Arama sonuçlarınız

1. C

İhraç Kayıtlı Fatura

Merhaba arkadaşlar. İmal ettiği tekstil ürünlerini ihraç eden bir firma, kdv iadelerinden dolayı bir dış ticaret firması açıp ihracatları bu firma üzerinden yapmak istiyor. Şimdi bu konuyla ilgili kafamıza bir soru takıldı size de danışayım dedim. A TEKSTİL LTD şirketi ürünleri üretip B DIŞ...
  2. C

3600 Gün Ve Tazminat

Merhaba arkadaşlar. 1983 doğumlu bir arkadaşımız 1999 yılı temmuz ayında 16 yaşını doldurup 17 den gün aldıktan sonra ssk lı olarak işe başlıyor. Malum kanun ile 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanların emeklilik şartları farklı. Şimdi bu arkadaş 15 yıl ve 3600 gün şartlarını doldurduğundan...
  3. C

Emlak Değer Artışı

Merhaba arkadaşlar. 2013 yılında banka kredisiyle 160.000 TL ödeyerek bir ev satın aldım. Ev sıfırdı. İçine de bazı masraflar yaptım 20.000 TL civarı. Fakat evi alırken müteahhit 80.000 TL den fazla gösteremeyeceğini dolayısıyla kredinin bu bedele göre çıkarılacağını ve alım satımda oluşan tapu...
  4. C

İşsizlik Maaşı Süresi Hesaplaması

Merhaba arkadaşlar. Eşim yaklaşık 9 senedir çalıştığı kurumsal bir iş yerinden ailevi sebeplerle küçük çocuğumuzun olması dolayısıyla ayrılmak durumunda. İş yerindeki yetkililerle konuyu görüştü ve tazminatını vererek iş akdini bitirecekler Ağustos ayında. Hatta bir de İK Müdürü bir kıyak yapıp...
  5. C

Bireysel Emeklilik'te (bes) Son Noktayı Mehmet Şimşek Koydu

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) otomatik katılım sürecinin 1 Ocak 2017'den itibaren başlayacağını hatırlatarak, Hazine Müsteşarlığı olarak sürecin daha sağlıklı, verimli ve etkin işlemesi için sisteme "kademeli geçiş" kararı aldıklarını açıkladı. Şimşek...
  6. C

Bes’te Kademeli Geçiş Sistemi

Hazine Müsteşarlığı'ndan alınan bilgilere göre BES'te kademeli geçiş yapılacak. 1 Ocak 2017 itibariyle ilk önce 1000 ve üzeri çalışanı olan şirketler BES sistemine geçecek. 1 Ocak 2017’den itibaren geçilecek zorunlu BES uygulamasının detayları netleşmeye başladı. Hazine Müsteşarlığı’nın yaptığı...
  7. C

Ayrılan Ortağın Şirket Borçlarından Sorumluluğu

Merhaba arkadaşlar. Baktım ama bulamadım forumda. Bir arkadaşla konuşurken bir konuda tam anlaşamadık ve kararsız kaldık. Sizden de bilgi rica ediyorum. % 50 % 50 iki ortaklı LTD şirketteki ortaklar şirketi başka bir kişiye tek ortaklı olarak devrediyor. Şirketin devir tarihinde ssk ve vergi...
  8. C

Evlilik Nedeniyle İşten Çıkan Kişinin Tazminatı

Merhaba arkadaşlar. İşyerimizde (tekstil) yaklaşık 3 senedir bir çalışanımız var. Makineci kendisi. 22-23 yaşlarında. Cuma günü iş çıkışına kadar çalışıyor. Pazartesi günü de işe diye evden çıkıyor ve sevdiği çocukla kaçıyor. Pazartesi kendisi yok. Biz de gelmediğine dair tutanak tuttuk. Gidip...
  9. C

Dahilde İşleme İzin Belgesi

Merhaba arkadaşlar. Şu dahilde işleme izin belgesi (diib) oldukça kafamı karıştırıyor. Bayan üst giyim imalat ve ihracatı yapıyoruz. Yurtiçi satışımız yok. İmalatımızın hepsi yurtdışı, özellikle Almanya. Bütün malzemeleri biz burada alıp işliyor ve bluz halinde satışını yapıyoruz. Kumaşların...
  10. C

Kdv Ve Gider Hesaplama

Merhaba arkadaşlar. Sizlerden bir ricam olacak. Doğru yere mi açtım emin de değilim. Umarım doğrudur. Şimdi 2 amcam beraber iş yapıyorlar. Eskiden 2 ortaklıklı idi şirket ama şimdi amcalarımdan birinin şirkette resmen ortaklığı yok. İnşaat işleriyle uğraşıyor kendisi. Şirket ise tekstil üzerinde...
  11. C

Fason İmalat

Merhaba arkadaşlar. Tekstil işiyle uğraşıyoruz. Fason iş yaptırdığımız bir tekstil atölyemiz var. Birkaç aydır çalışıyoruz. Bu firmanın eski dükkan sahibine 50.000 TL civarı borcu varmış. Bize bir haciz yazısı geldi. Bu firmanın bizden alacağı varsa kendilerine ödenmesi gerektiği hakkında. Fakat...
  12. C

Ssk Lı Olarak Çalıştığı Şirkete Ortak Olan Kişinin Durumu

Merhaba arkadaşlar. Aile şirketindeki ortaklığımı bitirdik. Yengemle birlikte 2 ortaklı bir ltd şirketi idik ve biz bağkurluyduk. Şimdi biz hisselerimizi dayıma devrettik ve dayım tek ortak oldu. Dayım 2009 Temmuz ayından beri bu şirkette ssk lı olarak çalışıyordu. İnternete baktım konuyla...
  13. C

Yazarkasa Fişinden Bazı Fiyatları Düşme

Merhaba arkadaşlar. Temizlik ve bazı gıda maddelerinin alışverişini yaparken alınan yazar kasa fişlerini şirkete gider olsun diye işliyorum. Bu fişleri de anne baba, eş kardeş gibi yakın çevremden temin ediyorum. Genellikle de işte kullanılacak gıda ve temizlik maddelerinin fişlerini alıyorum...
  14. C

Şirket Aracını Şahsi İşinde Kullanmak

Merhaba arkadaşlar. Bir olayı tartışırken kafamızı takılan bir durum oldu. Sizlere danışmak istedim. Kendi şirketimize ait araçlarımızdan 3 tanesini servis için kullanmaktayız. 1 adet de motorumuz var. Servisleri iş yerimizde çalışan src si olan arkadaşlar kullanıyor. İşe gelir giderken de...
  15. C

İş Akdini Fesih

Merhaba arkadaşlar. İş yerimizde temizlik işlerine bakan bir çalışanımız var. İşe 22.06.2015 tarihinde başladı. Asgari ücret alıyor. Bir kaç defa işe gelmedi. Bir kaç defa da rapor aldı. Hatta işverenimiz bir kaç defa yaptığı işin düzgün olmadığı konusunda da kendisini sözlü uyardı. Fakat şimdi...
  16. C

Kıdem Tazminatında Ücretsiz İzin Süresi

Merhaba arkadaşlar. Bir konuda kafamız karıştı yardımınızı rica ediyorum. Şirketimizde 11.03.2010 tarihinde girişi yapılan bir çalışanımız 27.07.2015 tarihinde hamilelik dolayısıyla doğum iznine ayrıldı ve doğum izni 15 .11.2015 te bitti. Kasım sonunda bazı konularda yardımcı olmak amacıyla gün...
  17. C

Vekaleten Yapılan İşlerde Vekilin Sorumluluğu

Merhaba arkadaşlar. 2009 - 2011 yılları arasında bir firmada çalıştım. Firmanın ortaklarından şirket müdürü olan bana bütün işleri halledebilmem için genel bir vekaletname çıkartmıştı. Dolayısıyla ben bu vekalet ile bankalardaki, vergi daireleri gibi kurumlardaki işleri, fatura ve çek kesme ve...
  18. C

Rapor Süresi Ve Kıdem Tazminatı

Merhaba arkadaşlar. Kasım 2010 tarihi girişli bir bayan çalışanımız var. Bu çalışanımız yaklaşık 1 sene çalıştıktan sonra bu arkadaşımız göğüs kanseri belasına yakalandı ve tedaviye başladı. Defalarca ameliyat oldu ve kemoterapi gördü. Tabi bu süre zarfında çalışma durumu olmadı. Tedavinin...
  19. C

Eksik Çıkarılan iş Yüzünden Fazla Mesai Yapmak

Merhaba Arkadaşlar. Aradım ama bulamadım forumda o yüzden yeni konu açtım. Yardımlarınızı rica ediyorum. Bir tekstil firmasıyız. İmalat yapmaktayız. Çalışanlardan bazıları resmi tatillerde çalışmak istemiyor ve mesai de kalmak istemiyorlar. Fakat yüklemelerin yetişmesi için mesai kalmak...
  20. C

Yurtdışından Kesilen Reklamasyon Faturası

Merhaba arkadaşlar. Tekstil ürünleri üreten ve ihraç eden bir firmayız. Tedarikçilerimizin çoğu yurtiçinden. Birkaç hafta önce yaptığımız bir ihracattaki (Almanya'da bir firma) işlerin düğmesinde sorun çıkmış. Düğmeler kalite kontrolde dökülmeye başlamış ve taşları dökülmüş. Doğal olarak da...