zirve

Arama sonuçlarınız

1. K

Eksik Gün Bildirimi Hk.

Merhaba, Şu anda 10 kişiden az çalışan işyerleri için SGK'ya eksik gün bildirimi vermek zorundamıyız ? ALO170'i aradım evet vermelisiniz dediler. Ama internette 2018 yılında Eksik gün gönderme kaldırıldığı yazıyor. Eksik gün nedenimz Devamsızlık ekinde bir tutanak var bunu güncel tarihte SGK'ya...
  2. K

YMM Çalışma Yasağı

Merhaba, Yeminli Mali Müşavirin bir şirkette Muhasebe Müdürü olarak çalışması ve başkası adına olan muhasebe bürosunu işletmesinin cezai hükmü nedir ? Bilen arkadaşların yorumlarını rica ederim. İyi Çalışmalar.
  3. K

Muhtasar Prim Ve Hizmet Beyan Şifresi Alma Hk.

Merhaba, 1003B ücretlere ilişkin verilecek muhtasar ve prim hizmet beyannamesini kendi şirketimiz adına şifre alıp göndermek için belirli net satış ve aktif büyüklüğü geçmemiz mi gerekiyor yoksa her şirket bu şifreyi vergi dairesinden alabilir mi ?
  4. K

Ödenmeyen SGK Prim Kaydı Hk.

Merhaba, 1.000.000. TL 2019 yılı ödenmemiş sgk primimiz bulunmaktadır. Hepsini döneminde giderleştirdik. Bu sene için 689 kkeg (borç) 679 gelir (alacak) yapacağım. Ertesi yıl ödendiğinde 740 gidere atarken alacaklı hesap olarak ne yazmam gerekiyor ?
  5. K

İsmmmo Oda Aidatı Hk.

Merhaba, Oda üyesiyim yıllık aidat 500 TL. bu tutarı ödemez isek borç takibe alınıyor mu (icra vs) bu konuda bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Sanki çok para kazanıyoruz para basıyoruz 500 TL nedir üstelik ne bürom var ne bağımlı çalışanım. Ceza mı bu aidat mı anlayamadım...
  6. K

Yeni Bir İş İçin Nace Kodu Gerekiyor mu ?

Merhaba, Konusu inşaat proje tasarımı yapmak olan firmamız başka bir firmaya işgücü temin hizmeti yapmak istiyor. inşaat işi için işgücü temin hizmetiyle ilgili ticaret sicil gazetemizde bir konu yok. 1- Bu işle ilgili ek nace kodu almak istiyoruz. Nace kodunu ticaret sicilden bu şekilde...
  7. K

İşkur Sgk Veri Entegrasyonu Var mı ?

Merhaba, İşkur sistemi SGK işyeri dosyalarını görebiliyor mu ? Yaptığımız SGK işe giriş çıkışları işkur TC kimlik numarasından sorgulayabiliyor bunu biliyorum ama SGK ya yapılan işe giriş otomatik işkur ekranına düşebiliyor mu ? Konu hakkında bilen arkadaşların yorumlarını bekliyorum...
  8. K

Sgk İşyeri Dosyası Açma İşlemi Hk.

Merhaba, Taşeron inşaat işyeri için işyeri dosyası açma ve e bildirge şifresi alma işlemi şu anda nasıl yapılıyor? Dosya açma için vermemiz gereken evraklar nelerdir ?
  9. K

Eksik Gün Bildirimi Hk.

Merhaba, Eksik gün bildirimi çalışan sayısına bakılmaksızın tüm işyerleri için kaldırıldı mı ?
  10. K

Alan Vergisi Yansıtılması Hk.

Merhaba, Tur firmamız mevcut. Bazen aldığı uçak bileti faturalarını başka bir firmaya yansıtmamız gerekiyor. Bu durumda alış faturamızda olduğu gibi alan vergisi tutarını kendi satış faturamızda belirtebilirmiyiz ?
  11. K

İş Arıyorum İstanbul

15 yıllık iş tecrübem var. Mali Müşavirim Şirkette çalışmak üzere iş aramaktayım. İstanbul Maltepe'de oturuyorum. [email protected]
  12. K

Bilirkişilik Hk.

Merhaba, Odanın bilirkişilik eğitimi olduğunu öğrendim. Bilirkişi olmak için bir sınava giriyormuyuz ? SMMM belgem var ama sabıkamda var (kasten yaralama) ve para kazanabiliyor muyuz bu işten adliyeye çok gitmek gerecek mi lütfen bilgili arkadaşlardan açıklama bekliyorum. süreç nasıl işliyor.
  13. K

Dövizli Ve Dövize Endeksli Fatura Farkı Hakkında

Merhaba, 1- Dövizli fatura ve dövize endeksli fatura arasındaki fark nedir ? 2- Bir müşterimiz düzenlediğimiz döviz ve tl değerleri olan faturayı altında yazıyla fatura yalnız şu kadar usd dir yazmadığı için tl olarak işleme alıyor. Müşteriyle bir sözleşmemiz yok uygulamaları doğru mudur ?
  14. K

Smmm Ruhsatını Almada Hapis Cezası Varsa ?

Merhaba Arkadaşlar, Ben 2016 yılında SMMM yeterlilik sınavlarını geçtim fakat belge almadım. 2018 yılı içinde kasten yaralama suçundan tutuklanarak 5,5 ay cezaevinde yattım ve yeni tahliye oldum. Davam tutuksuz yargılanarak devam etmektedir. 3568 sayılı kanun madde 4'e göre 1 yıl ve üzeri hapis...
  15. K

E-fatura İhracat

Merhaba, E-FATURA Kullanıcısıyız. Logo programını kullanıyoruz. Kıbrıstaki PTT ye kesilecek faturamız nasıl olmalıdır. Neler seçmeliyiz. Konu hakkında tecrübeli arkadaşların yardımlarını rica ederiz.
  16. K

Resen Tesci̇lde Matrah Takdi̇ri̇ Uzlaşma Mahkeme Yolu Hk

Merhaba şahıs 2011-2014 arası internet üzerinden satış yapıyor ve vergi dairesi 2014 yılında ilgili yerde tutanak ile tespit yapıp 01/01/2011 tarihinden itibaren mükellefiyet tesis ettiğine dair 2017 yılında yazı gönderiyor ve yazıda işe başlama evrakları istiyor. 1-İlgili aylar için beyanname...
  17. K

E-faturada Ceza Faturasının İadesi

Merhaba, Tarafımıza yanlış kesilen bir trafik cezası temel faturası mevcut. İade fatura kesmek istediğimiz zaman kullandığımız logo programı Faturadaki kdv muafiyet kodu ve sebebi boş bırakılamaz diyor. Buraya hangi kodu yazmalıyız yazdığımız kodları kabul etmiyor ve e faturada bu alanları...
  18. K

Asgari Ücret Desteği Hk.

Merhaba, 1-Ocak ayı için E bildirgede gözüken Hak edilen destek tutarını Şubat veya aynı yıldaki diğer ayların prim tahakukundan düşebilir miyiz ? 2-Tahakuka göre eksik yatırdığımızda borcumuz gözükmeyecek mi hemen mi mahsup oluyor ? 3-E bildigede gözüken hak edilen destek tutarı güvenilir...
  19. K

Bordro Trafik Cezası

Merhaba, Şirketimiz çok sayıda araç kiralamaktadır personellerimiz aşırı hız nedeniyle trafik cezası yediğinden araç kiralayan firma bu trafik cezalarını bize fatura etmektedir. sözleşme gereği biz bu cezaları personelin ücretinden kesiyoruz. ancak bu cezalar iş kanunu 38. madde kapsamında...
  20. K

Asgari Geçim İndirimi Hk

Merhaba, Asgari geçim indirimi net ücrete dahildir şeklinde iş sözleşmesi yapılabilir mi ? Asgari geçim indiriminin net ücretle bağdaştırılmaması gerektiğini düşünüyorum hukuken bu şekilde yapılan sözleşme geçerli olur mu yorumlarınızı bekliyorum ? Teşekkürler.