Arama sonuçlarınız

1. Ö

E-Arşiv Fatura İptali

selamlar, 31 ekim tarihinde y firmasına kesilmesi gereken fatura z firmasına kesilmiş. e-arşiv portal üzerinden düzenlendiği için iptal edemiyoruz. nasıl bir çözüm bulabiliriz bu faturayı iptal etmek için kolay gelsin herkese.
  2. Ö

Gelecek Aylara Ait Gider Hesabı

selamlar, banka kredisine ait faizler 180 ve 280 hesapta yer alıyor. kredi usd olduğu için kredinin alındığı tarihteki kur ile ödemeleri yaptığımız tarihlerdeki kur farklı. taksitler usd olarak ödendiği için bu farklılık kur farklarının doğmasına sebep oldu. 180 hesaplardaki bu tutarı nasıl...
  3. Ö

Kredi-Faiz

selamlar, Fabrikaya kazan yapılıyor, katılım bankasından murabaha yapıldı. 1 milyon dolar kredi alındı. geri ödeme toplam bsmv ve kar payı ile 1.100.000 dolar. 5 yıl içinde geri ödeme yapılacak. her ay ne kadar anapara, faiz, bsmv ödemesi yapılacak ödeme planında detaylıca tutarlar yer alıyor...
  4. Ö

İşyeri/Şube Kodu

merhaba, muhtasar beyannamede işyeri bilgileri kulakçığında, işyeri türünün yanında, işyeri/şube kodu bölümü bulunmaktadır, bu bölümdeki rakamları nereden görebiliriz ? teşekkürler.
  5. Ö

Kurumlar Vergisinde Erteleme Söz Konusu mu ?

merhaba, gelir vergisinde uzatma yapıldı fakat kurumlar vergisi için henüz bir haber yok. bir uzatma olacak mıdır ? kolay gelsin.
  6. Ö

Geçmiş Dönemin Faturası

merhaba, geçen sene yapılan değişiklik ile geçmiş dönemin faturasını mesela 31/12/2019 faturası geldi bugün elime. bu faturanın kdv'sini 191 indirilecek yapıyorum. gideri de 760 pazarlama gideri yapabiliyorum. bu konuda bir sıkıntı var mı ? 29/2/2020 tarihinde faturadaki gider 2020 gideri...
  7. Ö

Dönem Kapanışı Hakkında

selamlar, bir işletmede yıl içinde 3 geçici döneminde de vergi hesaplanmış. fakat yıl içinde geçici vergi tahakkukları ödenmemiş. 193 10.- 360 10.- 3 defa bu kayıt yapılmış. toplam ödenmesi gereken geçici vergi 30 lira. 360 hesapta 30 lira. 193 hesabın bakiyesi de 30 lira...
  8. Ö

Tahakkuk Kaydı

iyi günler. bir firmanın 30/9 dönemde 50.000 TL geçici vergi hesaplanmış. tahakkuk fişi tarihi 18/11 fakat ödeme yapılmamış. ödenecek olan 50.000 Tl 360/193 hesaplara kaydı yapılmamış ve e-defter kullanıcısı. 30/09 tarihine kayıt yapamıyoruz. nasıl bir kayıt yapılmalı ? kolay gelsin.
  9. Ö

Tahakkuk Ödemesi

iyi günler. 2018 yılında tahakkuk edip ödenmemiş bir beyannameyi yeni ödeyeceğim. beyanname üzerindeki damga vergisi gider yazılır mı ?
  10. Ö

Verbis Hakkında

günaydınlar. anonim şirket muhasebe sorumlusuyum. veri sorumluluğu ile ilgili bir kayıt yaptırmam gerekir mi ? teşekkür ederim.
  11. Ö

Tazminat Faturası

selamlar, aklıma takılan bir konu var, x firmasından bize kesilen bir fatura olsun, bu faturanın bir kısmı yada tamamı KKEG olsun. bu işlemi başka bir firmaya yansıtmak istediğimde KKEG faturasıdır diye kesebilir miyim ? kayıt nasıl olmalı ? teşekkürler.
  12. Ö

Kira Geliri

merhaba, değerli meslekdaşlarım kira konusunda bilgim yok biraz baktım ama siz daha iyisini bilirsiniz sorayım dedim. 65 yaşında bir teyzem var, bu kadının bir tane kira geliri dışında başka bir geliri yok. 1500 lira kira alıyor. bu kirayı beyan etsek kabaca bir hesapla 1800 lira gelir vergisi...
  13. Ö

Düzeltme Beyanı Hakkında

merhaba. mart ayına bir düzeltme beyanı verdim. bir sözleşmeye ait damga vergisi beyan edilmemiş. 7500 lira kadar bir tutar. düzeltme beyannamesini bugün verdim. 31 mart tarihine gider tahakkuk kaydı yapıldı. 1 temmuz tarihinde de ödemesi yapılacak. gider kaydının mart ayına yapılmasında bir...
  14. Ö

Yurt Dışından Alınan Ürün

iyi günler diliyorum. makine üretimi yapmakta olan bir firmada, üretim bölümünün başındaki mühendis çin'deki bir web sitesinden bir parça satın almış. makineleri uzaktan kontrol etmek için wireless komut için gerekli bir yardımcı parça. fatura bedeli 745 lira net kesilmiş. fatura üzerinde bazı...
  15. Ö

Mali Müşavirin Sorumluluğu

merhaba, smmm'yim fakat belgeyi çalıştığım şirkette kullanmıyorum. şirkette muhasebe md.yardımcısı olarak çalışıyorum. şirketin vergi hesabını, mahsup kayıtlarını da yapıyorum, mükellef olarak beyannameyi gönderiyorum. bu pozisyonda sorumluluğum nedir ? 2.sorum şu olacak, bir arkadaşım...
  16. Ö

Dönem Sonu İşlemleri

merhaba, mali yıl kapanışlarında ortak olduğum yani ticari borç ilişkisi içinde olmadığım iştirak vs. ve ilişkili kişi sıfatı taşımayan ticari ilişkide olduğum şirketler ile mutabakat yapıyorum. rakamlar yüksek olduğu için tereddüt ettim bazı hesaplarda 120-320 ile 131-331 hesaplar arasında...
  17. Ö

Kitap Nereden Alıyorsunuz ?

arkadaşlar çeşitli mevzuat kitaplarını nerelerden alıyorsunuz ? internetten kitapları inceleyemediğim için bir iki alışverişimde çok pişman oldum, kitabı görüp inceleyerek nereden alabilirim finans, muhasebe vergi vs. kolay gelsin.
  18. Ö

Eylül Ayına Ait E-fatura

günaydın, iyi çalışmalar, eylül ayına düzenlemem gereken bir efatura var, bugün malum ayın 10'u oldu. dün kesmiş olsaydık sorun olmazdı diye düşünüyorum. fakat bugün efatura modülünden fatura gönderirsem yaptırımı ne olabilir. karşı firma şirkete ait fasoncu bir şirket o bakımdan bir problem...
  19. Ö

Muhasebe Denetimi

meslekdaşlarımı selamlıyorum, şöyle bir sorum olacak daha önce çalıştığım firmalarda ciro yıllık 60-70 milyon civarında idi. yeni başladığım firmada ciro 250 milyon üstü. fakat muhasebe almış başını gidiyor. iş yetiştirmek için iç kontrol es geçiliyor. resmi bir yer kurumsal. çalıştığım...
  20. Ö

Ifrs İçin Nereden Başlamak Gerekir ?

Merhaba, önceki çalıştığım firmada IFRS kullanıyordu fakat bu görevde sorumlu kişiden 2 yıl zarfında hiç bir şey öğrenemedim. Yeni bir şirkete başladım gelecek yıl IFRS kullanılmaya başlanıyor deniyor fakat bu iş için bir kişi istahdam edip o personeli sorumlu tutacaklarmış. Ifrs öğrenmek...