Arama sonuçlarınız

1. E

Defter Beyan Giriş Hata Uyarısı

mrb arkadaşlar işletme defterlerimiz için Aralık ayında daha önce başvuruyu yapmıştım. herhangi bir hata falan da yoktu. ama bugün interaktif vergi dairesindeyken; defter beyana sistemine giriş butonuna basarak girmeye çalıştığım zaman, şöyle bir uyarı mesajı çıkıyor ekranda. giriş yapmaya da...
  2. E

Özel ders bürosu

Özel ders bürosu - eğitim danışmanlığı merhaba sayın üstadlarım.sizlere danışmak istediğim bir husus vardı. Şimdi atanmamış öğretmen bir arkadaşımız cadde üzerinde bir dükkanı tek başına çalışmak üzere kiralamış.herhangi bir işçisi olmayacak. Burada ilköğretim seviyesindeki çocuklara ...
  3. E

İdari Para Cezası Ve 18-29 Yaş Teşviki

iyi çalışmalar arkadaşlar. bir bayan arkadaşı 18-29 yaş teşviki ile işe almak isteyen bir müşterimiz var. bu müşterimiz 2013 şubat ayında sgk tespiti sonucunda sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edildi ve idari para cezası yedi. cezaların hepsini de ödedi.sonuçta 5 puanlık indirimden 1 yıl süre...
  4. E

Devamsızlık

iyi çalışmalar arkadaşlar. bir mükellefimizin işyerinde 28.04.2011 tarihinden bu yana çalışan işçisi var.Bu işçi,26.06.2012 den bu yana işyerine gelmiyor.Çalışmayacağını sözlü olarak iletmiş birisinin aracılığıyla.Biz de o tarihten bu yana devamsızlık tuatnaklarını tutuyoruz.30.06.2012...
  5. E

İnşaat İşyerinde Özürlü İşçi Çalıştırma

mrb arkadaşlar. Araştırmalarıma rağmen net cevabını bulamadığım bi durumu sizlere de sormak istiyorum. Bir mükellefimiz İnşaat yapım işi ile uğraşıyor.Aynı ilde, ayrı ayrı inşaatlar yapıyor.Bildiğiniz gibi hepsine ayrı ayrı sgk dosyası açtık.İşçiler ortalama 350 kişi civarında.Özürlü işçi...
  6. E

Şubat ayı stopaj

Mrb.arkadaşlar. Şubat ayı malum 29 çektiğinden;proğram bordroda işçilik stopajını 29 gün üzerinden hesaplıyor.bu nedenle gelir vergisi matrahı düşüyor.ssk ya şubat ayı primini 30 gün üzerinden veriyoruz.gelir vergisi de bu şekilde olmalı diye düşünüyorum ama tereddüt ettiğimden sizlerin değerli...
  7. E

Kısmi süreli çalışan vergi mükellefi Gss

mrb.arkadaşlar.Dolmuşta 15 gün kısmi süreli olarak 4/a ya tabi çalışan bir kişi;aynı zamanda 2-3 aydan beridir vergi mükellefi olarak bir işyeri açmış ve daha bağkur kaydını bile yaptırmamıştır.Bu kişinin sizce Sgk Ya nasıl bir bildilendirme dilekçesi yazması gerekir? bu dileçeyi eğer yazmazsa ...
  8. E

Noter satışı yapılmadan ticari aracın faturası düzenlenebilirmi?

Kolay gelsin arkadaşlar.yukarıdaki başlıktan da anlaşıldığı üzere tartışmalı bi durum var .sizlerinde yorumlarını alabilirsem memnun olurum.
  9. E

Özel kreş servis

kolay gelsin arkadaşlar. Şimdi bir arkadaşımız şahsı adına özel kreş açmak istiyor.Bu kreşte de öğrencileri taşımak üzere, kendi adına araç alarak; bu araca S plakası çıkaracak. Ancak bu arkadaş trafik müşaviri olan bir kişiye bu S plakayı çıkartırası için gidiyor.Ben de önce maliye kaydını...
  10. E

Bağkur'lu olan köy muhtarı SSK

İyi çalışmalar arkadaşlar. Bağkur'lu olan köy muhtarının , ihale ile alınan köylere öğrenci taşıma işinde ,aynı zamanda kendine ait olan servis aracıyla;İhaleyi alan firmanın SSK dosyasında gösterilmesinin nasıl bir sakıncası vardır.Bu muhtar gerçekten aynı anda hem muhtarlık hemde servis...
  11. E

Eczane Ba Bs

kolay gelsin arkadaşlar.Sağlık Bakanlığı'na kesilen faturanın bs bildirimi için, vergi nosu lazım Sgk yı biliyorum ama Sağlık Bakanlını bir türlü bulamadım.
  12. E

SSK Emeklisinin Bağkura Kaydı

kolay gelsin arkadaşlar.bana yeni bir mükellef geldi.2001 de ssk dan emeklisi olmuş.2003 den bu yana kömür alım satımı ile uğraşmakta.ssk emeklisi olsa bile vergi mükellefi olduğu için maaşından kesinti yapılmalıydı.fakat 2003 den bu yana hiç prim yatırmamış bu kişi.bağkura da kaydı yok...
  13. E

işsizlik maaşı

mrb.arkadaşlar .son 3 yıl içinde 600 günden fazla prim ödemesi olan bir kişi, son 4 aydır 15 er günlük kısmi süreli sözleşme ile çalışmaktadır.bu işçi(dolmuş soförü)işten çıkarılacak.sizce bu arkadaş işsizlik maaşına başvurabilir mi?net bi cevap bulamadığım için sizlere sormak istedim.iyi...
  14. E

SSK Giriş Tarihi

mrb arkadaşlar.ben şu anda 4/a lı olarak çalışmaktayım.kendi smmm büromu açtım diyelim.iş yerimden şubatın sonunda çıksam.ve mart ayının içinde 4/b ye geçmemek için mart ayının mesala 5 inde sigorta girişimi 01-03-2009 olarak kaydedebilirmiyim.yani illa 1 martta mı işlem yapmak gerek.geriye...
  15. E

Kısmi Süreli Çalışma

mrb.arkadaşlar tam yanıtını bulamadığım bir hususu sizlere sormak istiyorum. benim eşimin bir dershanede, kısmi süreli sözleşme ile ortalama 1 günlük çalışma gösterek ve bu bir günün primi ödeyip çalışıp çalışamayacağını araştırıyoruz.sağlıktan benim üzerimden faydalanıyor zaten.amacımız sadece...
  16. E

Vadeli Çek Sıkıntısı

Bugünlerde reel sektörün bankalardan bolca yakınmalarının nedeni, vadeli çek sisteminin çökmesi sonucu, reel sektörün banka sistemine muhtaç hale gelmesidir. Vadeli çek sisteminin önemini ve bu sistemin yarattığı boşluğu, sistemin çökmesi sonucu reel sektörün bankalar ile nasıl karşı karşıya...
  17. E

Yatını sat ama işçi çıkarma

Yatını sat ama işçi çıkarma 30 Ekim Perşembe 2008 Selim Türsen / MİLLİYET Geçen hafta ?Aman işçi çıkarmayın? yazım üzerine Öztüre Holding Genel Koordinatörü Nezih Öztüre aradı. Çok birikmişti. Konuşurken adeta patladı. ?Günlerdir kim söyleyecek diye bekliyordum. Nihayet biri çıkıp kriz var diye...
  18. E

mm ünvanı

arkadaşlar üstad mustafa gülşen arkadaşıımızın güzel bir önerisi var.sizler de bu öneriye umarım gereken desteği veririsiniz. Değerli Meslektaşlarım, Az evvel Bursa Odası Yöneticilerinden değerli meslektaşımız Özcan Dilekyiğit ile mesleki sıkıntıları görüşmemizdeki bir konuyu sizlerle...
  19. E

Fatura Farkı

değerli üstadlar bi konuda fikirlerinize danışmak istedim de. durum şöyle.bir imalat firması telef malları gerçek değerinin altında satıyor.hemen hemen 0,20 si civarında faturalandırıyor.ama resmi olarak da gerçek fiyatını tahsil ediyor.dolayısı ile alıcı taraf 190 000 ytl civarında alacaklı...
  20. E

en iyi kdv planlaması

arkadaşlar kolay gelsin hepinize.aşağıdaki konularda bir fikir cimlastiği yapabilirmiyiz. İade sürecinizi en kısa sürede nasıl sonuçlandırabilirsiniz? Satışını yaptığınız mal ya da hizmet için yüklendiğiniz KDV'nin iadesi mümkünken nakit akımlarınızı nasıl yönetmelisiniz? Belgeniz varsa...