Arama sonuçlarınız

1. E

Eft Hk

Merhaba Arkadaşlar. Konuyu yanlış açmış olabilirim kusura bakmayın.Sorum şu olacak bankaya tahsile verilen bir senedin ödenmemesi ve protesto olmasından dolayı bizim senet aldığımız kişinin değil de senet sahibi bize eft yaptı. Dolayısıyla yanlış kişiden eft geldi.Bu işlemi düzelttebilmek için...
  2. E

İade Kdv Hk.

Merhaba Mayıs ayında iade faturası kesilmiş ama kdv beyannamesinde iade kdv diye yazılmamış ben bunu daha sonraki beyannamelerde bildirsem problem olur mu? tutarı 103 tl kadar zaten.Teşekkür ederim kolay gelsin..
  3. E

Şirket Kendi Beyannamesini Kendi Vermek İstiyor ?

İyi Çalışmalar arkadaşlarım ve üstadlarım; Mükelleflerimizden olan bir şirket kendi beyannamelerini kendi vermek istiyor gönderebilir mi? ne yapmamız gerekiyor ? Gönderen kişi illa bi mali müşavir olamk zorunda mı?
  4. E

Kdv Mahsup

İyi çalışmalr arkadaşlar.Az önce yeni bişey öğrendim de siz değerli üstadlarımdan yorum alayım dedim. Şöyle ki mal ihracatı yapıyoruz ve kdv iade alacağımız doğuyor ve biz genelde mahsup yapıyoruz benim soruma gelince başka firmanın borçlarına bizim iademiz mahsup yapılabilir mi son düzenleme...
  5. E

Geçici Vergi

Merhaba Arkadaşlar, Mükellefimiz sonraki dönemlerde üretim yapacak yani yeni bi şirket mamül üreten firma olnayı düşünüyor.Bununla ilgili proje çizim masrfları oldu ben de bu giderleri 730 hesabı borçlandırdım.Bana yanlış geldi çünkü üretime halen geçmedi bu giderleri 770 hesapta mı takip etmem...
  6. E

Mükellef bildirimin deki nace kodu?

Merhaba Mükellefimiz serbest bölgeye gemi inşası için ihracat yapan bi firma ancak her türlü hırdavat malzemesi olsun,metal malzeme olsun,gemi malzemesi olsun ihracatını yapıyor ben bunun nace kodunu nasıl bildirmeliyim.Teşekkür Ederim.
  7. E

İhraç Kayıtlı Satışlar

Merhaba Arkadaşlar.Mükellefimiz ihraç kayıtlı satış yapıyor ancak kdv iadesini imalat yapan firma alıyor biz sadece aracı durumdayız vergi dairesi ile görüştüm satışları kümülatife dahil etmemiz gerektiğini söyledi ancak dahil edebilmem için tam istisna kapsamına mı yok ihraç kayıtlı satış...
  8. E

Ba

Günaydın.Arkadaşlar nisan ayı ba formunu düzeltmek istiyorum ancak ben beyannameyi 28.05.2012 tarihinde verdim ve haliyle 15 günlük süreyi geçti.Soruma gelecek olursak beyanname verme son günü 31 Mayıs 2012 tarihinde olması gerekiyor ancak biz 3 gün önce verdik hangi tarihi baz almamız...
  9. E

Toplu çıkış

Merhaba firmamızda 18 kişi çalışıyor bunlardan 15 kişi şimdi işden çıkaracağız toplu çıkışa giriyor mu?
  10. E

6111 sayılı kanun

Merhaba,Arkadaşlar 6111 sayılı kanun ile ilgili bi sorum olacaktı.biliyorsunuz 1 takvim yılı içinde 2 defa ödenmesse iptal olacaktı.2012 de bu kanun ile ilgili herhangi bir uzatma çıkmışmıydı.Bi de iptal olursa hangi faizleri ödüyoruz.
  11. E

Geçici vergi

Merhaba Arkadaşlar 2011 son dönemine ait geçici vergi çıkmış ancak tahakkuk ettirilmemiş ödemesi de kdv iadesi ile yapılmış nasıl bi kayıt yapmam gerekiyor 2012 yılında teşekkür ederim şimdiden.
  12. E

Staja başlama

Merhaba arkadaşlar. Bugün iş arkadaşlarımdan bir tanesi smmm sınavını kazandı ve adam hiçbirşey bilmiyor.Asıl konuya gelirsek bende staja hazırlanıyorum ve derhaneye yada özel hoca tutmak gibi bi niyetim yok nasıl bi yol izliyim.Murat yayınları kitabını aldım kendime güveniyorum nasıl bi yol...
  13. E

Kdv iadesi hk

merhaba arkadaşlar mükellefimiz mal ihracatı yaptığı için kdv iadesi alıyor ancak ocak ayında kdv beyannamesinde iade kdv yi fazla gösterilmiş aslında işçilik faturasını ihracat gibi gösterilip sehven bi yanlışlık yapılmış beyannameyi düzelme nasıl yapabilirim.
  14. E

Kdv dahil

iyi çalışmalar.gider faturasındaki kdv yanlışlıklar direk gidere işlenmiş ocak 2012 de bunu nasıl düzeltebilirim.iyi çalışmalar.
  15. E

Kredi masraf

Merhaba arkadaşlar.Mükellefimiz 2010 yılında bi kredi çekmiş 2011 sonunda krediyi bitirmiş ancak kredi masrafları krediye dahil edildiği için bizim hesaplamızda kredi hesabında kalmış ve haliyle borc görünüyor ben bu masrafı 2012 yılında nasıl giderleştirebilirim.Teşekkür ederim....
  16. E

Euro Kayıt

İyi günler mükellefimiz serbest bölgede bizde euro kayıt tutuyoruz ve kur farkından dolayı devirler yanlış olacak mesela ssk primleri kur farkından dolayı eksik yada fazla devrediyor bu farkları hangi hesaba atacağız.(360 ve 361 hesaplar için)
  17. E

İşletme kart

İyi Çalışmalar Ltd.Şti. İşletme Kart ile bir adet bilgisayar almış ve bunu taksitlendirmiş tutarı 2492,25 tl birde işletme kart hangi hesapta takip edilecek
  18. E

253 hs

Merhaba arkadaşlar 253hs kullanılan bir makinenin tamir bakımı ile ilgili giderleri hangi hesapta izliyoruz üretim yapan bir firma teşekkür ederim şimdiden
  19. E

Derneklere ödenen aidatlar giderleştirilmesi

Merhaba. Şirket ortağı olan mükelleffimiz Maliye bakanlığına aidat ödüyor bunu giderleştirebilirmiyiz? Teşekkür ederim...
  20. E

Fatura kesme süresi

Merhaba arakadaşlar biliyorsunuz sevk irsaliyesi kesildikten sonra fatura kesme süresi 10 gün yalnız ay sonunda kestiğimiz bir irsaliyeyi örneğin 25.10.2010 da bunu ayın 31.10.2010 kesmemizi gerektiğini bildiren tebliği söyleyebilirmisiniz? Teşekkürler