zirve

Arama sonuçlarınız

1. N

Arsa satışı kdv ?

İşletme defteri olum gayri m.alım satımı işi ile ugraşan mükellefin arsa satışında uygulaması gereken kdv oranı nedir.
  2. N

Gayrimenkul Satışı Muhasebe İşl

Arkadaşlar gayri menkul alım satımı yapan şahıs işletmesi ne şekildebi vergi ödeyecek. Örnek 1=Alınan arsa 4000 tl satış degeri 6000 tl Alırkene sahıstan alıyor kdv açısından durumu. Nasıl bir kayıt izlemeliyim. Örnek 2= Birinci örnektekinin aynısı sadece 150 m2 üzerinde daire alımı ve 150 m2...
  3. N

Kdv İadesi Hakkında

Arkadaşlar bir kooperatife %1 kdv ile mal verecegiz boya dış cephe malzemesi tabiki %18 kdv ile bu verdiğimiz malları alacagız hali ile %17 bir oranda kdv miz vergi dairesinde birikecek bu kdv yi nasıl iade alabilirim yapılan uygulma nedir birlgi verirseniz sevinirim
  4. N

İnşaat İş Bitim Tarihindeki Yanlışlık

Arkadaşlar 10 dairelik bir inşaatın iş bitimini 1 ay içinde başlattıık ve bitirdik.Biliyorum nasıl olur diyorsunuz durum haakkında ne kadar bilgi versekte ceza yersiniz desekte mükellefim olsun razıyım herşeye yeterki bu işim bitsin dedi neyse konuyu uzatmayalım 1 ay içinde işe başladık ve...
  5. N

İnşaat Ruhsatı ve Vergi Durumu

Herkese iyi çalışmalar dileği ile sorumu sormak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. 1-İnşaat ruhsatı başkasının adına 2- İnşatı yapan ve arsa tapusunu alan kişi başkası 3- Arsa tapusu olan kişi derki benim binam bitti ancak iskan almak istiyorum. SSK ya olan borcumu ödeyeyim hemen iskana...
  6. N

Mükellefin Ölümü Halinde V.D Karşı Sorumluluğu

İki sene önce ölen mükellefin vergi dairesinden evrakları istenmiş. Beyinin 2 sene önce öldüğünü işyeri ile ilgili evraklar konusunda kendisinin hiçbir bilgisinin olmadığını beyan etmiş. Şimdi bu durumda vergi dairesine karşı sorumluluk devam edermi ederse vergi dairesinin almış olduğu karalar...
  7. N

Mali Tatil

Sayın saygıder arkadaşlarım mali tatil geldi çattı bakalım neler olacak sonuçlarını 1 ay sonra konusacagız ancak ben mali tatile çıkmadan mükellefim vergi ceza ihbarnamesinden dolayı uzlaşma talebim olmuş ve vergi dairesi 25/06/2007 de mükellefime 04/07/2007 de uzlaşma tarihini tebliğ etmiştir...
  8. N

Yazar Kasa Perakende Satış Fişi ile Satılabilir mi?

Evet kapanış işlemi yapacam yazar kasayı faturası olmadığından perakende satış fişi ile kapatabilirmiy şimdiden teşekkür ederim cevaplarınıza
  9. N

İşyerinde Çalınan Mallar Muhasebe İşl.

Gıda toptancılığı yapmakta olan İşyerinde 14/01/2007 tarihinde bir takım mallar çalınmıştır. Bu konu ile ilgili polis tutanagı vardır ayrıca mahkeme kararı almalımıyım muhasebe kayıtlarımda nasıl göstermeliyim konuya duyarlı olnlara şimdiden teşekkür ederim
  10. N

SSK e-Bildirge Şifreleri Hakkında

Arkadaşlar e bildirge şifreleri ile işverenin talimatı dahilinde işyerinde çalışmakta olan işçilerin ssk larını göstermekteyiz. İşveren ileride derse bu işçi bende çalışmadı nerden gösterdin bu işçiyi şeklinde bir sulle bizi zor durumda bırakabilirmi kanuni boyutu nedir aksi takdirde. (öyle bir...
  11. N

İşçi Çıkışları ve Sonrası

İşçi işverenle (işverence haklı bir sebep olmasına ragmen ) anlaşamadığından işten işveren tarafından çıkarılmış ve ibraname alınmıştır ancak ibranamede sadece işçinin kendi yazısı ile adı soyadı ve imzası olup diğer taraflar şti. ön muhasebe elemanı tarafından doldurulmuştur.( Henüz ssk ve...
  12. N

Mükellefin Ceza Evine Girmesi Durumunda

Evet mükellefin ceza evine girmesi durumunda yapılması gereken işlemler hakkında bilgisi verecek arakadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
  13. N

Sayısal Loto Bayiliğinden Şti Geçiş Aşaması

Degerli arkadaşlar sayısal loto bayiliği olan bilanço usulüne tabi mükellefimiz limited şirket kurmak istiyor bu aşamada. 1-Ltd.Şti. kurarsa sayısal loto bayiliği elinden alınırmı. 2- Sonrasında şti. hissesini başkasına devrettiğinde ortaklardan birisi sayısal loto bayiliğinde iptal...
  14. N

Serbest Meslekte Stopaj Oranı Farklı Uygulanır mı?

Serbes Meslek makbuzunda %22 lik stopaj oranı %50 olarak veya kısaca %22 nin üzerinde bir rakam belirlenerek kesilebirmi. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum .
  15. N

İnşaatı Biten Dairede Fatura Ne Zaman Kesilecek

İnşatı bitmiş dairenin faturası ne zaman kesilmesi gerekmektedir. Örnek: İnşaatı bitmiş ancak tapu devri gerçekleşmemiş daireye ait fatura kesilirmi kesilirse dayanagı ne olmalıdır. Daireyi alan kişi ödemeleri banka kanalı ile yapmakta bu faturayı yazmamıza bir dayankmıdır. ?
  16. N

Şirket Adına Gayrimenkul Alımı

Ltd.Şti. yetkilileri şti adına bir daire alıyorlar %18 kdv li bu gayri menkulün muhasebe kaydı ve amortismanı hakkında yardımcı olursanız sevinirim
  17. N

Şirketlerde Sermaye Azaltılması

Şirketlerde sermaye azaltılması ile ilgili ayrıntılı bilgisi olan arkadaşların (nasıl ne şekilde yapılması gerekiyor konusunda )yardımını bekliyorum teşekkürler.
  18. N

Basit Usul' den Gerçek Mükkellef Kaydında Kdv

basit usul mükellef iken alınmış olan araç daha sonra gerçek usule geçildikten sonra satılmak isteniyor araç faturasında kdv nin durumu ne olur. (Şehir içi yolcu taşımacılıgı yapılmakta) teşşekkür ederim
  19. N

Basit Usulde Alınan Araç Gerçek Mükellefiyetteki Durumu

basit usul olarak alınan otobüsün kdv indiri yapılmamış ve geçtiğimiz sene basit usulden gerçek usule geçiş yapılmış bu durum itibariyle şehir içi yolcu taşımacılığı yapan işletme aylık kdv ödemesi yapmaktadır dogal olarak. sorum bu sene içerisinde aracın satışı sözkonusudur. 1. kdv açısından...
  20. N

SSK' lı İşveren ve Eşi İşlt. Durumu

Arkadaşlar daha öncesinde 30 gün ssk lı olarak bir firmada çalışan mükellefimize internet cafe açtık ve ssk sını 30 gün olarak eksiksiz devam ettirmekteyiz. Ssk bize belediyeden işyeri açma ruhsatına dayanarak bir yazı gönderdi yazının özü kısaca işyerinizde ssk lı ları bildirmeniz veya bağ-kur...