zirve

Arama sonuçlarınız

1. K

Restaurantta Sigara Satışı - Kdv

merhaba arkadaşlar. karşılaştığım bir uygulama hakkında bilgi rica ediyorum. 2. sınıf bir restaurant'ta müşterilere sigara satışı da yapılıyor. bu satış esnasında kdv hesaplanıyor. sigara piyasa fiyatından daha fazla tutarla satılıyor. piyasa fiyatı ile satış fiyatı arasındaki farka %8 kdv...
  2. K

Serbest Bölge Firmasının Genel Kurula Sunulan Bilanço ve Gelir Tablosu

Merhaba Serbest bölgede kurulu firmamızın Mart ayı içinde olağan genel kurul toplantısı yapılacak. Kurula sunulacak Bilanço ve Gelir Tablosu için damga vergisi ödenmeli mi? Konuyla ilgili net bir bilgi bulamadık. Forumdan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok sevinirim. İyi çalışmalar.
  3. K

Serbest Bölge Firmasının Düzenleyeceği Faiz (adat) Faturası

Merhaba forumdaşlar. Serbest bölgede kurulu bir firmamız var ve 131 kodlu hesap oldukça şişmiş. Bu hesap için adat hesaplaması yaptık. Söz konusu hesaplama için fatura düzenlemeli miyiz, düzenleyeceksek işlem KDV'li mi olmalı acaba. Türkiye'de kurulu firmalar için ne yapılması gerektiğini...
  4. K

Anonim Şirketlerde Kar Dağıtımı

Merhaba. Çok kısa bir sorum olacak. Aonm şirketlerde kar dağıtımı için yönetim kurulu kararı alınması yeterli midir, yoksa genel kurul kararı alınıp tescil edilmesi mi gerekir? Eğer yönetim kurulu kararı yeterli ise, bir karar örneği rica ediyorum. Hiçbir yerde bulamadım. Herkese iyi çalışmalar.
  5. K

Hariçte İşleme Belgesine Sahip Firmaya Yapılan Teslim

Merhaba. Hariçte işleme belgesine sahip olan bir firmaya, ihraç kayıtlı teslim yapılabilir mi? Bir firmamız bu şekilde aldığı malları, geçici olarak ihraç ediyor.Daha sonra bu mallar işlenmiş halde yurda geri geliyor. Buradan da iç ve dış piyasaya satış yapılıyor. Araştırmalarımızda net birşey...
  6. K

Yurt Dışındaki İştirakin İflası

Merhaba değerli forumdaşlar. Türkiye'de kurulu bir firmamız, aynı zamanda Çin'deki bir firmanın da sermayesine iştirak ediyor. Faaliyet konusu her ikisinin de kimyevi ürünler. Çin'deki firma iflas ediyor. Bu durumda, yurtdışındaki batık firmanın iştiraki olarak, vergisel anlamda neler...
  7. K

KDV Oranı % Kaç Olmalı?

Merhabalar. Tuhaf bir durumlar karşılaştık. Bir firmamız Leasing firmasına fatura düzenleyecek. Normalde son değişikliklere göre bu faturadaki KDV oranının %18 olması gerekiyor. Ancak leasing sözleşmesi 2007 Aralıkta düzenlenmiş. Yani KDV oranı henüz %1 iken düzenlenmiş sözleşme. Sözleşmeye...
  8. K

Aktife Kayıtlı Gayrimenkulün Satış Kararı

Merhaba Şirket aktifine kayıtlı gayrimenkuluü satmaya karar verildi. Ancak yönetim kurulu kararı ne şekilde yazılmalı, emin olamadık. Elinde bir karar örneği olan arkadaşımız varsa, bunu paylaşmasını rica ediyorum. Herkese kolay gelsin.
  9. K

Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım İşi Hk.

Herkese merhaba.Forum üyelerine danışmak istediğim bir konu var.Bir firmamızın elinde taşeron sözleşmesi var.Yapılacak iş İzmir de bir karayolu inşaası.Sözleşmede 3 taraf var. 1- İşi Karayollarından alan firma 2-Bizim firmamız 3-Malzeme temininin yapılacağı yabancı bir firma Sözleşme konusu ise...
  10. K

502 Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farkının Sermayeye İlavesi

arkadaşlar merhaba.bir sıkıntımız var.bu konuyla ilgili düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.Bir firmamız 502 hesabındaki rakamı sermayeye ilave etmek istiyor.Bununla ilgili rapor çalışması yapıyoruz.Ve gördük ki pek çok yanlışlık yapılmış.özetle : 1-522 MDV Yeniden değerleme hesabı 502 'ye...
  11. K

Dar Mükellef Serbest Meslek Kazancı Üzerine

arkadaşlar merhaba.tereddütte kaldığımız bir konu hakkında yardımınız rica edeceğim.bir mükellefimizin yabancı uyruklu bir ortağı var.Bu ortak aylık olarak yurtdışındaki diğer firmalara kendi firmasıyla ilgili mali raporlar sunuyor.Bu nedenle de kurum ortağa ödeme yapıyor.Bu ödeme için bu zamana...
  12. K

Şube Kapanışı ve Yazar Kasa İşlemleri

herkese merhaba.bir sorum var.forumdaşlar yardım ederse sevinirim.bir fast food işletmemiz var.merkez ve 1 şubesi var.şimdi bu şubesini birine devretmek istiyor.Bununla ilgili ne tür işlemler yapmalıyız.Yazar kasayı devretmek istemiyor.Depomda kalsın.Sonra yeni bir yer açarsam kullanırım belki...
  13. K

2005 Yılında Fazla Beyan Edilen Kurum Karı

Merhaba arkadaşlar.Bir konuda fikrinizi almak isterim.Bir kurum 2005 yılı Menkul Kıymet satış karını 3000 küsür ytl fazla beyan etmiş ve vergisini de ödemiş.2006 yılında elde ettiği fon gelirleri hesabı banka ile tutmuyor.Farkı aradık ama 2006 kayıtları birebir örtüşüyor.2005 yılından gelen...
  14. K

Sigorta Masraflarının Yansıtma Faturasında Kdv Hesaplanır Mı?

merhaba arkadaşlar.Uluslararası taşımacılık faaliyetinde bulunan bir firmamız var.Ve yaptırdığı sigorta masraflarını müşterilerine fatura ediyor.Bu fatura da KDV hesaplamalı mı.Cevap verecek arkadaşlardan, cevaben yazacaklarına mukteza, tebliğ, danıştay kararı vb...gibi belge örneklerini de...
  15. K

Sözleşme ile İlgili

merhaba arkadaşlar.bir sorum olacak.Bir mükellefimiz statü değişikliğine gitti ve Ltd.Şti.'nden A.Ş.'ye dönüştü.Vergi numarası değişti.Bu mükellefimizle yeni bir sözleşme yapmalı mıyız.Yoksa halihazırda var olan sözleşmemiz yeterli midir.cevaplar için şimdiden teşekkürler
  16. K

Fransa-Türkiye-Ermeniler

Arkadaşlar biliyosunuz bugün Fransa'da önemli bir oylama var...Ermeni soykırımını inkar edenlere ceza verilmesini öngören bir yasa oylaması bu. Günlerdir kamuoyunda tartışılan bir konu bu...Canımızı sıkan bir konu... 1915 tehcir kanunu ve sonrasında yaşananlar üzerine şimdiye kadar pek çok...
  17. K

Seri:X No:22 BDS Hakkındaki SPK Tebliği

Evet arkadaşlar.Bugün itibariyle görüyoruz ki; bir süre önce mesleki birliğimiz TÜRMOB tarafından "Sayın Başbakana Açık Mektup" başlığıyla yayınlanan bir mektup yoluyla protesto edilen ve yayınlanmaması gerektiği söylenen, yine bir süre önce bizim de bu forumda tartıştığımız Seri:X No:22...
  18. K

ssk işyeri nakli

arkadaşlar herkese merhaba.Bir Ltd.Şti.miz var.Beşiktaş SSK Müdürlüğü'nden Kadıköy SSK Müdürlüğü'ne naklini yaptık.Şu ana kadar yaptığımız işlemler şunlar. 1-Beşiktaş SSK Md. ne işyerini naklini 01/06/2006 tarihinden itibaren diye 30/05/2006 tarihli bir dilekçe ile bildirdik. 2- Kadıköy SSK...
  19. K

şampiyon galatasaray

2005-2006 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan Galatasarayı ve Galatasaraylı forum üyelerini kutlarım.Bir Beşiktaş'lı olarak inanın kendi takımım şampiyon olmuşcasına sevindim.Onca maddi sıkıntı, kargaşa içersinde, 100 milyon dolarlık bir takımın önünde ligi tamamlayıp şampiyon olmak herhalde...
  20. K

İnternette Yorum Yazarken Dikkat

İnternette yorum yazarken dikkat İnternet sitelerindeki forum köşelerine yorum yazarken dikkatli olun... SPK, bir ilki gerçekleştirdi ve bir internet sitesinin forum köşesine yazı yazan birine para cezası kesti. SPK, bir internet sitesinin "Forum" bölümüne Frigo-Pak hisseleriyle ilgili...