Arama sonuçlarınız

1. T

Hizmet İthali Vergi Hesaplama

arkadaşlar merhaba, firmamız italyadan 657-€ hizmet ithal etti. Kdv2 ve stopaj nasıl hesapanır yardımcı olabilirmisiniz lütfen,
  2. T

Staj Günü Hesaplama Hk.

arkadaşlar merhaba, staj günü hesaplama ile ilgili birkaç sorum olacak, Son Kanun değişikliğinden sonra Smmm sınavına başvurabilmek için başvuru tarihinin son gününde staj bitmesi gerekiyormuş... Taahhüt verme kalktımı ? Ayrıca ay içinde işe giriş çıkışlarda çalışılan gün kadar staj sayılır...
  3. T

Hgs Yükleme İptali

Merhaba arkadaşlar, Bu sabah banka ekstrelerini çektiğimde hesabımıza 83,65 TL Hgs Yükleme iptali diye giriş yapılmıştır. Hgs/Ogs giderleştirirken kdv ayırdığımız için hesabımıza gelen 83,65 TL'yi kdv açısında sizce nasıl kaydedebilirim... Teşk.
  4. T

Ogs / Hgs De İptal Edilen Yü

Arkadaşlar merhaba, Banka hesap hareketlerinde Şirket aracımızın Hgs yükleme iptali olarak 83,65-TL 'lik bir tutar hesabımıza gönderilmiş. Bu kadarlık yükleme hiç olmamasına rağmen Kdv açısından ne yapmamı önerirsiniz,
  5. T

YMM 9 Ay Stajımı Yaktı Ne Yapabilirim ??

Arkadaşlar merhaba, Ekim 2011 den 30.06.2014 tarihine kadar YMM denetiminde çalıştım. Ekim 2012 ve Ekim 2013 dönemlerinde YMM den geçer not aldım. Ancak 30 haziran da işten ayrılırken YMM geçer not vermedi. Ekim 2013 den 30.06.2014 e kadar olan staj sürem yandı. YMM ile defalarca görüştüm ama...
  6. T

BAĞKUR Günlerinin Silinmesi Hk.

Arkadaşlar merhaba, 2010-2011 yıllarından kalan 2 aylık bağkur prim borcum var. 2 Aylık tutarı ödemek yerine prim günlerini sildirmemiz mümkünmüdür, bu prim günlerine ihtiyacım yok. Torba yasa da 24 aylık ve daha fazla süreden bahsediyor. Teşk.
  7. T

GMSİ Mükellefiyeti Hk.

Arkadaşlar merhaba, 2011 yılı 30.06 tarihine kadar gerçek gelir kiracım vardı. 150 TL brüt, 01.05.2011 den bu yana da 125TL kiracılı BASİT usul mükellef kiracım var. Maliye basit usul den dolayı GMSİ mükellefi olduğunuza dair resmi yazı gönderdi. Ancak bu rakamlarla gmsi veremiyorum, 125 x 8...
  8. T

SSK denetlemesi hk.

Merhaba arkdaşlar. şirketimiz Ssk denetlemesine girecek. Kısaca şöyle özetlemek istiyorum, Şirketimiz faal olarak çalışmakta iken bina inşaatı işine başladık, ve şirketimizde tüm çalışanları inşaat dosyasından ssk girişlerini yaptık. 12.500 TL prim ödememiz gerekirken biz, 117 000TL prim ödedik...
  9. T

İş göremezlik Ödemmesi hk

Arkadaşlar merhaba, bir çalışanımız hastalık sebeiyle ameliyat oldu ve 21.02-24.03 tarihleri arasında rapor aldı. Aylık maaş:1250 TL Ssklar asgariden ödeniyor. Şirket üzerine düşen ödemeyi nasıl yapmalıdır? yada uygulamada nasıl yapıyorsunuz arkadaşlar ? doğal olarak ssk işgöremezlik...
  10. T

Fazla Mesai Ücret ve Hesaplama Hk.

Arkdaşlar merhaba, son bir kaç gündür işveren tarafından enteresan sorularla karşılaşıyorum sizden yardımlarınızı bekliyorum. Fazla mesai hesaplamalarını %50 arttırılmış şekilde ödüyorum çalışanlara. Memurlara saat başına 1 TL mesai veriliyormuş die öğrenmiş bizim patron. biz yanlış yapıyoruz...
  11. T

Şirket Ortağı Ssk lı olabilir mi ?

Arkadaşlar Merhabalar, Herkeslere koaly gelsin; Şirket ortaklarının kendi şirketlerinde ssk lı olarak çalışması mümkünmüdür ? Eğer mümkünse Neden huzur Hakkı diye bir konu var ,Ssk lı olması ile Huzur Hakkı aynı konuya mı tekabül eder ?
  12. T

Vekaletlerin Muhasebeleştirilmesi Hk.

Arkadaşlar merhaba, Şirketimiz Otomotiv sektöründe faaliyet göstermektedir. Sigorta şirketleriyle yoğun bi şekilde çalıştığımız için müşterilerimizden vekalet alarak işleri hızlandırmaya çalışyıruz. Ancak vekalet bedelini şirketimiz karşılamaktadır. Giderleştirebilmemiz için yapabileceğimiz...
  13. T

Limited Şirketlerde Sermaye Ödeme Şekilleri?

Mrb. İyi günler. Şirketimizin sermayesi 450,000 TL. 65.000 TL si franchise gibi arsa gibi çeliştli şekillerde ödendi. geri kalan kısmı nakden hangi şekilde ödemeliyiz ? Banka dan geçirilmesi zorunnlu mu ? Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.