zirve

Arama sonuçlarınız

1. Tahsin Kurt

Kasa Düzeltmesi Yasalaşmadan Kurumlar Beyannamesi Düzeltme

Ben tebliğdeki şu cümleyi anlayamadım.Daha doğrusu şöyle anladım.Beyannameye düzeltme versen dahi,ilk verilen bilançodaki veriler esas alınacaktır. Çünkü kanuni süresinden sonra verilen düzeltme diyor.Düzeltme var ise,bunun ilk hali de var demektir.ben ilk halini baz alırım mı demek istiyor.
  2. Tahsin Kurt

Amarok İndirilecek Kdv

Aşı için şu an mecburen Biontech.Çünkü sinovac yok
  3. Tahsin Kurt

Amarok İndirilecek Kdv

Rica ederim canım.Henüz olmadım.Kafamız karışık bu konuda,halâ düşünmekteyim.
  4. Tahsin Kurt

Amarok İndirilecek Kdv

Arkadaşlar benim mükellef bu aracı 4-5 yıl önce almıştı.Hatırladığım kadarıyla ruhsatında ticari yazıyordu.Galeri de ticari sınıfta demişti.Zaten ticari olacağı için mükellef bu aracı almıştı.Uzun zaman oldu,hatırladıklarım bunlar
  5. Tahsin Kurt

Müşterek Mülkiyette Kira Stopaj Ödemeleri

Elbirliğiyle mülkiyet maalesef bildiğim bir konu değil.Farklı durumları varsa onu bilemiyorum.Ancak bildiğimiz şudur.Kira beyanları ayrı ayrı verilecekse stopajda ayrı ayrı bildirilmelidir.
  6. Tahsin Kurt

Anonim Şirketlerde Dışarıdan Müdür

Bu arada yinede ticaret odasıyla görüşmenizi tavsiye ederim.Çünkü yaptığım bazı araştırmalarda örneğin aşağıdaki gibi alıntı da; " Anonim şirketlerde yönetim kurulu 6102 sayılı yasanın 370 inci maddesinin ikinci fıkrasına göre temsil yetkisi üçüncü kişilere devredilebilir.Dışarıdan atanacak...
  7. Tahsin Kurt

Amarok İndirilecek Kdv

Evet indirdim.Ayrıca %70 gider ksıtlaması yapmadan tüm giderleride indirmeye devam ediyorum.Ancak firma bu araç için K belgesi almak zorunda kaldı.Bunuda göz ardı etmeyin derim.
  8. Tahsin Kurt

Anonim Şirketlerde Dışarıdan Müdür

Karar yeter mi yetmez mi ona ayrıca bakılır ama bu işlem için iç yönerge tescil edilmesinin şart olduğunu düşünmüyorum. Zaten yukarıda ki kararda her hususta tam yetki verildiğinden bahsedilmektedir.Fakat iç yönerge,kısmi yetkilendirmeye esas teşkil etmek için hazırlanan bir belgedir.Burada...
  9. Tahsin Kurt

Amarok İndirilecek Kdv

Bir mükellefimin Amarok'u var.Ticari sınıfta.Sıfır aldıysanız,galeriye sorun.Onlar bilir.
  10. Tahsin Kurt

Müşterek Mülkiyette Kira Stopaj Ödemeleri

Merhaba Aslında cevabı kendinizde verdiniz.Kira geliri ayrı ayrı beyan edilmesi gerektiğine göre kira stopajıda ayrı ayrı beyan edilmelidir.Çünkü herkes kendi kira geliri beyanında, kendi adına beyan edilen stopajı da indirim konusu yapması gerekeceğinden kimin adına ne kadar stopaj beyan...
  11. Tahsin Kurt

Evden Muhasebe İşi Yapmak İstiyorum

Evet anlaşıldı.İstediğinizi doğru anladım sanıyorum.Siz,muhasebe bürolarına destek verebilecek yeterlilikte olduğunuzu düşünerek,varsa bu tarz bürolardan talepte bulunuyorsunuz. Şimdi talebiniz buradan ne kadar karşılık görür bilinmez (bana göre buradan bulunması imkansız) ama ben sizin...
  12. Tahsin Kurt

Evet,maalesef öyle.Ben arkadaşımızı böyle düşündüğü veya bu hale geldiği için asla eleştirmiyorum.Çaresizce çıkar yol arıyor herkes.Ancak işte bizim mesleğimiz bu anlamda biraz farklı.
  13. Tahsin Kurt

İhracat Faturası Kdv'de Beyan Edilmezse?

Sevgili kardeşim merhaba Ne yazık ki gelir ve hizmetin zamanında beyan edilmesi açısından düzeltme vermen gerekir.Kdv'yi etkileyen bir olay olmayacağı için sadece damga vergisi masrafına katlanacaksın ama bu düzeltme verilmeli maalesef.Aksi halde deftar kayıt ve belgelerle verilen beyanname...
  14. Tahsin Kurt

İhracat Faturası Kdv'de Beyan Edilmezse?

Merhaba Soruda biraz eksiklerimiz var. Fiili intaç tarihi (ihracat kapanma tarihi) nedir? Bu tarihi yazmamışsınız.İhracat faturaları kdv beyanına konu edilirken (hele de kdv iadesi varsa) faturanın düzenlenme tarihinden ziyade beyannamenin kapanma tarihi baz alınır...
  15. Tahsin Kurt

Merhaba Tam olarak kim olduğunuzu ve ne istediğinizi ben anlayamadım. Bu işlemi bir büro faaliyeti dışında yapamazsınız.Sizde gayet iyi bilirsiniz ki bizim mesleğimiz " 2 saat boş vaktim var,evde muhasebe yaparak değerlendireyim " diyebileceğimiz bir meslek değil. Muhasebeciyim diyorsunuz,peki...
  16. Tahsin Kurt

Motosikletlerle İlgili Harcamalarda Kkeg

Motosikletler binek otomobil sınıfında yer almadığı için gider kısıtlamasına tabi değildir. Ancak yine de tereddüt ediliyorsa riske girmemek adına, istiyorsa,işletme dışında kullanılan motorlar varsa bunlara gider kısıtlaması uygulayabilir. Ancak genel olarak gider kısıtlaması bu araçlar için...
  17. Tahsin Kurt

Mükellefiyeti Olmayan Kişi

Mesele, o tarihe mükellefiyeti nasıl açtıracaksın.Önce mükellefiyeti bi açtırda beyanları sonra düşünürsün.
  18. Tahsin Kurt

Bina İnşaat Giderleri Hangi Hesapta İzlenmeli ?

Bu konuda Mehmet Maç üstadın bir makalesi var.Gerçi makale tarihi 2002 ama halâ geçerlidir bana göre. BİNA İÇİN YAPILAN HARCAMALARIN GİDER KAYDEDİLECEĞİ, BİNA MALİYETİNE EKLENECEĞİ VE ÖZEL MALİYET OLDUĞU HALLER Bu konudaki genel prensip ; Bir sabit kıymet için yapılan normal tamir-bakım...
  19. Tahsin Kurt

Personele 10 Maaş Avans Verilir mi ?

Personel Avansları Hesabı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar 193 sayılı GVK’nın 61’inci maddesinde ücret, “işverene tabi belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatler” olarak tanımlanmıştır...
  20. Tahsin Kurt

29 Yaş Altı Vergi Muafiyeti

Bilgin,bunu muhatap alıp cevapmı yazdın Allahaşkına.Bu,ne dediğini bilmiyor ki.