zirve

Arama sonuçlarınız

1. P

Yaşam Koçluğu Faaliyet Kodu

Merhaba ; Yaşam koçu faaliyet kodu olarak ne yazmamız gerekir acaba ? teşekkürler
  2. P

Şahıs Bilanço Defter Sorunu

Merhabalar; Şahıs işletmesi ama defterleri bilanço usulu tutulacak, vergi levhası çıkmadan ticaret odası kayıt yapmıyor ,ticaret odasında tescil olmadan noter defteri yapmıyor, defter tasdiğinin işe başlamadan önce yapılması gerekiyor bu sorunu nasıl çözüyorsunuz acaba??
  3. P

Tasfiye Bitişi Kurumlar Beyannamesi

Merhabalar; Tasfiye bitişinin kurumlar beyannamesi verilme süresi kanuna göre kararın tescil edildiği tarih ama vergi daireleri karar tarihini kabul ediyormuş uygulamada, hiç başına gelen oldu mu acaba ? hangi tarihi bir aylık süre de kabul etmeliyiz? teşekkürler
  4. P

Tek Pay Sahipli A.Ş. Yönetim Kurulu İstifası

merhaba; 2014 de kurulmuş tek pay sahipli A.Ş de ,yönetim kurulu başkanının dışardan olması isteniyor, eski ortak sadece kurucu ortak olacak, bu işlemi olağanüstü genel kurul yapmadan yönetim kurulu üyesi istifası ve yeni atama için karar alıp yapabilirmiyiz? teşekkürler
  5. P

Serbest Meslek Kazancında Telif Kazancı Geçici Vergi

merhaba ; bir dizi yönetmeni için mayıs ayında serbest meslek açılışı yaptık , yapım firmasına ödemeler karşılığında makbuz düzenliyoruz ( telif kazancı olduğundan % 17 stopaj ve % 18 kdv li) , her ay kdv beyannamesi düzenledik ve hakkımız olan indirilecek kdv lerimizide kdv de indirim olarak...
  6. P

Çifte Vergilendirmeyi Önleme

merhaba; çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları gereği yurt dışından ingilizce formlar gelmiş bu formları önce doldurup tercüme ettirip sonramı vergi dairesine onaylattırmak gerekiyor , yapmamız gereken işlemler nelerdir teşekkürler
  7. P

İşe Giriş Bildirgesi Sistemde Gözükmeyen Personel

merhaba ; 2013 yılı itibari ile devir aldığım firma personelinin geçmişe dönük işe girişlerini kontrol ederken 1 kişinin SGK sisteminde işe giriş bildirgesine ulaşamıyorum , oysaki aylık prim ve hizmet belgelerini kontrol ettiğimde 06/2009 döneminden itibaren hizmet belgelerinde yer aldığını ...
  8. P

İkametgahı başka bir şehirde olan mükellef

ikametgahı başka şehirde gözüken mükellef İstanbul da şahıs işletmesi açmak istiyor , bu konuda vergi dairesi açılışında bir sorun çıkar mı ? ikametgahı İstanbul a aldırmak gerekirmi? teşekkürler
  9. P

Doğum izni sonrası alınan ücretsiz izin

merhaba; doğum izni sonrasında 6 aylık ücretsiz izin talep edilmiş ve işveren tarafındanda izin verilmiştir.Fakat işçi 4.ayın sonunda iş başı yapmak isterse ve işverende bunu kabul etmezse 6 aylık süreyi kullanmasını isterse işçi bu durumda ne yapabilir ? işverenin buna hakkı varmıdır ? (...
  10. P

Yaş şartını bekleyen kişinin kıdem tazminatı alarak işten ayrılması

merhaba ; emeklilik için sadece yaş şartını bekleyen diğer şartlarını yerine getirmiş kişi kıdem tazminatını alıp işten ayrılıyor , 10-15 gün sonra ihtiyaç doğrultusunda tekrar ayrıldığı işyerinde çalışmaya başlayabilirmi ? teşekkürler
  11. P

İşgüvenliği uzmanı

merhaba ; işgüvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu şu anda bulunmaktamı acaba?
  12. P

İşyeri hekimi

merhaba; ''4857 sayılı İş Kanunu?nun 81. maddesi ve bu madde uyarınca çıkartılan İş yeri Sağlık Ve Güvenlik Birimleri İle Ortak Sağlık Ve Güvenlik Birimleri Hakkında Yönetmeliğin 2. maddesi uyarınca 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında yer alan ve devamlı olarak en az elli işçi çalıştıran iş...
  13. P

Ücretin ödenmemesi

merhaba; 3568 sayılı kanun ücretin esası hakkında yönetmelik madde 22 de ''ücreti ödemeyen iş sahipleri Geçici Kurul'a bildirilir ve bunlar borcunu ödemedikçe,diğer meslek mensuplarının bu kişilerin işlerini yapması önlenir.Geçici kurul ,bu durumda olanları derhal odalara ve Bakanlığa bildirir...
  14. P

Çıkış-giriş gün sayısı problemi

merhaba ; işyeri nakli yaptığımız firmada personellere çıkış giriş işlemi yaptık , Mayıs ayı 31 gün olduğu için şimdide toplamda 1 gün fazlalık oluyor , ilk aklıma gelen personelden 1 günlük ücretsiz izin dilekçesi almak ama bunun dışında uygulayabileceğimiz bir çözüm varmı acaba ? teşekkürler
  15. P

Tasfiyeden geri çekilme yoklama

merhaba ; tasfiyedeki bir firmayı tasfiyeden geri çekip faaliyete geçirdik , adres değişikliği için yoklamaya geldiler bir hafta sonrada tasfiyeden çıkıp faaliyete geçtiği için yoklamaya gelmişler firmada kimse olmadığı için yoklama yapılamamış yandaki komşuya sözlü olarak tekrar yoklama...
  16. P

Adres nakli hk.

merhaba; bir mükellefimiz için adres değişikliği yaptık sgk yada bildirimi yapıldı şimdi tüm işe girişleri 03/05 tarihi ile yapacağız 1- iş girişleri yaparken 1 aylık süre geçerlimi yoksa 10 gün içinde yapılmasımı gerekiyor 2- 2.sorun daha önceden gelen bilgiye istinaden eski sgk numarasına...
  17. P

Sigorta acentası vekaletnamesinin tescili nasıl yapılır.?

merhaba ; mükellefim yeni bir acentalık sözleşmesi imzalamış ; ticaret odasında ilan edilmesi gerekiyor ,dilekçe hazırlaam lazım herhalde ekine neler koymalıyım acaba ve başka evrak gerekirmi ? teşekkür ederim
  18. P

Aracılık sözleşmesi

merhaba ; 2011 yılında sözleşme imzaladığım mükellef için aracılık ve sorumluluk sözleşmesini sistemden göndermiştim,fakat eski müşaviri 2010 yılı kurumlar beyannamesini göndermeyince ben göndermek zorunda kaldım , şimdi 2010 kurumlar için aracılık sözleşmesi yapmak zorundamıyım ? zorundaysam...
  19. P

Vergi levhası tasdiki

merhaba; yeni tescil olan firma için; vergi levhasının tasdikini ben yapsam ve bir dilekçe ilede ben tasdikledim diye vergi dairesine bildirsem bir sorun olurmu acaba ? teşekkür ediyorum
  20. P

Özel fatura basımı izin belgesi

merhaba ; özel fatura basımı izin belgesi için vergi dairesine dilekçe ile başvurmamız gerekiyor , elinde örnek dilekçesi olan varsa rica edebilirmiyim ? teşekkür ediyorum