zirve

Arama sonuçlarınız

1. G

6736 Kanun Geçmiş Dönem Verilmeyen Beyanlar

merhabalar, yeni bir mükellef geldi ve eski smmm sinin yanında çalıştırdığı eleman kendisini smmm olarak tanıtmış ve 2013 den bu yana kdv,geçici, gelir ve muhtasar beyannameleri verilmemiş. sorum şu: 6736 sayılı kanundan yararlanarak bu beyannameleri cezasız yada ufak bir ceza ile nasıl...
  2. G

Basit Usülden Gerçek Usüle Geçiş

merhabalar, bir mükellefimin taksisi var ve basit usüle tabi. ayrıca işyeri açarak damacana su ve temizlik malzemesi satışı yapacak. vergi dairesindeki işlemleri yaptım. siz üstadlarıma sorum şu olacak. bu kişi basit usülden gerçek usüle geçeceği için ilk kayıt işlemlerini yani geçmiş...
  3. G

Velilerden Tahsilat

merhaba, okul servisi çeken bir mükellefim velilerden yıllık toplam servis ücretlerini pos cihazından bir kerede çekmektedir. yani eylül 2015-haziran 2016 gelirinin tamamını ekim ayında tahsil etmiş oluyor. bu kredi kartıyla tahsilatları ay içinde tamamını faturalandırması gerekiyormu? kdv...
  4. G

Çalışan İçin Tutulan Ev Kirası

merhaba, çelik yapı ve boru hatlarıyla uğraşan bir firmam var. yani açılış yapıldı ve şu an için işi yok ihale kovalıyor. 2 aya kalmaz ihale alcak. çalışan için ev tutsam, bu evin kirasını, elektrik su vb giderlerini gider olarak yazabilirmiyiz. yazarsak ne gibi vergileri yada sakıncası çıkar...
  5. G

Kısmi Zamanlı Çalışanın Girişi Ve Yapılması Gereke İşlemler Nelerdir.

merhaba, bir işyerine kısmi zamanlı yani pazartesi,çarşamba,cuma günleri çalışacak işçi girişinde dikkat edilmesi gereken konular ve sgk ya verilmesi gereken evraklar nelerdir. yardımlarınızı rica ediyorum. tşk.
  6. G

Kesin Mizan İçin Düzeltme

merhabalar, kesin mizan için düzeltme versek bir cezası varmıdır.
  7. G

Sgk 6111 Yersiz Yararlanma

merhaba, 2014 aralıktan beri işçi çalıştırılmayan bir işyerine 2015 mart ayında 2 işçi girişi oldu. bu işçilerle ilgili teşvikten yararlanabilirsiniz onayı çıktı. nisan ayının bildirgesini verirken yersiz yararlandığınız tespit edilmiştir uyarısı çıktı. şimdi ne yapmam gerekiyor. tşk.
  8. G

İkinci El Mobilyacı

merhaba arkadaşlar, ikinci el mobilya ve beyaz eşya satan bir mükellefim oldu. satınaldığı 2.el mobilyaları stoklarımıza alabilmemiz için gider pusulasu düzenlememiz lazım diye biliyorum. peki bu gider pusulasında kdv, stopaj gibi kalemler olacakmı. stopaj olursada onları muhtasar...
  9. G

Müteahhitlik Sorusu

merhaba arkadaşlar, müteahhitlik yapan bir mükellefim var. babasına ait arsaya kat karşılığı sözleşme imzaladı. arsa 2008 den beri babada. Baba arsa 5 seneyi aşkın benim üzerimde olduğu için ben satsam bile vergi çıkmaz diyor. oğluma kar ve vergi çıkmasın diyerekten tapuları vermek istemiyor...
  10. G

Şahıs Fi̇rmasında Alınan Ev

merhaba arkadaşlar, Bilanço usulunda defteri tutulan, Personel servis işi ile uğraşan bir mükellefim (şahıs firması) kendi adına oturma amaçlı kredi ile bir ev aldı. İşyeri merkezi olarakda bu ev görünüyor. Bu evi kayıtlarımıza alsak amortismanını ve kredi masraflarını gider olarak yazabilir...
  11. G

Faturasız Ti̇cari̇ Araç Alımı

merhaba, personel servisi işiyle uğraşan bir mükellefim yeni bir minibüs aldı. Minibüsü satan kişi; benim kayıtlarımda görünmediği için sana minibüsün faturasını kesemiyorum demiş. noter satışları falan tamam. bunu kayıtlarıma nasıl alırım ve vergi dairesine bildirimde sorun yaşarmıyım. tşk.
  12. G

Bağkur Sgdp Gelir Vergisinden İndirilir mi ?

merhaba, bağkur emeklisi gelir vergisi mükelleflerinden kesilen sgdp kesintisi, gelir vergisi beyannamesinde indirim konusu yapılıyormu? yapılıyorsa hangi kısımda yapılması gerekiyor. tşk. bununla ilgili bir yazı buldum ama doğrumudur bide sizlere sorayım dedim. T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ İl...
  13. G

E-bildirgede Eksik Bildirim

merhaba arkadaşlar, yeni gelen mükellefimin ocak ayı sgk e-bildiriminde 2 çalışan bildirmem gerekirken 1 çalışan kişi bildirimini yapmışım. bu işi en az zararla nasıl düzeltebilirim. yardımlarınızı bekliyorum. tşk.
  14. G

Muhasebe İşleyiş

merhaba, biliyorum herkes yoğun. ama sormak istediğim ufak tefek şeyler var. 1- bilanço usulune göre tutulan şahıs firmalarında yıl sonunda carilerin (alıcı yada satıcı) yıl sonu bakiyelerini nasıl hesaplıyorsunuz. (yaptıkları ödemelere yada aldıkları ödemelere istinaden dekont yada bilgi...
  15. G

İşkur Ve Sgk Evrakları

Merhaba, Sgk Ve İşkura Düzenli Olarak Verilmesi Gereken Evraklar Nelerdir. İnternet üzerinden yada elden teslim edilmesi gereken evraklar nelerdir. Bu konuyu azçok araştırdım ama tam bir bilgi bulamadım. Bu Konuda beni bilgilendirirmisiniz. Tşk.
  16. G

Sahış İşletmesi̇nde Şubede Farklı Ünvan

merhaba, Sahış işletmesi bir mükellefim X turizm taşımacılık adı altında personel servis taşımacılığı işi yapmaktadır. Bu işine ek şube olarak emlak ofisi açmak istiyor ve tabela ünvanı farklı olacak ve burda kardeşi duracak. farklı 2 ünvanda sıkıntı olurmu. tşk.
  17. G

Resmi Defter

merhaba, envanter defterini de yevmiye ve defteri kebir gibi normal a4 e tasdik ettirmemizde bir sakınca varmıdır? tşk.
  18. G

Yazar Kasadaki Arızadan Dolayı Fiş Kesilememesi Ve Z Raporu

merhaba, lokanta işleten bi mükellefim yazar kasasının adaptörü yanmış ve söylediğine göre yoğunluktan dolayı 1 hafta tamir ettirememiş ve tabiki yazar kasadan fiş kesememiş. şu bununla ilgili vergi dairesine bilgi vermem gerekiyormu? tşk.
  19. G

Toprak Sahibine Kesilen Faturanın Kdvsini Müteahhit Kullanır mı ?

merhaba, babası adına bulunan arsa üzerine kat karşılığı sözleşmesi ile inşaat yapan bi müteahhit mükellefim var. iski makbuzunda kdv var. bu makbuzlarda arsa sahibi baba olduğu için onun adına kesilmiş. bu makbuzları müteahhit adına kayıtlara alabilirmiyim ve kdv sini kullanabilirmiyiz...
  20. G

Yazar Kasa Devri

merhaba, bi mükellefimin iddaa bayisi ve fatura ödeme merkezini aynı işyerinde işletiyor. fatura ödemeyi kapatmak istiyor. iddaa da kdv olmadığı için de yazar kasayla işi kalmıyor. f sorum şu: ilk önce yazar kasayı servise götürüp yazarkasa kapatmasını yaptıktan sonramı vergi dairesine...