zirve

Arama sonuçlarınız

1. M

Geç doğum durumunda doğum raporu

Merhabalar, personelimizden biri doğum raporu aldı,ancak doğum, doğum öncesi 8 hafta sürenin içinde gerçekleşmedi,9.haftanın sonunda gerçekleşti.Bu durumda doğum öncesi 9 hafta raporlu olmuş oldu.Bu durumda doğum sonrasında işe ne zaman dönmesi gerekecek?Yine doğum sonrası 8 hafta mu raporlu...
  2. M

Doğum Raporu

Merhabalar, işyerimizde çalışan bir bayan doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabileceğine dair doktor raporu aldı,17 agustosta raporu başladı ,bu durumda doğum öncesi kullanmadığı 5 haftayı dogum sonrası kullanabilecek.Ancak doğum 17 agustostan 4 hafta sonra,14 eylülde gerçekleşti.Bu durumda ne...
  3. M

4a lı Bir Kişi İşyeri Açarsa

merhabalar, 4a lı bir kişi kendine ait bir işyeri açarsa ,açtıgı işyerinden dolayı ayrıca sgk.primi ödemek zorunda mı? teşekkür ederim
  4. M

e-vergi levhası

merhabalar, 408 nolu vuk.genel tebliğine göre vergi levhaları artık internet vergi dairesinden alınabilecek.vergi levhasını internet vergi dairesinden alan varsa nasıl aldıgını yazabilir mi?vergi levhası sorgulamadan vergi levhası bilgilerini veriyor ama başka bir yerden alınması gerekiyor diye...
  5. M

Anonim şirket ortağının ölümü halinde veraset ve intikal vergisi matrahı

merhabalar mükelleflerimizden bir anonim şirketin ortagı vefat etti.ölüm tarihi itibari ile bilanço çıkardık.veraset ve intikal vergisi beyannamesi verilecek,matrahın ne olacagı ve nasıl degerlenecegi konusunda yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler
  6. M

Yönetim kurulu üyesi için SGDP

merhaba bir anonim şirketin yönetim kurulu üyesi emekli sandıgından emekli olmuş bir kişidir.bu kişi aynı zamanda genel müdür görevini yürütmektedir.genel müdür görevinden dolayı elde ettiği ücret gelirinden dolayı sgdp ödenmektedir.yönetim kurulu üyesi oldugu için ayrıca emekli maaşından...
  7. M

274 sayılı gelir vergisi genel tebliği hakkında

merhabalar, Bugün resmi gazetede yayınlanan 274 sayılı tebliğe göre ücret gelirlerinde %27 ve %35 lik dilimlere ait vergiye tabi gelirler değişti.Bu durumda muhtasar beyannameden mahsup yoluyla geri alınacak vergi personele mi ödenecek,yoksa daha önce gider yazılan tutardan düşülebilir...
  8. M

Gerçekleşmemiş satış için kesilen faturanın iadesi

merhabalar Bir mükellefimiz kasım 2009 da kestiği faturayı müşterisine göndermiş,kendi kayıtlarına almış ve beyan edip kdv.sini ödemiş.ancak ocak 2010'da müşteri bu faturanın hatalı kesildiğini kendisine böyle bir mal gelmediğini söyleyerek faturayı geri göndermiş.Gerçekten de fatura yanlış...
  9. M

Sigorta şirketleri kdv mükellefiyeti.

merhabalar, sigorta şirketleri araç satışı yaparsa kdv hesaplayacaklar mı?KDV Beyannamesi verilecek mi?Bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler.
  10. M

Apartman görevlileri için aylık işgücü formu

merhabalar, apartmanlarda çalışan kapıcılar için aylık işgücü formu dolduruluyor mu?Yine işkur'un sitesinden şifre mi almak gerekiyor? teşekkürler
  11. M

Ötv

merhabalar bir mükellefimiz yurt dışından petrol yağları getiriyor ve bunun ötv.ni gümrükde ödüyor.ÖTV.beyannamesinde bunu indirmesi gerekiyor,ancak bu indirimi hangi maddeye istinaden yapacağımıza karar veremedik.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler
  12. M

Ba-Bs Formu

merhabalar belediyeler ba-bs formu düzenliyorlar mı? teşekkür ederim
  13. M

Prime Esas Kazancın Tavanı Aşması Durumu

merhaba, 5510 nolu kanun yürürlüğe girmeden önce personelin brüt ücreti tavan rakamını aşarsa ,aşan kısımdan prim kesintisi yapılmıyordu.Bu durum 5510 sayılı yasa ile değişti,personelin aldığı ek ücretlerle tavanın aşılması durumunda,tavanı aşan ek ücrete karşılık gelen kısım takip eden 2 ayda...
  14. M

SGK nın Ödemediği 2 Günlük Rapor Ücreti

merhaba Bildiğiniz gibi 2 gün rapor alan işçi için sgk tarafından ödeme yapılmamaktadır.Bu 2 güne ait ücret ödemesinin işveren tarafından yapılması gerekmektemidir?işveren işçinin raporlu oldugu dolayısıyla çalışmadığı 2 gün için ücret ödemesi yapmazsa bir cezai müeyyideye maruz kalır mı...
  15. M

kapıcılar için % 5 lik indiirm

merhabalar kapıcılar için 5510 sayılı kanunun getirdiği % 5 lik indirimden yararlanılabilir mi? teşekkür ederim
  16. M

Asıl Bildirge- Ek Bildirge

merhabalar, ben işyerimizin bildirgesini gönderdim,daha sonra 5510 dan faydalanmak için iptal tahakkuku aldım.ancak ödemiş olmamıza rağmen geçmiş dönem borçlarımız göründüğünden bu indirimden yararlanamıyoruz,ssk.ya gittim ancak ne zaman sonuçlanacak bilmiyorum.bu nedenle tekrar bildirgeyi...
  17. M

İhraç Kayıtlı Faturalara Düzenlenen Fiyat Farkı Faturası

merhabalar imalatçı firmalardan ihracatçı firmalara düzenlenen ihraç kayıtlı faturalara ihracatçı firmalar tarafından fiyat farkı faturası düzenlenmesi halinde bu fatura kdv.li mi olmalıdır? teşekkür ederim
  18. M

Dab.a Bağlama Sınırı

merhabalar 50.000 usd.nin üzerindeki ihracatların dab.a bağlanması zorunlu idi,bu rakamda bir değişiklik oldu mu,bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar dilerim
  19. M

Faturada Kdv Oranının Eksik Olması

merhbalar, firmamızın hizmet aldıgı bir firma 28/06 da kestiği faturada kdv oranını eksik göstermiş ,faturanın kdv si olması gerekenden eksik,bunu yeni bir fatura keserek düzeltmek istiyor,kestiği faturada sadece eksik kestiği kdv yi faturalandırmış,böyle bir uygulamayla karsılasmadım daha...
  20. M

Ücretlerde Vergi İndirimi Mahsubu

merhabalar çalışan personele ait vergi indiriminin mahsubu ocak 2007 ye ait muhtasar beyannameden mi yoksa şubat 2007 ait muhtasar beyannameden mi yapılmaya başlanacak? teşekkür ederim