Arama sonuçlarınız

1. C

MUHSGK Düzeltme

merhaba ; muhsgk yı 5510 olarak daha önce tahakkukunu kestim. ama daha sonra 7252 sayılı kanundan yararlanıyor. düzeltme yaparken hem daha önceki 5510 iptal olarak düzenledim. 7252 ye ek yazdım. ama onay ekranından diye uyarı veriyor. ne yapmam lazım lütfen yardım :( E-Beyanname SGK Mesajı...
  2. C

Anonim Şirket Hisse Devri

merhaba ; 2 ortaklı anonim şirkette ortaklardan iri hisseyi diğer ortağa devredecek. devredecek ortağın a grubu hamiline yazılı 1080 b grubu nama yazılı 3420 payı. var. toplam değeri 4500000 olan sermayeyi 3500000 devredecek. diğer ortak karşılığında gayrimenkul verecek. izlememiz gereken yol...
  3. C

Kur Farkı Faturası Ödemesi

merhaba ; kur farkı faturalarının ödemesinin yapılmayacağı ile ilgili bilgilere bereden ulaşabilirim iyi çalışmalar
  4. C

Hasılat Esaslı Vergilendirme Muhasebe Kayıtları

merhaba ; 01.09.2019 tarihinden itibaren hasılatlı vergilendirmeye geçen mükelleflerimiz için muhasebe kayıtları nasıl yapılacak. iyi çalışmalar
  5. C

Sanayi Sicil E-Devlet Entegrasyonu

merhaba ; e devlet entegresyonunda izlenecek yol hakkında bilgi verebilirmisiniz ? e devlete giriyoruz. sanayi sicil bilgi sistemine giriyoruz. ordan sanayi sicilin sitesine giriş yapıyor. belge no ile getir diyoruz. ekran geliyor. ama bizim onaylanan cetvellerimiz görünüyor. sonrasında...
  6. C

Doğum Raporu

merhaba ; sgk onlıne sistemde doğum öncesi analık çalışır rapor başlangıç : 20.11.2018 rapor bitiş : 31.12.2018 doğum sonrası analık rapor başlangıç : 01.01.2019 rapor bitiş : 25.03.2019 (erken doğum ) şimdi burda rapor başlangıç tarihi olarak 20.11.2018 tarihini baz almamız...
  7. C

7143 Sayılı Kanun Kasa Eksikliği

merhaba ; 7143 sayılı kanunda mali kayıtlarda kasa eksikliği olduğu için pasif hesaplarda rakamlar var. varlık barışından yararlanabilirmiyiz ? iyi çalışmalar
  8. C

7143 Sayılı Kanun KDV Arttırımı

merhaba ; 2016 yılı için kdv arttımı yapılacak. 10 ay beyan var 2 dönem beyan yok. yani satış yok. hangi beyanı doldurmam gerekiyor iyi çalışmalar
  9. C

Yatırım Teşvik KDV İadesi

merhaba ; yatırım teşvik kapsamında bina inşaatımız var. 31.12.2017 den önceki yatırımla ilgili kdv iadesi almak istiyoruz. iade kısmında yüklemeleri nereden nasıl yapacağız nasıl bir yol izlememiz gerekiyor iyi çalışmalar
  10. C

İşyerine Alınan Yat Kaptan Sigortası

günaydın ; işyeri adına alınan yatın kaptan sigortası nasıl yapılır ? ayrı bir işyeri numarası almak mı gerekir. ? daimi işyerinde gösterilebilirmi ? iyi çalışmalar
  11. C

Yurtdışı Denetim Fatura

merhaba ; firma yurtdışında denetim hizmeti almış. muhtasar beyannamesinde hangi kod ve vergi numarası bölümüne ne yazılacağı hakkında bilgi verebilirmisiniz ? stopaj oranı % 15 olarak hesaplanacak. iyi çalışmalar
  12. C

Muhtasar Beyannamesi 4447 Sayılı Kanun

günaydın ; 4447 sayılı kanun 17.madde teşviğinden yararlanmada muhtasar beyannamesinde aracı kurum kodu soruluyor. bu kısmı nasıl dolduracağımızı bulamadık yardımlarınız için teşekkürler iyi çalışmalar
  13. C

6736 Sayılı Kanun

merhaba ;6736 sayılı kanundan yararlanan firmalarda geçmiş yıl zararının % 50 sini geçmiş yıl karlarından düşebilirmiyiz ? ,iyi çalışmalar
  14. C

Nace Kodu Yardım

merhaba ; bayan kuaför-bay kuaför ve güzellik salonu işletmeciliği bir arada yapılıyor. bu faaliyetlerin hepsini içeren nace kodu yok. ayrı ayrı nace kodu için dilekçe mi vermemiz gerekiyor. iyi çalışmalar
  15. C

6736 Sayılı Kanun Geçmiş Yıl Zararları

merhaba ; 6736 sayılı kanundan yararlanan firmaların geçmiş yıl zararı % 50 kısmının -indirilmeyecek olan- muhasebe kaydını nasıl yapacağız. iyi çalışmalar
  16. C

Faiz Giderleri

merhaba ; 2012 yılında nakliye işiyle uğraşan firmanın kredili alınan ticari aracın kredi tahakkuku yapılmış ; sonraki yıllara ait kredi faizleri 180 nolu hesaba atılmış. ancak 2013-2014 ve 2015 yıllarında firma zarar ettiği için gidere intikal etmemiş. bilançoda hep 180 görünmüş. firma 2016...
  17. C

Ulusal Güvenlik İstisnası

merhaba ; ulusal güvenlik kdv iadesi için yeni bir form gelmiş. ancak ekdeki KDV Kanununun 13. Maddesinde yer alan istisna türlerinden birine ait yapılan satışlar için seçilebilecek tebliğ ek numaraları şunlardır: 6A, 6B, 6C, 6D, 6E, 6F, 7A, 7B, 7D, 7E, 8A, 8B, 10, 11A, 11B, 11C, 11D, 22, 3A...
  18. C

Kısmi Süreli Kıdem Tazminatı

merhaba; 23.09.2014 giriş 31.05.2016 çıkış tarihli kısmi süreli çalışan işçimiz ayda 6 gün çalışmaktadır. günlük 58,28 aylık 349,69 tl brüt ücret var. kıdem tazminatı nasıl hesaplanır. teşekkürler
  19. C

Kdv Düzeltmesi Muhasebe Kaydı

merhaba ; 2011 yılına ait kdv beyannamesi düzeltmesi verdik. bir kaç alınan fatura çıkarması yaptık. şimdi bu ayın devreden kdvsini düşüreceğiz ama muhasebe kaydını nasıl yapacağımız hakkında yardım edebilirmisiniz ? iyi çalışmalar
  20. C

SGK Şifre

merhabalar; internet üzerinden sgk işyeri başvurusu yaptık. sgk şifresini e devlet üzerinden nasıl alıyoruz yardımcı olabilirmisiniz ? giriş yaptık ama nereye bakacağımızı bulamadık :( iyi çalışmalar