zirve

Arama sonuçlarınız

1. D

Nakliye firma hesapları

arkadaşlar günaydın.. firmaları nakliye işi ilgilenen arkadaşlar var ise bana nakliye maliyetlerini hesaplaya bileceğim bir tablo lazım.. araç yakıtları gidiş geliş , şöför masrafları , araç masrafları v.b. gibi tablo olan var mı elinde.. ilgilenen arkadaşlar şimdiden teşekürler....
  2. D

Tevkifatlı faturanın iadesi nasıl yapılır.?

merhaba; bana tevkifatlı bir fatura geldi kısmı iade yapıcam bende karşı tarafa tevkifatlımı kesmem lazım?
  3. D

Analık sigorta parası

arkadaşlar analık istirahatlerinde sgk 10 günlük ödeme yapmıyormuş doğum sonrası toplu ödüyormuş.. skg ya danıştım .. alan oldummu hiç acaba bilgigis olan var mı?
  4. D

18 yaşından küçük işçi

arkadaşlar 18 yaşından 2 küçük işçi girişi yaptık.. 16 ve 17 yaşında bunları sgk primlerini 760,5 den yatırabilirim dimi çünkü asgari ücret alıyorlar .. birde çalışma saat haftada 40 olmalı diyor 45 saat göstersek problem olur mu? 16 yaşından küçük olanlarda problem olur diye düşünüyorum ama ...
  5. D

Faktoring firmaları

arkadaşlar; Bildiğiniz üzere faktoring firmaları ödeme yaptıkları para karşılığında temlik edilen çek dışında kesmiş olduğumuz faturalarında örneklerini istiyorlar. bu faturaların bildirimi maliye bakanlığına yapılıyor mu acaba bilen var mı?.. iptal ettiğimiz bir faturamız varda?
  6. D

Şirket ortağı bağkur

arkadaşlar biraz acil yardım ederseniz seviniriz X kişi 29/01/2005 de sgk lı olarak bir şirkette çalışıyor. sgk lı iken 23/02/2006 da bir şirkete ortak oluyor.. ortakken sgk ara verilmediği için bağkura geçmiyor.. ancak 22/01/2008 de askere gidişinden dolayı sgk çıkışı yapılıyor.. fakat...
  7. D

Mukteza istenmesinin sakıncası varmı.?

arkadaşlar bir konu hakkında mukteza alıcam.. sonrada bunla ilgili inceleme falan olur mu ? mukteza istenildiğinde aleyhimize bir durum doğurur mu acaba?
  8. D

Leasing ile alınmış arsanın satımı?

leasingle aldığımız bir arsayı leasing kira ödemeleri bitmeden, üstümüze almadan devrettik.. leasing firması işlemleri yaptı.. onlarda arsa diğer alıcı adına gözüküyor ancak ben 301 302 401 402 hesap kapamaları nasıl yapıcam bilgisi olan varmı acaba.. diğer alıcıya fatura kesmem gerekiyor...
  9. D

Sigortalılık yaşı.?

sgk da sigrota yaş sınırı 16 dimi arkadaşlar.. 16 yaşındakileri sigorta yapabliyoruz..
  10. D

Yıllık izin ücretinden ssk primi kesilirmi.?

bir işçimize yıllık izin ödeyeceğiz.. bölge çalışma sonucu geldi resmi olarak ödeyeceğim.. izin ücretinden gv ve damga vergisi kesin yapılacak ama sgk prim kesintisi yapılacak mı ? acaba..
  11. D

İşçi İstifa Vermemesi

herkese kolay gelsin.. 2 işçimiz kendi ayrılmak istediği halde istifa dilekçeleri vermiyorlar.. ve 30/06/2010 tarihinde işi terk ettiler , şahitler huzurunda tutanak tutarak terk ettiklerin belirttim. noterden direk fesihname mi göndersem yoksa önce ihtarname gönderip 2 gün süre verip sonramı...
  12. D

İthalat

biz bir ithalat yaptık 160.000 usd bunu kısmi kısmi çekiyoruz, beyannamede tabi doğal olarak bölünerek düzenleniyor.. ama fatura tek 160.000 $ .. ben bu faturanın girişini yaparken tek kalemde yaparsam stoğum yüksek görünecek ama çekilen 28.480 $ lık mal ve daha hepsi çekilmediği için gürük...
  13. D

Ufak iş kazalarıda bildirilirmi.?

merhabalar ufak çaplı iş kazalarınıda kuruma tutanakla bildirmek zorundamıyız acaba. direk hastaneye gidip tevayi olunsa.. raporu iş kazası diye sgk gönderiliyor mu acaba?
  14. D

İş göremezlik nereden takip edilir.?

arkadaşlar ben rapor girişi yaptım(çalışamazlık bildirimi bölümnden) takip için iş göremezlik ödeme görme var ve iş göremezlik ödeme sistemi var hangisinden takip etmem gerekli...
  15. D

Gece Çalışması

gece çalışan güvenlik görevlisi için gece çalışma izni alınmalı mı acaba?
  16. D

Gece Çalışma İzni

gece çalışma izni için bölge çalışmaya başvurucam bölge çalışmadan denetlemeye geliyorlar mı biln var mı? acaba gecemi geliyorlar kontrole gündüz mü?
  17. D

İşçi Raporu

arkadaşlar raporlu bir işçinini ek10'nunu göndericem raporun aslınımı koymam lazım ekine fotokopi oluyor mu?
  18. D

İşçi çıkış tarihi ne olmalı.?

bir işçimize noter aracılığıyla fesih gönderdim... 11/05 tarihinde çıkışını yaptım noterden fesih olduğu için bu kişinin çıkışını 11/05 olarak mı yapayım yoksa fesih eline uluaştığı tarihtemi yapmam lazım acaba
  19. D

Maliye Tarafından Kestirilen Fatura

herkese kolay gelsin.. maliye kontrola geldi ve firmamıza 82.954+ kdv fatura kestirdi.. ben bunun kdv sini ilave edilecek kdv sutununda gösterdim fakat muhasebe kaydını yaparken gelir diye kayıt yapmam gerekli mi ? ve mahsubu yaparken gelir kayıt edersem borç ayağını ne işletmeliyim acaba ?
  20. D

İşçi Çıkış Bildirim İptali

bir işçimizin çıkışını 16/04 tarihli olarak 26/04 yaptım 10 gün süresinde ancak 27/04 iş başı yapmış tekrar yanlışlıkla 10 günü hesaplamadan çıkışı iptal ettim 11 günde çıkış iptali işten çıkış tarihinden itibaren 10 gün içinde olmalı evrak tarihiyle karıştırdım .. cezası nedir bunun veya ne...