Arama sonuçlarınız

1. K

Kiralanan Demirbaşın Müşteriye Sözleşme Sonucu Satışı

Merhaba , Sanırım ismmmo danışmadan aldınız bu yorumu. Bu yorumdan farklı olarak ; " Mal ve hizmet teslimine konu olmadığı için ceza,tazminat gibi bir kazai hükme ve sözleşmeye dayalı olarak yapılan ödemeler KDV'nin konusuna girmemektedir " görüşü de var. Kafam karıştı.
  2. K

Geçmiş Yıl Stoğunun Düzeltmesi

Merhaba , Muhasebe kayıtlarını göremedik.
  3. K

Kiralanan Demirbaşın Müşteriye Sözleşme Sonucu Satışı

Merhaba, Bir müşterimize 5 yıl süreyle bir yazıcımızı kiraladık ve sözleşme imzaladık. Müşteri 4. yılda tazminatı ödeyip caymak istiyor. Yalnız sözleşme gereği kiraladığımız demirbaşı alma hakları var ve bizde vermek istiyoruz. Bu durumda tazminat ft ve envanterimizdeki demirbaşın satış ft ayrı...
  4. K

Kurumlar Beyannamesi Verirken Sorgu Sırası Uyarısı

Merhaba , İnteraktif vergi dairesinde %5 KV indiriminden yararlanabilirsiniz notu var. Kurumları e-beyannameden girdiğimde hata alıyorum. Bu nedir ? Bilgisi olan var mı ? Tekrar denedim yine hatalı uyarısı aldım. Beyanname gönderildiği anda 1.000 TL'nin üzerinde vadesi geçmiş vergi borcunuzun...
  5. K

Diğer Yıla Sarkan Satış Ft İçin Tahakkuk

Merhaba , 2018 yılında kargo firmamız bize 10.000 TL fazla ft kesmiş. 2019 yılında bu tutarı 10.000 TL +KDV olarak kendilerine ft keseceğiz. - 2018 yılı için bu tutara tahakkuk kaydı atmamız gerekir mi ? - Eğer gerekirse KDV dahil mi yoksa hariç mi atmalıyız ? 2018 yılı 181 -...
  6. K

Önceki Yıl Satışlarının Fiyat Farkları

Merhaba , 2017 Kurumlar beyannamesini verdikten sonar, 2017 satışlarımıza ilişkin 2018 tarihli fiyat farkı faturaları elimize ulaştı. ( Fatura üzerinde 2017 ile ilgili hiçbir bilgi yok. Sadece alt çalışma evraklarında örneğin 2017 deki 20 adet satışımıza ilişkin fiyat farkı hesaplamaları var...
  7. K

Demirbaşın Stoğa Alınması

Herkese merhaba , Net defter değeri sıfır olan bazı demirbaşlarımızı stoğa alıp müşterilerimize satmak istiyoruz. 2 sorum olacak. - Bu demirbaşları stok envanterine alabilir miyiz ? - Hangi maliyet değeriyle alabiliriz yada aynı tür ürünlerimize gore bir emsal bedel verebilir miyiz ?
  8. K

Kiralık Yazıcıların Demirbaştan Çıkarılması

Herkese merhaba Biz firma olarak yazıcı ticareti yapıyoruz. Normal alım-satım dışında bazı firmalara yazıcılarımızı 5 yıl sureli kiralıyoruz. Kiraladığımız bu yazıcıları demirbaşa alıyor ve 5 yıl sure boyunca amortisman ayırıyoruz. Süresi dolan yazıcılar depomuza geliyor ve depomuzda bunların...
  9. K

Şirket Logo Yenileme Giderleri

Herkese merhaba, 140 ülkede faaliyet gösteren Uluslararası bir firmayız. İsviçre'deki merkezimiz şirket logo yenileme giderleri yaptı. Toplanan bu giderler belli kriterlere gore ülkelere aktfileştirilerek dağıtıldı. Şirket logosunu yenilemek için yapılan giderler aktifleştirilebilir mi ? Genel...
  10. K

Demirbaşın Stoğa Çekilmesi

Herkese merhaba , Yazıcı satışı yapan bir firma olarak 1 ad yazıcımızı stoktan demirbaşa alıp finans departmanında kullanmaya başladık. 6 ay kullanıp demirbaş olduğu için amortsiman ayırdık. Örneğin; 1.000 TL maliyetli demirbaşa 250 TL amortsiman ayırıp gider yazdık. Ancak şimdi bu yazıcı...
  11. K

Şüpheli Alacağın Sigortalanması

Merhaba Arkadaşlar , Benim sorum şu ; Bazı firmalardan olan alacaklarımızı sigortalatıyoruz. X firması borcunu ödemediği için dava açtık ve alacağımızı şüpheli alacak hesabına aldık ve aynı dönem aynı tutarda karşılık ayırdık. Bu alacağımızın %80'ni sigorta tarafından karşılandı ve bu tahsil...
  12. K

İngilizce mi Meslekte Kendini Geliştirmek mi?

Herkese merhaba , Benim kararsız kaldığım bir husus var. Görüşlerinizi merak ediyorum. Şu an çalışıyorum. İş aramak istediğimde ilanların 10 da 9 unda ingilizce isteniyor. Yaşım 33. Acaba diyorum ingilizce öğrenmek için zaman harcasam mı? Bu seferde mevzuattan uzaklaşma durumu var...
  13. K

SSK ve İskur bildirimleri

Herkese kolay gelsin. 2011 yılı itibariye bir şirketin SSK ve İşkur'a aylık veya düzenli zaman aralıklarıyla vermesi gereken evrak ve bildirimler nelerdir ? Ayrıca bu evrak ve bildirimlerle ilgili ne gibi sorunlar yaşıyor ve ulaştıysak ne gibi çözümler elde ettik ? Yardımcı olursanız sevinirim.