Arama sonuçlarınız

1. T

E-Defter İkincil Kopyalarını GİB'e Gönderme

Merhaba arkadaşlar. Ben de e defterlerin ikincil kopyalarını yüklemek için GİB' nın E defter app. exe programını indirdim. Oluşturduğum dosya yolundan ilgili aya ait dosyaları aldı. Kuyruğa Atma Logları' nda " Dosya başarıyla kuyruğa eklenmiştir." şeklinde bir bilgilendirme var. Ancak E defter...
  2. T

611 Hesap İşleyişi Hk.

Herkese günaydın. İskontolu olarak satışını yaptığımız ürün müşteri tarafından iade edildi. Ancak iade faturasını düzenlerken iskonto tutarını da belirtmişler. Satış Faturamız İade Faturası 120 (B) 460,25 153 (B) 413,44...
  3. T

Uçak/Otobüs/Tren Elektronik Bilet Hk.

Merhabalar; Personelimizin seyahatleri gereği aldığı uçak/otobüs/tren e- biletlerinı kayıtlarımıza alırken mahsup cinsi olarak "fatura" mı yoksa " Diğer " başlığı altında muhasebe fişi veya masraf listesi mi seçilmeli ?
  4. T

İflas Sürecindeki Şirket İçin Defter Tasdiki

Merhabalar ; İflas sürecindeki bir şirketimiz için 2016 yılı resmi deftelerinin tasdik edilmesi gerekiyor mu ?
  5. T

E Defter Belge Tipi

Merhaba ; Personelin internetten veya turizm firmalarından alarak masraf listesi olarak sunduğu uçak,tren ve otobüs biletlerini kayıt ederken mahsup cinsi fatura mı olmalı yoksa diğer seçilerek masraf listesi veya muhasebe fişi olarak mı değerlendirmeliyiz?
  6. T

Nakit Teminat İadesi

Arkadaşlar Merhaba ; Bir kamu kurumuna daha önceden yatırılan bir nakit teminat, verilen depozito e teminatlar hesabına kayıt edilmemiş. Şimdi kurum teminatı aldığı tutarı iade ediyor. Gelir olarak mı kaydetmeliyim ?
  7. T

Yeterlilik Ortalama Sorunu

Arkadaşlar merhaba; 2014/1. dönem yeterlilik sınavına hazırlanıyorum ilk girişim olacak. 7/7 den vazgeçtim 7/4 yapsam yeter diye düşünüyorum. Ama bu kez de ortalama sorunu var. 4 dersin herbiri için ortalama 96 gibi bir puan almam lazım. Tecrübeli arkadaşlardan yardımlarını ve önerilirini...
  8. T

İşyeri Değişikliği ve Dosya Kapatma

Merhaba; Tehlike sınıflarının farklı olması nedeni ile teknik serviste çalışan personeller için ayrı dosyalar açılmıştı. Fakat artık ayrım yapılmadığı için teknik servisteki personelleri merkez dosyalara taşıdık. Dolayısyla o dosyalarda işiçi kalmadı. SSK ya kapanış dilekçesi verilmesi...
  9. T

İşten Çıkış Kodları Hk

Merhaba arkadaşlar; Belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışmış bir personelin SSK dan işssizlik maaşı alabilmesi için hangi kod ile çıkış yapılması gerekir?
  10. T

Stajer Üniversite Öğrencisi

Merhaba, Üniversite tarafından zorunlu staj görmeleri için stajer öğrenci çalıştırmaya başladık. Staj karşılığında kendisine asgari ücret ödenecek. Bu durumda ödeme yaparken gelir vergisi ve damga vergisi kesintileri yapmam gerekiyor mu ?
  11. T

Rapor Günü - Bordro ve E- Bildirge de Eksik Gün Bildirimi

Merhaba; Bir personelimiz Şubat ayında 4 günlük bir rapor aldı. Maaşların tahakkukukunu yaparken 4 gün çalışmadığını göz önüne alarak çalışma gününü 26 olarak hesapladım. Bu arada rapor girişini SGK nın sitesinden online olarak bildirdik tabi. Şimdi E- Bildirge vermek istediğim zaman prim ödeme...
  12. T

Rapor Ve Eksik Gün Bildirimi

Merhaba. Bir personelimiz özel bir hastaneden 4 günlük rapor almış. İstirahat raporu olarak geçiyor. İş görmezlik belgesi olmadığı için bu raporun tamamını eksik gün bildirimi yapacakmıyız? Ve bu raporun herhangi bir SGK hastanesinden onay alması gerekiyor mu ?
  13. T

Resmi Kurumlar Fatura Düzenleyebilir mi ?

Herkese iyi akşamlar. Bu soru doğru konu başlığı altında olmayabilir. Kusura bakmayın. Devlet daireleri fatura düzenleyebilir mi ? Yoksa gelirlerini sadece makbuzlarla yada vezne alındılarıyla mı tevsik ederler ? Şimdiden teşekkür ederim.
  14. T

İnşaası Tamamlanan Binanın Aktife Alınması

Merhaba; Kendi arsamız üzerine yaptığımız inşaat tamamlandı ve iskanımızı aldık. Burada sormak istediğim iki soru var. Birincisi şimdiye kadar olan hareketler 258 hesapta izlendi. Tamalanan binayı hangi tarihte aktife almamız gerekir. İskanı aldığımız tarihte mi yoksa inşaatın tamamlandığı...
  15. T

Yeterlilik Sınavı Kitap Tavsiyesi

Merhaba; Ocak 2011 Stajeriyim. Yeterlillik sınavı için yaklaşık bir buçuk senem kaldı. Bütün dersleri içeren bir kaynaktan çalışmaya başlamak istiyorum. Bildiğiniz, faydalı olacağını düşündüğünüz kitap yada kitaplar önerebilir misiniz ? Şimdiden teşekkürler.
  16. T

2012 / 1. Dönem Finansal Muhasebe Sorusu

Arkadaşlar merhaba; 18 Mart 2012' de yapılan SMMM yeterlilik Finansal muhasebe sınavında sorulan bir soru ile ilgili bir karmaşa yaşadım. Soru şu: 05.01.2011 tarihinde aktife kayıtlı bedeli 6.000 TL ve değer düşüklüğü karşılığı 500 TL olan hisse senetleri 5.400 TL sına nakit olarak satılmıştır...
  17. T

Stajyer Değerlendirme Formu ( Tezkiye )

Arkadaşlar merhaba; Stajyer değerlendirme formunda yer alan Staj onayının Başlangıç ve Bitiş Tarihleri kısmına ne yazmamız gerekiyor. İlk defa bu formu vercem odaya. Tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
  18. T

Çift Ücret

Arkadaşlar selam. Bir işçi çalıştığı işyerinin haricinde başka bir firmadan ücret alıp sigortalı olarak çalışabilir mi? Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.
  19. T

Dövizli Senetlerde Reeskont

Arkadaşlar merhaba; Bilindiği gibi TL senetler için reekont hesaplaması yaparken Merkez Bankası Kısa Vadeli Avans oranı kullanılıyor. Bu oranı Merkez Bankasının sitesine girip öğrenebiliyoruz. Fakat Dövizli senetlerde kullanılacak Libor oranlarını bulmak zor. Bu oranları nereden bulabilirim...
  20. T

Temizlik

Herkese merhaba. Evlere günlük temizliğe gidenlerin SGK açısından durumu nedir? Olası kazalara karşı sigortasız temizlik yapanlara ve ya yaptıranlara herhangi bir yaptırım var mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.