zirve

Arama sonuçlarınız

1. O

K.K.E.G. ve Kurumlar vergisi tahakkuk muhasebe kaydı

Merhaba arkadaşlar, sorum şu 2011 yılı 100.000.00 tl kar elde etmemize karşın kanunen kabul edilmeyen giderden (200.000.00) dolayı 100.000,00 lira zarara döndük. 2011 yılı kurumlar beyanname üzerinde K.K.E.G. i zarara mahsup edttiğimde 100.000,00 lira kar'a geçtik. K.K.E.G. i 950 ve 951...
  2. O

Gönderilmemiş Ba/Bs Formu sonucunda ne olur.?

Merhaba arkadaşlar 2009 yılında alış yönünden bilançoya geçen bir mükellefin defteri yanlışlıkla 2010 yılı için işletme olarak yapılmış. ve yine 2010 sonunda alış yönünden haddi geçtiği için 2011 yılı için bilanço tastik ettirmişiz. 2011 Ocak ayı B formunu gönderme aşamasında hata mesajı verdi...
  3. O

Adi Ortaklık Hukuk Bürosunda Ortağa kesilen Makbuz

Merhaba arkadaşlar, İki avukat adi ortaklık mükellef olarak maliyeye kayıtlılar. Adi ortak olan avukatın biri kendi şahsi davası için mahkemeye çıkıyor ve avukatlığını ortağı olan diğer avukat yapıyor. ve burada avukatlığını yapan ortak serbest meslek makbuzu kesiyor. (ortağının adına) Benim...
  4. O

Ticari İnkişaf Bedeli.?

Merhaba arkadaşlar petrol istasyonu olan bir şirket mükellefim var, Ocak döneminde petrol istasyonu ana bayisine Ticari İnkişaf Bedeli adı altında 200.000,00 tl lik kdv sinide ayırarak bir fatura kesmiş, kendileriyle bu konuyu görüştüm doğruladılar ve bu kadar rakamı ana bayiden aldıklarını...
  5. O

İddaa Bayiinde KDV beyannamesi!

Merhaba arkadaşlar yeni bir mükellefim var İddaa bayii 19.10.2009 tarihinde işe başladı haftanın her salı günü haftalık bakiye raporu geliyor bana 13.10.2009-19.10.2009, 20.10.2009-26.10.2009, 27.10.2009-02.11.2009 olmak üzere bakiye raporlarını 7 şer günlük komisyon geliri olarak işledim benim...
  6. O

Varlık Barışı!

Merhaba arkadaşlar hemen konuya gireyim. Bir avukatım var maliye tarafından 2006 2007 2008 dönemlerine ait defter ve belgeleri istendi. Avukatın bu dönemlere ait vekalet alıp iş yaptığı davalar varmış ama karşılığında makbuz kesmemiş. Bu dönemlere ait kesmediğimiz makbuzların tutarı...
  7. O

SGK 5510 Sayılı Kanun 5 Puanlık İndirim Hakkında

merhaba arkadaşlar, Mart 2009 dönemi aylık bildirgemizi indirimli olarak tahakkuk ettirdik ama ödemesini yapamadık. Nisan 2009 dönemi aylık bildirgesini yine indirimli olarak yaptım ve gönderdim sistem bildirgeyi indirmli olarak kabul etti ödemesinide yaptım. Mayıs 2009 dönemi aylık...
  8. O

Yapı Kooperatifiyle Yapılan Taşeronluk Sözleşmesi

merhaba arkadalaşlar, işyeri merkezimiz tarsus/mersinde Sivastaki bir yapı kooperatifiyle işyteri inşatının temel işi için taşeronluk sözleşmesi yaptık. Burda size sormak istediğim. 1- Sivasta yapacağımız bu işten dolayı sivasa bir şube işe başlama verememiz gerekirmi. 2- İşyeri...
  9. O

Narenciye Paketleme İşleminde Muhasebe

merhaba arkadaşlar narenciye paketleme işi yapan bir firmam var bu ay fason paketleme işi yaptığını ve 8.000 ytl lik bir fatura keseceğini söyledi benim sorum ilk defa başıma geldiği için soruyorum bkeseceğimiz fason paketleme işinde kdv oranı kaç olacak tevkifat uygulanacak mı uygulanacaksa...
  10. O

Serbest Bölgeye Satışı Yapılan Malın Muhasebe Kaydı

merhaba arkadaşlar boya alım satımı yapan bir mükellefim serbest bölgede bulunan bir firmanın idari binansının tadilatı için boya satışı yapacak benim sorum, 1 - Serbest bölgeye yapılan satışta kesilen fatura nasıl düzenlenecek? 2 - Faturada KDV hesaplanacak mı ? Değilse hangi maddeye göre...
  11. O

Tazminat ve İhbarsız Çıkış Verilmesi

merhaba arkadaşlar işyerimizdeki işçimiz üç işgünü üstüste işe gelmediğinden tutanak tutup tazminatsız ve ihbarsız çıkışını yapacağız benim sorum Bölge çalışma EK: 2 ve SSK aylık bidirgedeki işten şıkış konu ne olmalı İVEDİ cevap bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.
  12. O

Kiralanan Kamyon

merhaba arkadaşlar şirketimizin aktifinde 7 adet kamyonumuz var bunlardan 4 ünü başka bir firmaya aylık olarak sözleşme karşılığında kiraya verdik her ay karşı firmaya bu kira tutarının fatura ediyoruz. benim sorum nakliyecilik yapan 2 arkadaşım kamyonlarını bizim şirkete kiraya vermek...
  13. O

Defter Tasdiki Hk.

merhaba arkadaşlar, 2007 yılı haziran sonu mükellefimin terkini verdim terk verdiğim esnada birinci sınıf esnaftı. Sorum şu ki mükellefim 2008 ocak ayında geldi ve tekrar işyeri açacağını ve aynı işe devam edeceğini söyledi bu durumda mükellefin defterini birinci sınıf mı yoksa ikinci sınıf...
  14. O

Buğday ve Mısırda Kdv

merhaba arkadaşlar, iki sorum olacak birinicisi : un fabrikasına buğday ve mısır satarken kdv sini % 1 olarak fatura ediyoruz. peki normal bir çifçiye buğday satışımda kdv de herhangi bir değişikli oluyormu? ikinci sorum buğday ve mısırda fire oranı % kaç ve bu oranı kayıtlarıma nasıl...
  15. O

Serbest Meslek'te Adi Ortaklık Ve Gelir Vergisi

merhaba arkadaşlar iki ortaklı avukatlık bürosu defteri tutmaktayım. ikisine ayrı ayrı gelir vergisi beyannamesi yapacam, benim sorum yıl sonu karını nasıl paylaştıracam? serbest meslek kazancı bölümünü doldururken gayrisafi hasılat ve giderlerini ikiye bölüp yazsam olurmu? cevaplarınız için...
  16. O

B Formu Hakkında

Merhaba arkadaşlar B formuyla ilgili bir sorum olacak, bir firmam 2006 yılı içerisinde A firmasından 82.000 ytl lik mal alımı yapmış yıl sonunda bu malın 75.000 ytl lik kısmını tekrar aynı firmaya iade etmiş bu durumda B formlarını nasıl düzenlemem gerekiyor. Cevaplarınız için şimdiden...
  17. O

Tazminatın Ödenmesi

merhaba arkadaşlar işten çıkarttığımız işçiye kıdem tazminatı ödiyeceğiz işçiye alacağına dair altı ay vadeli çek vereceğiz. Benim sorum işçi alacağını peşin istiyor iş kanunda tazminatın ödenme süresine dair kanun maddesini yada bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan mesaj bekliyorum...
  18. O

Fiat Doblo Marka Araç Alımı ve Kdv İndirimi Hakkında

merhaba arkadaşlar forum da konuyla ilgili bilgi buldum yinede teyid etme istedim. Şirketimiz bünyesinde kullanılmak üzere fiat yeni doblo marka araç alımı yaptık, aracın kdv sini indirim konusu yapabilirmiyim? Aracın markası : Fiat yeni Doblo Combi 1.3 M.Jet Premıo Özel...
  19. O

Akaryakıt Pompalarında Yazar Kasa ve Vadeli Satış

-------------------------------------------------------------------------------- merhaba arkasaşlar akaryakıt istasyonlarında pompalarda yazar kasa kullanımı başladı ama eksikler bitmiyor. şimdide bakanlığın yeni bir genelgesi geldi, genelgede pompadaki yazar kasadan yapılan vadeli satışların...
  20. O

Hizmet Bedeli Olarak Kesilen Fatura

merhaba arkadaşlar defterini tuttuğum alım satım yapan bazı firmalarım mal aldıkları firmalara hizmet bedeli adı altında fatura kesmekteler. Biz bu kesilen faturaları hangi hesap altında takip etmemiz tekdüzen muhasebe uygulaması yönünden doğru olur çünkü bu konuda çevremdeki meslektaşlar farklı...