zirve

Arama sonuçlarınız

1. R

Tasfiye döneminde kurum byn.

dönem içerisinde tasfiye girmiş olan bir şirket o dönemin sonunda kurumlar byn.sini vermesi gereklimidir.
  2. R

Devir edilen demirbaşın muhasebe kaydı

lizing ile bankadan 1 adet cng makinası kiraladık. 260 nolu hesaba 114 000 tl. kayıt edilmiş. bankaya olan borcumuz bitti şimdi biz 260 hs.bı 253 hs.virman yapacağız acaba işlemi doğrumu yapıyorum.
  3. R

Yıllara Sari İşlerde Mamüller

plastik doğrama imalat ve montaj işlemi yapıyoruz. şantiyelerde birçok sebeplerden ötürü doğrama geri geliyor ve tekrardan yeni üretim yapıp montaja gönderiliyor. geri gelen doğramada nasıl bir işlem takip etmeliyim.
  4. R

Bilanço hesapları ile tutmayan cari hesaplar.

çalışmakta olduğum firmanın çok ilerriden gelen bazı cari hesapları ile bilanço hesapları arasında fark var. ne kadar incelediysem de farkların sebeplerini bulamadım bu konuda hesapları tutturmak için, 770 k.k.e.g 940 k.k.e.g 320 satıcılar hs. 941 k.k.e.g böyle bir hesap...
  5. R

Sözleşmeden Doğan Damga Vergileri

mütehahitlerle yapılan sözleşme tutarından doğan damga vergisinin ödeme yükümlülüğü bizde fakat müteahitler kendileri ödüyor. ödenen damga vergisini müteahit kendisi gider olarak işliyor. duyduğum kadarı ile bu tatarı gider olarak benim işlemem gerekmiyor mu? damga vergisini ödeyen taraf mı...
  6. R

Temlik Alımı

iyi çalışmalar, toki müteahidine yapmış olduğum bir işten alacağıma karşılık müteahitten temlik aldım. (mütehahit tokiden alacağına karşılık temlik yazısı verdi.) daha sonra toki temlikten doğan alacağıma karşılık bana ödeme yaptı.bu işlemleri hangi hesapta takip edebilirim.
  7. R

Taksitlendirilmiş Vergi ve Tecil Faizleri

yeni çıkan vergi taksitlendirme kanunundaki gecikme zmmı ve tecil faizlerini hangi hesaba işleyebilirim.
  8. R

İşçilik Hesaplaması

merhaba, ben taşeron olarak müteahit firmaya iş yaptım işin bitiminde benden 4.175 ytl.işçilik kesti. ve kendi adına ssk ya ödedi. ssk ile yaptığım görüşmede yapılan işten doğan işçiliğin müteahit firmaya ait olduğunu ve benden kesinti yapamayacağını belirtti. normalde işçilik müteahit firmaya...
  9. R

İşveren Hissesi Sigorta Prim Teşviki

işveren hissesi sigorta prim teşvikinde yararlanabilmek için aranan şartlar nedir? aylık primlerin geç ödenmesi bir sakınca oluştururmu acaba
  10. R

İşçilik Hesaplaması

bir inşaat firmasına taşeron olarak pvc doğrama montajı yapıyoruz. buradaki işçilik hesaplamasını nasıl yapabilirim. bir örnekle açıklaybilirmisiniz. teşekkürler
  11. R

Bankadan Yapılan Eft ler

Merhaba; banka hesaplarından herhangi bir ticari alışverişi olmayan hesaplara ufak meblağda olsa bazı eft.ler yapılıyor. bu tip eftlerin muhasebe kaydını hangi hesaplarda takip etmeliyim acaba iyi çalışmalar.....
  12. R

SSK Ödeme Kaydı

taşeronu olduğumuz firma,bizim alt taşeronumuz olan firmanın ssk primlerini ödüyor.bu ödemeler bizim hesabımızdan düşüyor. bu ödemelerin muhasebe kaydı nasıl yapılmalı acaba
  13. R

Sermaye Artırımı Hk.

2006 yılında ortaklar sermaye artırımı kararı almışlar,alınan bu karar ödenmemiş sermayeye kaydı yapılmış. bu zamana kadar her hangi bir ödeme yapılmamış sermaye artırımı taahhüdü yerine getirilmemesi durumunda bir problem oluşurmu, ortakların bir yükümlülük altına girerlermi acaba , ödenmemiş...
  14. R

damga vergisi ve stopaj hk.

muhtasar beyannamesi tahakkukunda 1046 kodlu (tevkifattan alınan damga vergisi) ni gider olarak işleyebiliyormuyuz.
  15. R

Kur Farkı Uygulamaları

Merhabalar; kur farkı nedir? kur farkı yasal olarak talep edilebilinir mi? malzeme aldığım firma ben den 14.000,00 ytl kur farkı ftr.kesmemi istiyor. malzeme alışlarımızı zaten euru faturası üzerinden oluyor. kimi çeklerimizi euro olarak veriyoruz; kimi çeklerimizi ise ytl olarak veriyoruz...
  16. R

Tahakkuklardaki D. Vergisi

merhaba; *ssk,muhtasar,g.vergi gibi tahakkuklardaki sabit olan (1048) damga vergisini 700 lü gider hesaplarındamı yoksa 193 nolu peşin ödenen vergi ve fonlardamı takip etmeliyim.
  17. R

Geçici Verginin Hazırlanması

iyi çalışmalar; Geçici Vergiyi Nasıl Hazırlayabilirim, takip edeceğim hususlar ne olmalıdır. acaba?
  18. R

Ücretli İzin

bilindiği gibi ekim ayını 12 ile 14 arası resmi tatildi. ayın 14'ü Pazar olduğundan;ay sonu tahakkukları hazırlarken ayın 14 ücretli izine mi yoksa hafta sonuna mı dahil edeceğiz.
  19. R

Kdv Beyannamesi (Hurda satışının beyannamede gösterimi)

İyi Çalışmalar; ay içerisinde hurda sayışı yaptık. ay sonunda kdv.byn.verilirken <teslim ve hizmetlerin karşılığını teşkil eden bedel AYLIK> kısmına satışın matrahını belirtmek gerekiyormu? veya bu satışı beyanname üzerinde nasıl gösterebiliriz?
  20. R

Elektrik Faturalarının Muhasebe Kaydı

:)elektrik faturasındaki belediye tüketim vergisi ve trt payını gider olarak işleyebilirmiyiz. :)gecikme cezalarını kanunen kabul edilmeyen giderlere işlemekte bir sakınca var mı