Arama sonuçlarınız

1. D

İstanbul Merkez Ofisten Sigortalı Olup, Yurtdışında Çalışmak

Merhabalar, Merkez ofisimiz İstanbul'da ve bir çalışanımızın sigortası Merkez işyerimizden yatırılmaktadır. Bu çalışanımızın hem istanbulda ve hem de ABD'de ikametgahı/oturma izni bulunmaktadır. Bu arkadaşımız yurtdışında home ofis olarak çalışmakta olup, orada bizim temsilcimiz olarak...
  2. D

Yabancı Ülkede Çalışma

Merhabalar, Türkiyede Uluslararası taşımacılık yapan bir şirketiz. İtalyadada irtibat ofisimiz bulunmakta. Şimdi biz Türkiyedeki merkez şirketimizden bir arkadaşımızı sürekli olarak yani süre belirtmeden çalışması için görevlendirmek istiyoruz. Aşağıda cevabını bulmakta zorlandığım ve madde...
  3. D

4/a sigortalılığı hk.?

Merhaba arkadaşlar, Şirketimiz Holding şirketi, yönetim kurulu üyelerimizden birisinin ayrıca dışarıda başka bir şirketi var. Aynı zamanda Holding bünyesindeki şirketlerin bazılarına ortaklığı mevcut. Şimdi bu yönetim kurulu üyemizi ortağı olmadığı Holding bünyesindeki şirketimize Hizmet...
  4. D

Şirket Ortağı_Yönetim Kurulu Üyesinin aldığı ücret hk.

Değerli üstadlar, Şirket ortağımız ve aynı zamanda yönetim kurulu üyemiz, şirketimizden herhangi bir ücret almamaktadır. Öncelikle bu doğru mudur? Ayrıca bağkur priminin ne kadar yatırılacağı ile ilgili talep formu dolduracağım. Şirkette en yüksek ücretle çalışan bir yöneticimizin brüt ücreti...
  5. D

Prim, İkramiye ve diğer istihkaklar hk.

Arkadaşlar merhaba, Prim, ikramiye ve diğer istihkaklar diye geçtiği için sormak istedim. İşten ayrılan personele ödenen yıllık izin ücreti, fazla mesai ücreti, tazminat, doğum yardımı, evlilik yardımı vs. gibi ödemeleri e-bildirgede ücretten ayırmamız mı gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim...
  6. D

Yurtdışı ve yurtiçi emeklilik

Sayın üstadlar merhaba, Benim çok yakın bir arkadaşım, Romanyada işyeri sahibi ve aynı zamandada türkiyedede bir şirkette sanki çalışıyor gibi sigortalı. Sorum şu; 1. Sadece Yurtdışında emekli olabilir mi? 2. Hem yurt dışı ve hemde Türkiyede çift emekli olabilir mi? 3. Yurtdışı çalışmasını...
  7. D

Fazla Mesai

Arkadaşlar merhaba, Belirsiz süreli iş sözleşmemizde fazla mesai yapabilir diye maddemiz var. İşçilerimizden her yıl yeniden imza almamıza gerek var mı? Ayrıca fazla mesai ile ilgili imza almamız gereken evrak veya formlar var mıdır? yardımınız için şimdiden teşekkürler.
  8. D

Fazla mesaiden dolayı iş tarafından fesih

Değerli üstadlar merhaba, Şuan özel bir şirkette 2 yıldır çalışmaktayım. 2 yıl boyunca her akşam olmasa bile haftada 2-3 gün 2 saat fazla mesai yaptım. Yani haftalık 45 saat değil de 70 saat mesaim sözkonusu. Sözleşmemde mesai konusunda rıza vardır. Mesailerimi gönderdiğim e-postalardan veya...
  9. D

Limited Şirket Ortaklarının Durumu

sayın üstadlar, aşağıdaki konular benim için çok önemli olduğundan değerli yorumlarınızı madde madde açıklarsanız çok sevinirim. şimdiden teşşekkür eder, iyi çalışmlaar dilerim. 1.Bir işçi 01.10.2008 tarihinden önce yani 01.05.2005 tarihinden beri hizmet aktiyle çalıştığı şirkete 01.01.2010...
  10. D

Yurtdışı temsilcilik bürosu işçisinin sigortalılığı

Sayın üstadlar merhaba, Merkez şirketimiz istanbulda olup, italyada daimi temsilcilik büromuz mevcut. Şimdi t.c vatandaşı bir çalışanımızı orada temsilen bulundurmak istiyoruz. Bununla ilgili yapmamız gereken nedir? İstanbulda ki merkez şirketimizde mi sigortalı yapmak durumundayız? Yardımcı...
  11. D

Sigortalılığın sona ermesi.

Sayın üstadlar, http://www........................... linkte aşağıdaki kanun maddesinin ayrıntısı var. Benim takıldığım çözemediğim aşağıdaki (a) maddesini anlayamıyorum. Örnek ile yardımcı olursanız çok sevinirim. Yrdımlarınız için şimdiden teşekkürler SİGORTALILIĞIN SONA ERMESİ Kısa ve uzun...
  12. D

Stajyer çalıştırmama cezası

Değerli üstadlar, Zorunlu lise stajyeri çalıştırmamanın cezasını tüm araştırmalarıma rağmen bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla
  13. D

Anonim şirket kurucu ortağının 4/a lı olmasına dair

değerli üstadlar, aşağıda Şevket Tezel beye sorulan soru ve verdiği cevabı gönderiyorum. Kendi şirketinden 4/a lı olabileceğinden bahsediliyor. Acaba yanlışlık mı var ben mi anlamadım? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkür eder saygılarımı sunarım. Anonim Şirket Kurucu Ortağı Olarak Kendi...
  14. D

4/b li mi yoksa 4/a lı mı?

Merhaba arkadaşlar, Sizlere bir sorum olacak. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. 10.01.2009 tarihinde Anonim şirketinde ilk defa sigortalı olan bir kişinin aynı şirkete şirket ortağı olması 4/a'lı olmasını mı yoksa 4/b li olmasını gerektirir. saygılarımla
  15. D

Sehven Yatırılan 4/a nın, 4/b olması hakkında acil yardım

Herkese merhabalar, Arkadaşlar benim çözmem gereken önemli bir sıkıntım var. Aşağıda madde madde yazıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. 01.03.2004 tarihinden önce ssk sigortalısı olan, 01.03.2004 tarihindede Limited şirkete ortak olan bir kişinin ssk'sı 09.05.2006 tarihinde bir şirketten...
  16. D

Hizmet Dökümü Belge Kodu ve Türü

Merhabalar SSK Sigortalı Hizmet dökümü ekranında SSK Belge Kodu/Türü genelde 1A olarak karşımıza çıkmıştı. Şimdi işe yeni aldığımız personelin geçmişine baktığımızda 4A olarak görüyoruz. 4A ne anlama geliyor? Yada bu kodların ne anlama geldiğini bulabileceğim bir döküman var mıdır? Yardımcı...
  17. D

Bağkurlunun Hizmet akdiyle çalışması

Değerli üstadlar merhaba, Size kafama takılan bir konu üzerinden birkaç soru danışacağım. Aşağıda madde madde yazıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla Bağkurlu yani 4/b li birisini hizmet akdiyle işe alacağız. E-bildirge sisteminde uyarı veriyor. Tescil işlemi geçersiz olacaktır...
  18. D

SGDP Ödenen Emeklinin İstirahat Parası

Merhaba üstadlarım, Merak ettiğim SGDP ödeyerek çalışan bir kişinin ameliyat yada herhangi bir hastalıktan dolayı (İş kazası veya meslek hastalığı değil) istirahat alması durumunda bu kişiye istirahat ödemesi yapılır mı? Benim bildiğim yapılmaz. Ama okuduklarımdan anladığım kadarıyla şöyle bir...
  19. D

Yönetim Kurulu Maaş Ödemesi

Arkadaşlar merhabalar, Bizim yönetim kurulunda olup, dışarıda sigortası olan ama bizde sigortalı olmayan yönetim kuruluna maaş ödemesi yapacağım. Bunu resmi yoldan banka yoluyla ödeyeceğim. Nasıl ödeme yapabilirim. Yardımcı olan üstadlara şimdiden teşekkür ederim. saygılar
  20. D

Raporlu Bir Kişinin İstifası

Değerli Üstadlar, Raporlu bir kişi raporu bitmeden kendi isteği ile istifa edebilir mi? Yardımlarınız için teşekkürler