zirve

Arama sonuçlarınız

1. U

6183 Tecilli Tahsilat Muhasebe Kaydı

Merhabalar, Aşağıda içeriğini paylaştığım "vergi dairesi alındısı" makbuzunu nasıl muhasebeleştirebilirim? Yardım ve desteklerinizi rica eder, iyi çalışmalar dilerim. 6183-tecilli ths 599,80 1089-Alı.diğ.faiz 0,20
  2. U

Home Ofis Hakkında

iyi akşamlar arkadaşlar, home ofis açmak için şartlar nelerdir? kiracı olarak oturulan evin bir bölümünde tedarikçi olarak (hazır giyim ürünleri satışı) şahıs firması kurulacaktır. ürünler firmaya gelmeden müşterilere ulaştırılacaktır. ev sahibi bu duruma izin vermemektedir. kontratı firma...
  3. U

İhraç kayıtlı satış muhasebe kaydı

merhabalar, verilerim şöyle satış kaydım 120 56.146,90 192 10.106,44 391.03 10.106,44 600 56.146,90 ay sonu verilerim 191 18.384, 60 391 11.044, 18 391.03 10.106, 44 tecil edilecek kdv 2766,02 iade edilecek tecil edilemeyen kdv 7340,42 arkadaşlar muhasebe kaydını...
  4. U

Beste ve Konser sanatçısı için açılacak işyeri.

merhabalar, serbest meslek faaliyeti çerçevesinde beste yazmak ve konser vermek üzere işyeri açılacaktır. Yaptığım araştırmalarda eser niteliği taşıyan ihtira beratları gv istisna. Birde elde edilen her hasılat için %17 stpj ödenmesi gerekli. GV 18.madde giren faaliyetler süreklilik arz ederse...
  5. U

ihraç kayıtlı satışa bağlı ay sonu kdv tahakkuku

merhabalar, 11.2009 ihraç kayıtlı satışım var 120.... 118502,70 192.... 21330,49 391......... 21330,49 600........118502,70 ay sonu itibari ile verilerim toplam satışlar (ihraç kayıtlı satış dahil 197833,63 hesaplanan kdv 35610,05 indirilecek kdv...
  6. U

Banka Üzerinden Verilen Borç Para

arkadaşlar merhaba, Banka üzerinden arkadaşından aldığı 15000 tl yi, arkadaşına elden kısım kısım geri ödüyor. arkadaşı bu parayı almadığını ispat ediyor ? bu konuda paranın verildiğini nasıl ispat edebilirler ? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
  7. U

Bestecilik ile ilgili Vergisel Durum Nasıl Olmalıdır ??

Merhaba arkadaşlar reklam müziği yapan bir kişi, karşı tarafın düzenlediği gider pusulası ile tahsilatını gerçekleştirmektedir. Senede 3-4 tane reklam müziği yapmaktadır. (kendisinin haricen Ticari mal alım satımı ve pazarlamasıyla ilgili LTD şti var.) Gv 18.maddeye göre GV istisnası kapsamında...
  8. U

480 Nolu Hesaptaki Bakiye

arkadaşlar merhaba işlemleri bitmemiş olan ve karşı firma tarafından istenmesi sonucunda faturası 2008.12 ayda kesilen mamülün muhasebe kaydı 480 391 120 hesaplarına kaydedilerek muhasebeleştirilmiştir. 12.2008 de kdv beyannamesinde belirtilmiş olup, gelir tablosuna konu edilmemiştir. 05.2009...
  9. U

Ölüm Aylığı Hesaplama

arkadaşlar merhaba, geçen hafta komşum vefat etti. Geride çalışmayan ev hanımı, biri asker olmak üzere toplam 3 çocuk kaldı. ölen komşumun ssk dan 14.01.1985 - 31.10.2007 arası 3734 günü ve 01.10.2008 den itibaren 234 gün bağkur ödemesi var. Ölüm aylığı için 5 yıl içersinde 900 gün prim...
  10. U

Verilmeyen Yıllık İşletme Cetveli

arkadaşlar merhaba, geçen sene 2007 ye ait yıllık işletme cetvelini 2008 nisanda vermeyi unuttum. benim merak ettiğim ceza gelirse erken ödeme indirimi yapılıyor mu? bileniniz var mı şimdiden teşekkürler
  11. U

Numune Mal Sözleşmesi

arkadaşlar merhaba, numune mal sözleşmesi yapılacak ama nasıl düzenlendiğini bilmiyorum. elinde örnek sözleşme olan veya nasıl düzenleneceğini bilen arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler
  12. U

Geçici Olarak Çalıştırılacak İşçiler

arkadaşlar merhaba, hiçbir işyerine bağlı olmayan 3-5 işçiyi il dışında yapacağımız bir proje işi için çalıştırmak istiyoruz. Yanlız çalıştırma süresi 1 hafta ila 2 ay gibi bir süreyi kapsayabilecek. bazı durumlarda bu işçiler örneğin projeye göre 1 hafta çalışıp 2-3 gün çalışmayacak gibi bu...
  13. U

Bu İrsaliye Üzerine Nasıl Bir Şerh Koymak Gerekir ??

arkadaşlar merhaba, yurtdışından gelen ithal elektronik cihazlar alıcılar tarafından denenmek suretiyle (deneme süreleri belli değil bazen 1 ay bazen 3 ay gibi) irsaliye karşılığı alınıp, denemeleri bittikten sonra işlerine yarıyorsa satın alıyorlar yaramaz ise kesmiş olduğumuz irsaliye ile geri...
  14. U

işçinin ibranamesini imzalamadan işten ayrılması

arkadaşlar merhaba, bağkurlu olan bir vatandaş bir yere işe başlıyor işveren ssk yapmak istiyor kendisi bağkurlu olduğunu ve bağkur primini kendisinin ödeyeceğini söyleyerek 8 aylık çalışma süresinin 5 ayını bu şekilde geçiriyor. son 3 ayınıda kendi isteği doğrultusunda ssk lı olarak çalışıyor...
  15. U

Hastalık Sigortasından Yararlanmak İçin Gün Sayısı

arkadaşlar merhaba, hastalık sigortasından yararlanabilmek için hala ssk lının kendisi için 90 gün ve 18 yaşından küçük çocukları için 120 gün şartı aranıyor mu? cevaplarınız için şimdiden tşk ler kolay gelsin
  16. U

firmalar arası personel kullanımı hizmet sözleşmesi

merhabalar, 2 tane firmamız var işlerin yoğun olması nedeni ile diğer firmamızdan yardım etmesi için eleman temin ettik ama firma bu elemanı çalıştırıyoruz diye bize fatura kesmek istiyor. Anladığım kadarıyla fatura kesebilmesi için aramızda bir hizmet sözleşmesinin olması gerekiyor. Bu sözleşme...
  17. U

Zorla İş Sözleşmesi İmzalatılması

merhaba arkadaşlar, 13 yıldır bir firmada çalışmaktayım. İşe başladığımda iş sözleşmesi yapılmamıştı. 13 sene sonra iş sözleşmesi yapılmasına karar verildi. Alomaliye'den aldığım iş sözleşmesi örneği kabul edilmedi. İşverenimiz kendisi yeni bir iş sözleşmesi hazırlayacağını kimsenin itiraz etmek...
  18. U

Emekli Sandığı, Bağkur, SSK Hepsi Bir Arada

merhaba, emekli sandığından emekli olan bir kişi özel okul açıyor ve bağkurlu olarak kaydoluyor. daha sonra bu kişi derslere girmeye başlıyor ve iş müfettişleri gelip derslere giriyorsunuz ssk ödemeniz gerekli diyorlar ve ceza kesiyorlar sizce olması gereken durum nedir ? görüş ve...
  19. U

Deneme Amaçlı Gönderilen İrsaliye

merhabalar, yurtdışından getirdiğimiz malları firmalar deneme amaçlı istiyorlar. beğenirlerse satın alacaklar. tabi bunun deneme süresi bazen 3 ayı bile buluyor. ben bu firmalara irsaliye ile gönderdiğimde fatura etme süresi 7 gün olduğundan irsaliyenin bir anlamı kalmıyor. ben bu irsaliyeyi...
  20. U

Hizmet İhracı mı??

merhaba arkadaşlar, Distribütörlüğünü yaptığımız yurtdşı firmasından getirdiğimiz malların reklamını dergilerde yayımlatıyoruz. Yabancı firmadan reklam giderini karşılamasını istedik kendileride fatura karşılığı olabileceğini söylediler.. keseceğim faturaya kar da ilave edeceğim. Sorum şu...