikleri göz önünde tutarak yeni bir şirket kurmayı düşünürsek ne gibi avantajlar söz konusu olur acaba ve bu şirketi koll veya ltd şirketi olarak kurmamızda herhangi bir farklılık söz konusu olurmu, İkinci bir durum olarak alım satım ruhsatı olan bir serbest...
  19. G

Okullarda Gelir Vergisi Kesintisi

Merhaba Benim İlk Öğretim Okulu mükellefim var bu okulda sadece hizmetliler siğortalı olarak gözüküyor.Acaba bu neden den dolayı gelir vergisinden muafmıdırlar.Ben gelir vergisi kanunun 61 maddesinin aşağıdaki yazılı bendine göre muaf olduğunu düşünüyorum,bu düşüncemde yanılıyormuyum acaba...
  20. G

Yabancı Şirket Türkiye şubesi

Merhabalar Almanyada merkezi bulunan bir şirketin türkiyede şubesini açmak istiyoruz.Bunun için izlememiz gereken yol nedir acaba sırasıyla nerelere başvuru yapmamız gerekir ve dikkat etmemiz gereken özel bir durum varmıdır.Yardımcı olabilirseniz sevinirim iyi çalışmalar.