zirve

Arama sonuçlarınız

1. H

Engelli Teşviki

Arkadaşlar merhaba; bir işverenim 2016 kasım ayında işkurdan %60 engelli raporu olan bir işçiyi istihdam etti.işçinin raporu ilgili ilçe devlet hastanesinden süresiz heyet raporu. 17/11/2016 işe girişini ve sgk engelli teşvik yönetimine de kaydını yaptım ve Kasım -Aralık aphb engelli...
  2. H

Amortisman Uygulaması Hk.

arkadaşlar merhaba; şöyle bir sorum olacak 2014 yılında 20.000 tl ye satın alınan demirbaş içim 1.yıl amortisman ayrılmamıştır. 2.yıl ise azalan bakiyeler yöntemi ile amortisman hesaplanacaktır.amortisman süresi 5 yıl . sormak istediğim 2.yılda 20.000 tl den mi amortisman ayrılacak yoksa...
  3. H

Yangın Tüpü Satış Ve Dolum

Arkadaşlar hepinize tekrar merhaba; sizlerin bir konuda yardımına ihtiyacım var. sorum şu: mükellefim yangın tupu dolum ve satışini yapıyor. hem dolu tüp satıyor hemde boşalan tüpleri tekrar dolduruyor. bunun için tüpün içine dolduracağı gazı ve tozu kendi ayrı ayrı oranlarda tüplere dolduruyor...
  4. H

Kiralık Ticari Araç Lastik

Herkese selam; Mükellefim kiraladığı ticari araca (tır) 2 adet yeni lastik almış.sözleşmede araca yapılacak tamir bakım vb harcamaların kiracıya ait olduğu yazıyor. kafama takılan araç kiralık olduğu için amortisman ayıramıyorum. özel maliyette takip edebilir miyim( gayrimenkul ifadesi kafamı...
  5. H

Kahvehane Muhasebe Kayıtları

arkadaşlar merhaba size danışmak istediğim başka bir konu var. bir mükellefimiz ek iş olarak kahvehane açacak. -çay şeker,oralet ,kahve, tüp , vb alışlarınını hangi hesapta takip etmeliyim -kısacası kahvehane muhasebesi hakkında yardım bilgi verirseniz çok sevinirim.saygılar.
  6. H

İşletme Defterinde 5 Puanlık İndirimi Nasıl Kaydedebilirim ?

arkadaşlar merhaba; isletme defterinde 5 puanlık indirimi nasıl kayıt edileceği hakkında net bir bilgi bulamadım.aslında prim ödenmediği zaman ne yapmam gerektiği hakkında biraz kafam karıştı.ben söyle bir yol izlemeyi düşünüyorum . brüt ücret:1134,00tl işveren:%20,5 232,47 %2...
  7. H

Basit Usul Okul Kantini İşletmesi

arkadaşlar herkese selamlar; size yine bir konuda danışmak istiyorum.yardımcı olursanız çok sevinirim. yeni işe başlayacak bir mükellefimiz bir özel rehabilitasyon merkezinin kantinini kira karşılığı işletmek istiyor. basit usulde vergi tesisi yapabilir miyiz?(özel ve genel şartları sağladığını...
  8. H

Fason İşçilik Faturası

Arkadaşlar merhaba fason imalat yapan bir mükellefimize kesilmiş ait bir fason işçilik faturası elimize geçti.defter işletme defteri.gider olarak mı işlemeliyiz toksa mal alışı olarak mı işlemeliyiz.Teşekkür ederim.
  9. H

Fiyat Farkı

arkadaşlar merhaba mükellefimiz mal aldığı satıcısına fiyat farkı faturası kesmiş.defter işletme defteri. malum geçici vergi dönemindeyiz kafamıza takılan soru bu faturayı mal satışı olarak mı değerlendirmeli maliyete mi intikal ettirmeli yoksa direk olarak kara mı yansıtmalıyız.teşekkür ederim.
  10. H

Şahıs Firması Kapanış Hk.

Arkadaşlar merhaba üretim alanında faaliyet( şahıs firması) gösteren bir mükellefimizin aynı ilin farklı ilçelerin de merkez ve şube olarak 2 işyeri bulunmakta.mükellefimiz merkez iş yerini kapatıp işlerine şube den devam etmek istemektedir.merkez iş yerinde :4 şubede : 5 işçi...
  11. H

Amortisman

Merhaba; mükellefim şehirler arası yük taşımacılığı yapıyor.3 tane aracı var.elime bu araçlara ilişkin şöyle bir tek fatura geçti lastik 6 adet 900=5.400tl şanzuman 1 adet 4.500 tl defransiyel 1 adet 2.500 tl bu parçalar aynı nevi de(2.el)çıkanlar ile değişmiş ve hangi araca takıldığı plaka...
  12. H

Teşvik Kapsamındaki İşçi

Arkadaşlar merhaba; bir işçi teşvik kapsamında çalışmakta iken işsiz kalması halinde 6 ay lık süreyi doldurduktan sonra aynı iş yerinde ya da farklı bir iş yerinde teşvikten tekrar yaralana bilir mi?Teşekkür ederim
  13. H

Teşvik hakkında..

Mükellefimizin.merkezde 3 şubede 6 çalışanı bulunmaktadır.Firma 1 temmuz itibarıyla kurulmuştur.6111 nolu teşvikten yararlanmaktadır.31 ağustos itibariyle merkezde çalışan 1 işçi işten çıkarılacaktır.Teşvikten diğer çalışanlar yararlanmaya devam edebilecekler mi?Daha sonra başka bir işçi...
  14. H

Şube Açılışı Tescili Hk.

arkadaşlar merhaba; eldiven imalatı ve toptan satış işi ile iştigal eden bir mükellefimiz aynı ilin başka bir ilçesinde şube açmak istiyor.mevcut işletme ticaret siciline tescili yapıldı.şube içinde ayrıca ticaret siciline tescil yaptırmamız gerekiyor mu?Teşekkür ederim.
  15. H

İşe Başlama

arkadaşlar merhaba; 16.06 tarihinde şehirler arası yük taşımacılığı yapacak bir mükellefe açılış yaptık.işe başlama bildiriminde çalışacak sigortalı sayısına 1 olarak belirttik .yoklama tutuldu ve vergi levhasını 20.06 da sistemden alıp diğer evraklarla beraber sgk ya iş yeri bildirgesini...
  16. H

Muhtasar Beyannamesi Hk.

arkadaşlar merhaba, iş başlama kira konrat tarihi:20,05,2014 işe başlama tarihi olarak 01.06.2014 vergi dairesine işebaşlama bildirim başvuru tarihi :26.05.2014 bu durumda muhtasara beyanname de hangi tarihi dikkate almalıyız.teşekkür ederim
  17. H

Alt Kiralama

Arkadaşlar merhaba toptan gıda ticareti ile iştigal eden bir mükellef (şahıs) kiraladığı deponun bir kısmını başka bir kişiye kiralamak istiyor. kiralayacağı şahısta yine gıda işi yapacak.yani aynı adreste 2 farklı mükellefiyet olacak.acaba 1. kiracı alt kiralama yaptığı diğer kiracıya fatura...
  18. H

Ödenmeyen SGK Primleri

ödenmeyen sgk primlerinin muhasebeleştirilmesi konusunda kafam biraz karıştı.özellikle geçici vergi dönemlerinde yapılması gereken kayıtları kısaca zahmet olmaz ise yazabilir misiniz?.ücret tahakkuku yapıyorum. ocak ayı...
  19. H

331 Ortaklara Borçlar Hesabının Sermayeye İlavesi

Arkadaşlar merhaba.defterini bu sene aldığım bir ltd.şirket var.sermayesi 25000 lira.331 hesabının bakiyesi 400.000 lira.570 te 8000 küsür lira.331 hesabının bakiyesinin sermeye ye ilave etmek istiyorum bu durumda izlemem gereken yol hakkında tecrübeli arkadaşlardan görüş ve tecrübelerini...