zirve

Arama sonuçlarınız

1. T

Uzaktan SMMM İhtiyacı Olan Var mı?

Değişiklik... Değişiklik...
  2. T

E-defter Kayıtlarında Yer Alması Gerekli Zorunlu Ve Temel Alanlar

Tüm forumdaşlara selamlar, Konu açmayalı uzun zaman olmuş :) E-defteri biz firma olarak 2014 başından bu yana yüklüyoruz GIB'e. Ancak 1 gün arayla iki arkadaşımızdan benzer soru gelince bende tereddüde düştüm konuyla ilgili. Başlıkta da yer aldığı üzere sorum "E-defter Kayıtlarında Yer Alması...
  3. T

Pilotluk Başvurusu - Görüşleriniz

Değerli arkadaşlarım, Bir konuda meslektaşlarım olarak görüşlerinize ve önerilerinize ihtiyacım vardır. Kafam allak bullak ve tereddütler içinde bir yol almaya çalışıyorum :) Bende 2014 başında SMMM olmakla birlikte 7 yıldır mesleğin içindeyim, yaş 25. Ancak ne yalan söyleyeyim, kendini...
  4. T

Teminat Mektubu ile KDV İadesi Hakk.

Değerli dostlar, Bu ay itibariyle firma olarak iadelerimiz Teminat Mektubu ile alacağız (ihracattan iade). Uygulamadan bilgisi olan arkadaşlara sormak istediğim şudur: 1. Teminat mektubunu verdikten sonra (1'e 1) vergi dairesinin kontrol süreci: 2 gün (?) 2. YMM raporu verildikten sonra dosya...
  5. T

Belirli Bir Tarih İçin En Son e-Fatura Kesme Süresi

Arkadaşlar merhaba, Bir sorum olacak, bilen arkadaşlarımız yanıtlayabilirse sevinirim. Örneğin 31.01.2014 tarihine kesilmesi gereken bir e-fatura; sistemden en son hangi tarihte kesilebilir? Yani örneğin KDV beyannamesi tarihi son gün müdür mesela? Yada belirli bir süresi yok mudur? Cevaplar...
  6. T

SMMM Kayıt ve Ruhsat Harçlarını Nasıl Ödeyeceksiniz?

Ruhsat almaya hak kazanan değerli arkadaşlarım, Öncelikle hepinizi tebrik eder, başarılı ve kazançlı bir iş hayatı dilerim. Gelgelim bu işin birde en zor maddi külfet işi var :( Ben İzmir Odası'na kayıt olacağım ve ücretler şu şekilde. Bayağı zamlanmış geçen seneye göre. Türmob Ruhsat Harcı...
  7. T

2013 / 3. Dönem SMMM Yeterlilik Sınav Sonuçları

Arkadaşlar, Bugün yada Pazartesi günü Odalar arayacaktır yüksek ihtimal. Şimdiden sonuçlar tüm arkadaşlarımızın gönlünce olsun inşallah. Sınav sonuçlarımızı yazarken hangilerinden kaçla geçtiğimizi / kaldığımı yazabilirsek herkes için çok faydalı olur diye düşünüyorum. Bakalım kazanıp ilk...
  8. T

CMR (Karayolu Taşıma Belgesi) Fatura Yerine Geçer mi ?

Değerli dostlar, Bir sorum olacak. Umarım karşılaşmışsınızdır. Şimdi yurtdışı müşterilerimizden bir tanesi ürünleri taşımak için kendi çalıştığı "Tır"ı bize gönderiyor. Tır malları burdan yüklüyor ve bizde şoföre CMR'a istinaden yaklaşık bi 3.000 Euro ödüyor malı sevk ediyoruz. Herhangi bir...
  9. T

Mahsubu Gerçekleşmemiş Geçici Vergi Kurumlar Vergisinden İndirilebilir mi?

Değerli dostlar, Bir konuda bilgilerinize ihtiyacım vardır. Maalesef ne müşavirimiz ne de vergi dairesi konuya cevap veremedi ve VD'den cevap bekliyorum. İnd. Oran KDV İadesinden belirli bir tutarı 3. geçici vergi döneminde mahsup talep ettik. Yalnız dosya hala incelemede olduğundan, bu işin...
  10. T

Çek'e İmza Atılması Hk

Değerli dostlar, Bir konuda görüşünüze ihtiyacım vardır. Firmanın Muhasebe Md. olarak, Genel Müdür ile birlikte 150.000 TL'ye kadar imza yetkisi mevcut. Normalde firma çek düzenlemiyor hiç çünkü patronlar yurtdışında mukim. Ancak, bir firma için çek düzenleme zorunluluğumuz hasıl oldu...
  11. T

Yönetim Kurulu Üyesi'ne İkramiye Ödenmesi

Değerli dostlar, Bir konuda yardımınıza ihtiyacım vardır. Genel Kurul'da .... TL aylık ödenmesi kararlaştırılan ve şirket ortağı olmayan bir YK üyesi var. Tabi bu YK üyesi ile birlikte bu durumda bir kaç YK üyesi daha var. Şirketin dönem performansı sebebiyle personele 3 maaş ikramiye...
  12. T

2013 / 3 Denetim Sınavı İtiraz için TÜRMOB'dan Gelen Yazılar

Değerli 2013 / 3 Denetim dersi mağduru arkadaşlarım. Bahse konu yazı bugün kargo ile bana da ulaştı. Yazı; Tesmer Genel Sekreteri Yücel Akdemir imzalı (kendisine ben ve bazı arkadaşlarımız da ayrıca mail atmış idi). Sonuç olarak sesimizi duyurduk ve şöyle bir durum var ki; söz konusu yazıda...
  13. T

Önemli - "Muhasebe Denetimi Sınavı" / İzmir Tesmer'in Bilgi Maili !

Değerli arkadaşlar, İzmir Tesmer'in az önce attığı mailde yer alan kısım aşağıdaki gibidir. Anlaşılan baskılarımız sonuç verecektir. "... 2.) 30 Kasım 2013 - 01 Aralık 2013 tarihlerinde yapılan SMMM Yeterlik sınavlarında “Muhasebe Denetimi” sınavında sorulan sorulara ilişkin olarak bazı...
  14. T

2013/3 Sonuç Tahminleriniz Ve Çok Kısa Her Ders Nasıl Hazırlandığınız

Arkadaşlar konuyu ben başlatmak istiyorum. Bu başlığın bir dahaki sınava girecek tüm arkadaşlara faydalı olacağı kanısındayım. Sınav sırasına göre gidiyorum: 1. Denetim: İnanılmaz çok çalıştım, kaç gece uyumadım denetim için, 15 sayfa not ezberledim. Ses kaydı yaptım, gece onları dinledim...
  15. T

Merak

Tüm forumdaşlara selamlar, Merak ettiğim bir husus var. Moderatörler ve site yöneticileri alomaliye.com'dan bir ücret alıyorlar mı? Saygılarımla,
  16. T

Üretim Tesisi Tescili Hakk.

Arkadaşlar herkese iyi haftalar, Bir firmanın şirket merkezi İzmir'de ancak İzmir'in başka bir ilçesinde Ticaret Sicil'e tescil edilmemiş bir fabrikası var. Önümüzdeki ay yeni bir üretim tesisi daha devreye alınacak İzmir'in başka bir ilçesinde. Sorum şu ki, sonuçta bu fabrikalar şube değil...
  17. T

Yeterlilik Sınavı Puanlaması

Değerli dostlar, Bilgisi olan arkadaşlarımız aşağıdaki sorulara yanıt vermesi benim gibi birçok arkadaşımızın faydası olacağını düşünmekteyim. 1. Finansal Tablo Analizi sınavı: Sözel 2 adet soru kaç puandır? 2. Vergi Hukuku: Uygulama sorusu kaç puandır? Teşekkürler.
  18. T

İmza Yetkisi Veriyorlar-Stajım Yanar mı ?

Değerli dostlar, kıymetli görüşlerinizi rica eder şimdiden teşekkür ederim. Yabancı bir A.Ş.de muhasebe müdürüyüm. Stajım kısaltma yapmadan Kasım 2013 sonunda nasipse bitiyor. Bu aydan itibaren imza yetkisi verecekler. Yalnız problem şu ki imza yetkisinde Muhasebe Müdürü unvanı yer almakla...
  19. T

Gelir Tahakkuku İptali - Tebliğ Değişikliği Nedeniyle

Değerli arkadaşlar, 2012 yılında tahakkuk edilen ve 2013'te ödemesi alınacak olan bir gelir türünün; 2013 yılında tebliğ değişikliği nedeniyle bu gelirin ödenmeyecek olması bildirildiğinden iptali söz konusudur. 2012'ye ilişkin bir düzeltme verilememektedir. Bu nedenle 2013 yılında iptal...