zirve

Arama sonuçlarınız

1. E

Araçta Satış

Arkadaşlar merhaba, mobillya aksesuarı satışı yapmaktayız. Firmamıza ait araçta personelimizin müşterileri hem ziyaret etmesini, hem de araçta satış yapmasını istiyoruz. Bunun için vergi dairesine müracaat etmemiz gerekiyor mu? Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.
  2. E

Tutanak

Kolay gelsin Arkadaşlar, bizde iki şirket var diğer şirketteki muhasebe personeli yıllık izine gidince yerine öbür firmadan bir personeli gönderdik 1 haftalığına. Bu arada vergi dairesinden gelmişler tutanağı geçici olarak giden personel imzalamış herhangi bir açıklama da yapmamış.. Bu durumda...
  3. E

Asgari İşçilik Uygulaması

Kolay gelsin Arkadaşlar..Bir inşaat işinin taşeronu olan bir firmadan iş aldık, dairelerin laminat kaplamasını yapacağız. Taşeronun taşeronu olarak sgk dan dosya açtırdık.. Şimdi benim sormak istediğim biz asgari işçilik uygulamasına tabi miyiz. Bununla birlikte keseceğimiz faturaları normal...
  4. E

Şirket Ortağı-Bağkur Primi

Bağkura gelir beyanı bildirimi yaparken, işverenlerin çalıştırdıkları elemanlardan daha düşük gelir beyan edemeyecekleri kuralı şirket ortakları için geçerli değil diye biliyorum. Benim öğrenmek istediğim şirket ortağı aynı zamanda şirket müdürü ise aynı şey geçerlimidir..Yani çalıştırdıkları...
  5. E

İnternetten satış

Arkadaşlar kolay gelsin, toptan satış yapan bir firmayız, şimdi internet üzerinden satış yapmaya da başlayacağız. Benim kafama takılan nokta internet üzerinden yapacağımız satışlar nihai tüketiciye de olabilir. Biz bu satışların herbiri için fatura düzenleyeceğiz ama nihai tüketiciye yapılan bu...
  6. E

Şirketler arası işçi geçişi-Muvafakatname

Kolay gelsin arkadaşlar..Bazı işçilerimizin yerlerini iki şirket arasına değiştirmek istiyoruz..A şirketinde çalışan işçinin çıkışı yapılıp tazminatı ödenerek B şirketinde çalıştırmaya başlayacağız. Bunun için işçiden almam gereken muvafakatname örneği olan var mı acaba..Birde bu işçilerin...
  7. E

Adreste karışıklık

Arkadaşlar bir konuda işin içinden çıkamadım, yardımlarınızı rica ediyorum..Öncelikle bizim şirketin bulunduğu sitede dükkan numaraları ile tapudaki adreste görünen numaralar birbirini tutmuyor..Örneğin dükkan numarası20-21-22-24 olarak görünüyor ancak tapuda bu numaralar 17-18-19-20 olarak...
  8. E

İşçiye yapılan fazla ödeme

Günaydın arkadaşlar, Bu ay emekli olmak için ayrılan personelimize kıdem tazminayıyla birlikte, eski ve sevilen bir personel olup ihtiyacı da olduğundan dolayı fazladan 2.000, TL ödendi..Şimdi bu 2.000 TL yi ücret ödemesi olarak düşünürek tüm kesintilere tabii tutıuyoruz. değil mi? Bir de...
  9. E

Sermaye Artışı- Ulaştırma Bakanlığı

İyi Akşamlar arkadaşlar, sermaye artışı yapıldığında ulaştırma bakanlığına bunun bilgisi verilmek zorunda mı?..Bize bildirim yapılmadığına dair her biri 330 Tl olarak, geçmiş yıllardan kaynaklanan değişiklikten dolayı 4 adet ceza tahakkuk edilmiş..
  10. E

Sgk-unutulan damga vergisi

Kolay gelsin arkadaşlar, geçen ayki sgk ödemeleri yapılırken çalıştığımız banka APHB'ye ait 17.00Tl olan damga vergisini ödemeyi atlamış maalesef..Şimdi bunun ödemesini yapmak için sgk ya herhangi bir dilekçe vs. yazmama gerek var mı yoksa gidip hemen ödeyebilirmiyiz.. İyi Çalışmalar
  11. E

Limited şirket hisse devri-sermaye arttırımı

Şirketimiz bir aile şirketi..şuan 2 ortak var..yine aileden olan 2 kişiyi de şirkete ortak yapacağız.1.ortağın sermaye payı %95.diğerinin %5.Ancak 4 ortak olunduğunda bütün ortakların payının %25 olmasını istiyoruz..Bununla birlikte de şuan 5.500.000 TL olan sermayeyi 7.000.000 e...
  12. E

Depo alımı

Şirketimiz adına yaklaşık 2.000.000 TL tutarında bir depo almayı düşünüyoruz..Ancak gayrimenkulün sahibi şahıs olduğundan dolayı bu satışta nasıl bir belgelendirme yapmalıyız..Direkt tapu üzerinden kayıtlara almam mümkün değil sanırım..Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim..
  13. E

Ek Bildirge hakkında

Günaydın Arkadaşlar, Ekim ayında işe giren bir personeli bildirgede göstermeyi unutmuşum bu yüzden ek bildirge yapacağım ancak sgk nın ek bildirge ekranında 11. ay ve 12. ay seçenekleri çıkıyor..10. ay için ek bildirgeyi internetten veremiyor muyuz. Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür...
  14. E

Leasing Kdv

Kolay gelsin, Lesing ödemeleri devam eden fabrika binasını başka bir firmaya devretmek istiyoruz. Bizim devralacak firmaya keseceğimiz faturaların kdvsi %18 olacak değilmi? Bilgi veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
  15. E

17 Aralık spk sınavı giriş belgesi

Arkadaşlar sınava giriş belgesini http://basvurular.meb.gov.tr/tspakb/default.aspx adresinden alabilirsiniz..
  16. E

İşten çıkan işçinin yeniden işe alınması halinde yasal hakları!

Arkadaşlar ben de farklı bir soru sormak istiyorum. Bir işçimiz istifa etti 10.09 tarihinde, maaşı, izin parası vs. ödeyip tüm haklarımı aldım şeklinde ibraname de imzalattık ve de çıkışını da yaptık. Ancak işçi bugün tekrar çalışmak istediğini söyledi ve işe geri aldık. Bu işçi 2008 den...
  17. E

Sağlık Ocakları

Arkadaşlar, sağlık ocakları vergiden muaf mı acaba..Bizden mal alacaklar ve dolayısıyla fatura isteniyor. Şayet muafsa faturayı nasıl kesmem gerekiyor. Bilgi verirseniz sevinirim.
  18. E

Bağımlı Çalışan Meslek mensubu

Arkadaşlar, bir şirkettin muhasebesi şu an dışarıda tutuluyor ancak şimdi kendi bünyelerinde bir meslek mesubu çalıştırmak istiyor. Bu durumda vergi dairesi şifresi şirket adına mı alınıyor yoksa meslek mensubu adına mı? SSk şifresinde bir değişiklik olmuyor sanırım..Yardımcı olursanız sevinirim.
  19. E

İşyeri Kapanışı

Serbest meslek işyerinde envantere kayıtlı olan bilgisayar işyeri kapanışında işyeri sahibine mi fatura kesmek gerekir. Ve de bunu serbest meslek makbuzuyla yapabilirmiyiz. Fatura basımı yapılmamış çünkü. Bir de işyeri kapanışı ile ilgili prosedür nedir. Çok acil bilgiye ihtiyacım var. Yardımcı...
  20. E

Bürosunu yeni açanlar

Bürosunu yeni açan arkadaşlar ne durumdasınız merak ediyorum. Ben haziranda açtım. 3 mükellefim var başka da gelecek görünmüyor. Büroyu ne arayan ne de soran var.....Sizlerde durum nasıl?