Arama sonuçlarınız

1. S

Ankara SMMM Odasından Canlı Bilgiler

Şu anda sabah 9,30 da başlayan finansal muhasebe ek ders ve semıner devam etmektedir. Sayın Kadir Hocamız 2009 yılının sorularını çözüyor. Yeni komisyon konusunda iki isim önplanda ve monografı ve kıtaplar fotokopıyle elden ele dolaşmakta. deha cephesinde ise kitapçık dağıtıldı
  2. S

Finansal muhasebe soru tahmini

merhabalar finansal muhasebe soru tahmınlerı birlikte cevaplayalım KASA (TL Kasası)?.????????.??????5.000 BANKA???????????????.????.....3.000 ALACAK SENETLERİ???????.???????3.500 ŞÜP. TİC. ALACAKLAR??????.???????1.500 ŞÜP. TİC. ALACAK KARŞILIĞI??????????.700 TİCARİ...
  3. S

Herkes Aklını Başına Alsın Yusuf İstifa Etmedi

bugun asmmmoda kadınlaR gunu için kokteyl vardı bızzat gıttım konu hakkında bılgı almaya calısdım hoca degıstı yenı hocamızın surprız yapmacağı yonunde aldıgım cevaplar hoca degıstı zaten kolay soracakmış hala muhalefet olanlar var ben kafamdan uydurmuyorum tum soledıklerımı guvenılır...
  4. S

İntaç tarihi hakkında muhasebe kaydı

merhabalar ustadlar bilindiği üzere yurtdışı satışlarda gelirir kdv beyannamesinde dosyanın kapandığı ayda bildiriyoruz. muhasebe kaydını ne zaman yapıyoruz ? örneğin 27.03.2010 fatura tarıhı ve gumruk bey tarıhı olan satışın dosya kapanma tarıhı 04.04.2010 muhasebe kaydını ne zaman...
  5. S

Akaryakıt giderleştirme

harfıyat ısı yapan fırma kendı bunyesınde bulunan depoya tankerle mazot alıyor hlıyle hepsini gider hesabına yazamıyoruz bu nedenle bılanco hesabında takıp edıp kullandığımız kadarını gıderleştırecegız hangı bılanco hesabını kullanmak dogru olur 150 veya 180 hesap olabılır fakat hangısını...
  6. S

Alüminyum külçe ithalinde kadv tevkifatı

aliminyum külçe ithalinde kadv tevkifatı aliminyum külçe ithali yapmakta olan firma külçeler üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan satıyor bu satışlarında kdv tevkifi yapılmaması konusunda bir düzenleme varmı?.
  7. S

Ar-ge uygulaması hakkında.

öncelikle merhabalar kurumlar vergisi mükellefi olan ve tubitak destekli ar-ge faaliyetınde bulunan mukellefin teknoloji bolgesınde degıldır alınan hibelerin yapılan giderlerin muhasebeleştirilmesi ve ar-ge indirimi hesaplaması nasıl yapılmalıdır? cevap verirseniz çok memmun olurum iyi...
  8. S

Öğrenim şartını yerine getirmeyen smmm bağımsız denetçi olamaz

Sm'den Smmm'ye Geçiş Hakkında Oda Yönetim Kurulu'nun Açıklaması-17/07/2009 Sayın Üyelerimiz; Odamıza yansıyan olaylardan Sm?den Smmm?ye geçişle ilgili bazı tereddütler yaşandığı anlaşılmıştır. 5786 sayılı kanunla Meslek Yasamızda yapılan değişiklikle Serbest Muhasebecilik ünvanı kısmen...
  9. S

Finansal muhasebeyi ezberliyoruz

foruma baktığım kadarı ile hocanın bulduğumuz herşeyini ezberliyoruz yanlış iş yapıyoruz farklı bisey sorduğunda yine hüsran hocanın mantığını almalıyız nasıl yani satışla ilgili sevk giderleri , zorunlu iskonto ve satış vergileri 612 diğer indirimler hesabında izlenir. demişiz zorunlu...
  10. S

Yusuf Sürmen Hakkında Okumanızı Tavsiye Ederim

forumu takip etmekteyim mart sınavına ilk defa girdim 6 dersi birden verdim finansaldan 36 aldım askere gittim geldim ortalık 56 olmuş yusuf hoca hakkında bir ok konu yazılıp çiziliyor 1.yusuf sürmen hala komisyondadır 2.İnternette yusuf hocanın notlarını satarak ve bizim mağduriyetimizi...
  11. S

Ayakkabı kutusunu hangi hesapta takip etmeliyim.?

ayakkabı satışı yapan mağaza kutucudan ayakkabı kutusu alıyor bu kutuları 153 hs ayakkabının maliyetine ekliyorum fakat ayakkabı kutularını ayakkabı aldığımız firmaya fatura ediyoruz, onlarda içlerine ayakkabı koyup tekrar bize gönderiyor bu durumda kdv ve diğer kalemleri hangi hesapta takip...
  12. S

10 puanlık bağkur sorusu

31.12.2008 tarihinde vergi mükellefiyetini kapatan sigortalı bağkur primlerini bugune kadar düzenli olarak yatırmış ve sağlıktan faydalanmıştır bu durumu düzeltebilmek için önerileriniz nedir? esnaf odasına kaydı silinmemiştir eskiden oluyorda ama şu anda olmadığını biliyorum doğrumudur
  13. S

Demirbaşa mı Kayıt Edilmeli Gider mi Yazılmalı

demirbaşa mı kayıt edilmeli gider mi yazılmalı arkadaşlar büromuza tadilat yaptık fayans kapı pencere gibi faturalarda 3-4 çeşit fayans aynı faturada 600 tl v.b. 111 tl 577 tl şeklinde bu tutarları bir bütün gibi düşünüp demirbaşamı kayıt etmek gerekir yoksa genel gideremi yazmak gerekir...
  14. S

Kesilen Cezanın Muhasebe Kaydı

günaydın arkadaşlar ihale ile yapılan işte 5 işciyi 1 ay öncesinden çıkaran işletmeye ihale makamı tarafından sözleşmeye göre 3300 tl tutarında ceza faturası kesildi bu faturanın muhasebe kaydı nasıl olmalıdır. işletme 1.sınıf bilanço hesabında şahıs işletmesidir 689 ...........3300 borçlu...
  15. S

Maliyet Tespit Raporu Örneği

Merhaba arkadaşlar maliyet tespit raporu örneği gerekiyor elinde hazır bulunan varmı aşırı düşük teklif değerlendirmesi nedeniyle isteniyor
  16. S

Hurda Akü Alımı Hakkında

merhaba sayın arkadaşlar hurda akü alımı konusunda bir iki sorum olacak oto tamiri yapan mükellef gelen müşterilerden hurda akü alımı yapıyor fakat müşteri verdiği akü karsılığında bisey talep etmiyor yani çöpe atar gibi atıp gidiyor bunun karsılığında gider pusulası düzenlemek gerekir mi...