Arama sonuçlarınız

1. F

Primli hisse senedi ihracı ve vergilendirilmesi

bir aş hisse senedi ihrac ederek sermaye arttırımı yapıyor ve ihrac ettigi hisse senetlerinin nominal degerinin üstündeki kısımlarını yeni ortaklara veriyor.bu şekilde emisyon primli sermaye artışı hisse devri gibi degerlendirilirmi? hisse devrinin vergilendirilmesi gibi vergiye tabii tutulurmu...
  2. F

Matrah arttırımı ve geçmis yıl zararı hk.

firmamız 2010 yılı kurum gecici vergi beyannamelerini verirken 2009 yılı zararını karından mahsup etmismis.simdi firma 2006-2009 yılları arası matrah arttırımından yararlanmak istemektedir. fakat 6111 sayılı yasada matrah arttırımı yapılan yıllardaki zararlar %50 oranında düşülür denmektedir...
  3. F

Torba yasa ve peşin vergiler hk.

torba yasa ile gelen afla peşin vergilerin durumu ne olacak.Kişi peşin vergilerini ödememiş ve bizde yıllık vergisinde mahsup etmiyoruz.ama aynı kişi affa başvuru yapacak peşin vergilerin durumu ne olacak.biz yıllık vergide ödenmeyen peşin vergileri düşmeyerek doğrumu yapıyoruz? yorumlarınızı...
  4. F

Kira geliri beyan etme hk.

sahis kira geliri elde etmektedir.aynı zamanda oturdugu eve kira ödemektedir.bu şekilde kendisine kira geliri vergisi cıkmamaktadır.Fakat kira ödediği evin kira kontratı eşinin adınadır. bu şekilde olması bir sorun cıkartırmı? kira ödediği evin kira sözleşmesi illaki kendi adınamı olmalıdır...
  5. F

Gelir vergisi beyanı

sahsın menkul ve gayrimenkul gelirleri sebebiyle gelir vergisi(gmsi degil) mükellefiyeti açtırdık ve birkaç yıldır gelirlerimizi beyan ediyoruz.Yalnız 2010 yılında bu şahsın menkul ve gayrimenkul olarak hiçbir geliri bulunmamaktadır.biz şimdi 2010 yılı için bu şahsa boş gelir vergisimi...
  6. F

Rapor parası alımı hk.

işçi 05.01.2010-31.01.2010 (2010 tarihi dogrudur hata yok) tarihleri arasındaki raporunu bugün bize ulaştırmıştır.sgk ya gitmiş oradaki görevli muhasebeniz raporu sisteme girsin parasını verelim demiştir.biz bu 1 sene öncesinin raporunu sisteme girersek bir sorun yasarmıyız? o tarihlerde biz...
  7. F

nevi degişikliğinde sermaye

bir limited şirketi a.ş ye cevirmek istemekteyiz.limited şirket yeni sermaye artışı yapmış ve tescilli sermayesi 5 milyon tl dir.Bu şirketle ilgili mahkemeden özkaynak tespit raporu cıktıgında ve bu rapordaki özkaynak rakamı diyelimki 500.000 tl cikti.A.ş olacak sirketin sermayesi 500.000 tlmi...
  8. F

Yabacı ortaklı A.Ş. kuruluşunda temsilci.?

yabancı ortaklı bir aş kurmaktayız.Bu yabancı ortagı yönetim kurulu üyesi ve şirketi temsile yetkili 2 temsilciden biri olarak atayabilirmiyiz.bunun icin biryerden izin almak gerekirmi? yorumlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar
  9. F

Basit usul olma

gmsi mukellefi olan sahis ayni zamanda basit usul olabilirmi? sartlarina baktim olabilir diye dusunuyorum. yorumlarınızı bekliyorum. iyi calismalar...
  10. F

16 yasinda kucuk isci

imalat sanayinde(makina imalatı) faaliyet gosteren firma 16 yasindan kucuk isciyi ise almak istemektedir. bu kisiye giris yaparsak bir sorun yasarmiyiz.farkli bir proseduru varmıdır? iyi calismalar...
  11. F

Çalışılmayan Günler

bir yemek firmasi ramazan ayinda 30 gun kapali olacaktir. burada calisan iscileri ssklarini nasil gosterecegiz. izinlimi yapacagiz.uygulama nasil olacak? yardimlarinizi bekliyorum... iyi calismalar...
  12. F

Kuruluş sermayesi ve hisse devri.

haziran/2010 doneminde 1 milyon sermaye ile kurulan sirketin ortaklari 2 ay sonra 1 milyon tl bedelle hisselerini devir ediyorlar.burada herhangi bir vergi cikarma.kurulus sermayesi bu hisselerin maliyet bedeli olarakmı kabul edilir?(sermaye tahahudu odenmemistir) yorumlarinizi bekliyorum
  13. F

Hisse Satışı Vergilendirilmesi

sirket ortagi sirketteki hisselerinin bir kismini 2-3 milyon tl bedelle satarsa bunun vergisel boyutu ne olur.beyan edilip herhangi bir vergi odenirmi? ne oranda odenir.(sirket ltd dir) iyi calismalar...
  14. F

M. Kurumlar Vergi Dairesine Geçiş

faal bir mukellefin kendi vergi dairesinden marmara kurumlar vergi dairesine gecis sartlari nedir? cirosuna karina goremi bu gecis yapilir? bilgisi olan arkadaslarin yardimlarini beklemekteyim. iyi calismalar...
  15. F

Şehirlerarası Taşımacılık ve Kdv

sahis sehirlerarasi tasimacilik yapmaktadir ve bu sebepten dolayi kdv mukellefiyeti 3 aylik donemler halinde acilmistir.ama son 2-3 aydir sehir ici tasimaciligi da yapip sehiricine fatura kesmektedir(ayda 1 veya 2 tane) acaba bu durum 3 aylik kdv mukellefiyetimizi engellermi? kdv...
  16. F

Konut isyeri kira gelirleri toplamı.?

sahsin konut kira geliri:14.000 isyeri kira geliri :16.000 ticari geliri : 1.200 tl dir. konut+ isyeri kira geliri 24.600 tl yi gectigi icin isyeri kira gelirlerinide beyannameye ekliyoruz. Fakat tevkifata tabii kira gelirileri safi tutari sinirin altinda kaldigindan beyan...
  17. F

Kooperatif Yön.kur.Başkanı İstifası

kooperatifimizin yon.kur.baskani istifa etmistir.yerine yedek uyelerden biri atanacaktir.bununla ilgili yapmam gereken islem nedir.bakanliktan sicilden neler yapilmalidir yeniden yon kur gorev dailimi yapilacakmidir? imza yetkisi yeniden verilecekmidir? yardimlarinizi bekliyorum...
  18. F

isyeri kira geliri

2009 yilinda 4 isyerinden kira geliri elde eden sahis 2009 kira gelirini beyan ederken 2600 tl konut istisnasini dusebilirmi? sahsin hic konut kira geliri yoktur?
  19. F

Tevkifatlı Fatura Kesimi

fason canta isciligi yapan firma iscilik faturasi olarak %8 kdv ye 1/2 oraninda tevkifat yaparak fatura kesmistir.karsi firma canta isciliginde tevkifat uygulamasi kalkti diyerek faturayi bize geri gondermistir.Acaba dogrumudur? fason iscilikte tevkifat kalktimi? yardimlarinizi bekliyorum. iyi...
  20. F

İrtibat burosu.

merkezi istanbulda olan limited sirket izmirde bir irtibat burosu seklinde yer acmak istemektedir.Bunun icin ne yapmalidir? yorumlarinizi bekliyorum... iyi calismalar...