zirve

Arama sonuçlarınız

1. S

7252 Sayılı Kanun Prim Teşviği Kayıt

merhaba, mayıs ayıda faydalandığımız kçö için 7252 sayılı teşvikten faydalanabiliyoruz 8.ayda. sorum şu; 3 işçi için mayıs ayında kçö aldık 30 gün. 8.ayda bu işçilerden biri 15 gün ücretsiz sıhhı izine ayrıldı, bir diğer işçi de 04.08.2020 tarihinde istifa etti. bunlar için almamız gereken prim...
  2. S

108 Hesap Düzeltmesi

Merhaba, bir firmam geçmiş dönemlerde pos extrelerini göndermediği için 108 hesap 300.000 tl borç bakiyesi veriyor. olması gereken bakiye max 45.000 tl. bu seneye ait tüm pos extrelerini girdim. geçmişden gelen bakiyeyi nasıl kapatabilirim? teşekkürler
  3. S

E-Fatura Mükellefinin Kağıt Fatura Kullanımı

merhaba, Bir firmam 01.01.2020 itibariyle E-fatura ya geçti. e fatura mükellefleri, e fatura olmayan müşterilerine e arşiv olarak fatura kesiyor. fakat bu firmam e fatura ya dahil olmayan bir müşterisine 5.000 tl nin altında olacak şekilde farklı günlere 3 adet kağıt fatura kesmiş. e arşiv...
  4. S

Çözüldü Nakdi Ücret Desteği ve Kısa Çalışma Ödeneği

ben bu gün işkura gittim bu durumu çözmek için, başvurumun sistemde görünmediğini söylediler yeni bir başvuru talep ettiler. çalışanları hepsi şartlı sağladığı için kçö ödenecek gibi bildirge hazırlayacağım şimdi. 16.03 itibariyle işi bırakmıştır diye bildirdim işkura. bu durumda 15 gün çalışma...
  5. S

çok net anlattınız teşekkür ederim :) firmam genelge ile kapatılmadı. mücbir sebep kapsamına da girmiyor maalesef fakat salgından dolayı işe ara verdiler. 16.03.2020 tarihinden bu yana kapalı firma. yarın sgk bildirgesini onaylamak zorundayım fakat dediğim gibi kçö ile ilgili hiç birşey yok...
  6. S

tahsin bey, ben firmam içiin kısa çalışma ödeneğine başvurdum, işkurdan ''kısa çalışma ödeneği sonuç bilgisi'' ekranı var, baktım ve liste boş görünüyor, isim ya da iban yok. bu durumda kçö den yararlanmıyor mu olacağız anlamadım, ücretsiz izin ödemesine mi başvurmalıyım mart ayı için? yardımcı...
  7. S

Çözüldü İşkur Anasayfada Kısa Çalışma Ödeneği Sonuç Bilgisi Raporu

bende baktım az önce fakat bizimde liste boş görünüyor, nisan ayının başında göndermiştim, ne yapmak gerek
  8. S

Genç Girişimci Teşviki İle Şirket Kurma

merhaba, Genç girişimci desteğiyle bir şahış şirketi kuruyoruz. interaktif vergi dairesinden işe başlama bildiriminde bulunduktan sonra mı teşvik için ayrıca bir dilekçeyle başvurmak gerekli? bilgilendirirseniz sevinirim, saygılar,
  9. S

Blokedeki Paranın Vergi Dairesi Tarafından Çekilmesi

merhaba, vergi dairesine olan 4.000 tl borcumdan dolayı hesaplarıma bloke konmuştu. 7143 sayılı kanunlar yapılandırma talebinde bulundum. yapılandırmanın ilk taksiti için de 8 gün önce kesinti yoluyla ödenen vergilerden dolayı doğan aide hakkımdan( mali müşavirim) mahsup dilekçesiyle ödeme...
  10. S

Adat Faiz Hesaplama

Merhaba, mükellefimin 2017 yılı içinde 131. ortaklardan alacaklar hesabının kullanılmasından dolayı yıl sonunda 13.389 tl adat faizi çıktı gelir olarak kurumlar vergisinde gösterdim. fakat mükellefim yıl sonuna fatura ayırmamış adat faturası kesemedim. ne yapmak gerekir? teşekkürler,
  11. S

Ba-bs De Geç Bildirim Çözümleri

Merhaba, Temmuz ve ağustos ayına ait yurtdışı gider faturaları elime bugün ulaştı. tutarları tl ye çevirdiğimizde biri 6.000 diğeri 10.000 tl. faturaların kaydını 9.aya yapıp ba da da geÇmiş aylara düzeltme vermek yerine 9.aya düzeltme versem uygun olur mu? geç gelen yurtdışı alış-gider...
  12. S

İhracat İadesinde Kdv Durumu

Merhabalar, 2016 3.ayında ihrac ettiğimiz ürünler 2017 4.ayında etiketlerinde sorun nedeniyle iade edildi. bizde etikleri düzelttik ve 4.aya tekrar bi satış faturası keserek serbest bölgeye gönderdik ürünleri. 6.ayda tekrar ihracı yapılacak. muhasebe kayıtları ne şekilde olmalı. ithalat mı...
  13. S

Dönüm Sonu Kur Değerlemede Yüksek Kar Çıkması

Merhaba, sadece yurtdışı firmalarla çalışan bir mükellefim var. döviz olarak euro ve usd kullanılıyor. kasa ve bankaya kur değerlemesi yaptığımda 171.000 kur farkı geliri- 56.000 kur farkı gideri çıkıyor. bu rakamlarla istediğim kara ulaşıyorum. fakat 120 ve 320 leri değerlemedim. çünkü çok...
  14. S

Kayıtlara Alınmamış Krediler

merhabalar, 2016 yılında çalışmaya başladığım bir ltd şirketin önceki yıllarda banka hareketleri girilmemiş. dolayısıyla kredi girişleri ve bunlara ait ödeme bilgileri de yok. ben 2016 da devraldığımda bankaları girmeye başladım. banka extrelerinde her ay için 6 ayrı kredinin ödemesi var. malum...
  15. S

Banka İşlemleri Hk.

Merhaba, şirketinin resmi muhasebesini hiç önemsemeyen, defter tutmanın önemini bilmeyen bir mükellefim var. her konuda sorun yaşıyorum kendisiyle ve defterlerini 2016 itibariyle iade ediyorum. yalnız 4.dönem kgv yi ben vereceğimden karşılaştığım sorun hakkında önerilerinizi rica ediyorum...
  16. S

Çeklerin Cirolanması,

merhaba, borçludan firmamıza gelen çek, firmamız tarafından da ortağa ciro edilebilir mi? saygılarımla,
  17. S

İşçi Maaş Haczi

MERHABA, bir firmamda iki ayrı işçinin maaşına ödenmemiş borcundan dolayı haciz geldi. işçileriden biri tebligat gelmeden önce işten ayrılmıştı. bunla ilgili icra dairesine borç alacak yoktur diye dilekçe veriyorum. diğer işçinin de tebligatı geleli 7 gün olmuş ve icradan aranmış bu işçi...
  18. S

Verilmeyen Bildirge Sorunu

merhaba, eski bir firmamın uzun süredir sgklı işçisi yoktu. 26.11.2015 tarihinde bir işçinin girişi yapıldı fakat sgk beyannamesinin verilmesi unutulmuş. geriye dönük sistemden beyanname de veremiyoruz. elden verilince de anında tespitten ceza yeriz. bunu nasıl çözebiliriz? cezası ne olur...
  19. S

Kapanmayan GÇB'ye İlişkin Kdv Bildirimi

merhaba, 23.07.2015 tarihli bi ihracat beyannamem var. bu ürünün ihracı yapıldı. gümrükte işlemleri de bitti fakat hala vedop ta intaç tarihini göremiyorum. gümrükçüm intaçın 29.10.2015 olacağını söylüyor. bu durumda gçb 3 aylık süreyi aşmış bulunuyor. Fakat bunun yanında gümrüğün gçb üstüne...
  20. S

Fason İşçilikte Kdv

merhabalar, çalışmakta olduğum firma fason çalışmaktadır. fakat fason işçilik maliyetini yüksek bulup(?) fason işçilik faturası kesmek yerine işlenmemiş ürünü aldığı firmaya malı işledikten sonra satış faturası kesmektedir. yani bunu fason işçilik olarak değil normal mal satışı olarak...