zirve

Arama sonuçlarınız

1. E

Kdv Beyannamesi -Diğer İşlemler

Merhaba, Arsa satışındaki kdv , Kdv beyannamesinde "Diğer İşlemler" kulakçığında "amortismana tabi sabit kıymet" bölümüne mi yoksa "Tevkifat uygulanmayan işlemler " bölümünde mi göstermek uygun olur. Not: Arsadan amortisman ayrılmadı. görüşlerinizi rica ederiz.
  2. E

Kurum Ortaklarına Ve Yönetım Kurulu Üyelerıne İlişkin Liste

Merhaba Sayın Üstadlar, Şirketin Yönetim kurulu 2020 yılında değişti. 2019 Kurumlar Vergisi Beyannamesinde "Yönetim Kurulu Üyelerine İlişkin Liste" bilgileri yazarken 31.12.2019 tarihli yönetim kurulu mu yazılır , güncel yönetim kurulu mu? konu ile ilgili değerli bilgilerinizi paylaşmanızı...
  3. E

Telsiz Kullanım Aylık Taksit

Merhaba, Turkcel faturasında "Telsiz Kullanım Aylık Taksit" tutarı gider olarak kaydedilebilir mi yoksa Kkeg midir ? Desteklerinizi rica ederiz.
  4. E

Emlak Vergisinin Gider Yazılması

Merhaba, Geçmiş yıllara ait emlak vergisinin bu dönemde ödenmesi durumunda gider yazılabilir mi ? Cari yıla ait emlak vergisini ödemeyip gider yazılarak tahakkuk ettirebilir mi ? Konu ile yardımlarınızı rica ederiz. iyi çalışmalar
  5. E

Tüketici Hakem Heyeti Kararına Göre İade Edilen Hizmet Bedeli Hk

Merhabalar, Müşterimiz, geçmiş yılda aldığı hizmeti, Tüketici hakem heyetine başvuru yaptı. Dava bu sene sonuçlandı ve davayı kazandı. Müşterimize kesilen fatura tutarı kendisine iade edildi. İade edilen bu tutar (177 Kdv dahil) gider olarak dikkate alınır mı? konu hakkında desteklerinizi...
  6. E

Kar Dağıtımı Tablosu

Merhaba Sayın Üstadlar, Cari yılda karı olan (Geçmiş yıl zararlarından fazla) sermaye şirketi , yasal yedek ve kar dağıtımı yapmak zorunda mı? Kar dağıtımı yapmaz ise Kurumlar Vergi Beyannamesinde KAR DAGITIM TABLOSU düzenlemek zorunda mı? Saygılarımla,
  7. E

Transfer Fiyatlandırma hk

Merhaba, Varlıklar -Kiralamalar grubunda kestiğim faturanın ödemesi transfer fiyatlandırmasında nasıl göstermek gerekir. Bu konuda bilgi mahiyetinde kaynak tavsiye edebilir misiniz ? saygılarımla
  8. E

Kasko Hasar Bakiyesinde Kalan Muafiyet bedeli

Merhaba forum takipçileri, Firmamız, Kaza yapan aracımız için sigorta firmasından fatura tutarının %20 gibi kasko muafiyetinden dolayı eksik aldı. Ödenmeyen muafiye bedeli gider olarak yazılabilir mi? Konu hakkında görüşlerinizi ve yazılı bir kaynak var ise paylaşmanızı rica ederiz. saygıılar
  9. E

Hurda Araç Alıp Ötv İndirimden Yararlanma Muhasebe Kaydı

Merhaba Sn. Üstadlar Firmamız bir firmadan hurda araç aldı % 1 kdv ile Toplam:4.000 TL Sonra bu hurdayı sıfır araç alımında kullandı ve 8.000 TL Ötv indiriminden yaralandı. Hurda alımı ve kullanımı ile ilgili muhasebe kaydı nasıl olmalı. Hurdayı Gider yazmak mümkün mü? Saygılarımla,
  10. E

Şüpheli Ticari Alacak- Firma Ortağına Açılmış Dava

Merhaba, Ltd şirketinin ortağı, tarafımıza borçlu olan firması için, şahsi olarak senet verdi. Senedini ödemeyen ortağa şirketimiz dava açıtı. Bu durumdan dolayı, Borçlu firma için 128 Şüpheli Ticari Alacaklar hs. çalıştırabilir miyiz. Belki basit gibi ama tereddüt yaşıyorum Şimdiden...
  11. E

Stajerlerin Muhtasar Beyannamedeki Durumu

Merhabalar, Meslek Lisesinde okuyan öğrencilerin bir işletmede staj yapmaları ve ücret ödenmesi durumunda, Stajerler muhtasar beyannamede gösterilir mi, gösterilirse asgari ücret kodunda mı yoksa diğer ücretli kodunda mı gösterilmeli. Teşekkürler
  12. E

Plakası Faturanın Alındığı Yılı İzleyen Yılda Alınan Taşıtlarda Amortisman Uygulaması

Merhaba, Yılın son günlerine yaklaşmış olduğumuz şu dönemlerde işletmeler adına alınan araçlarla ilgili plakalar malum ertesi yıl çıkarılıyor. Bu konudaki Vuk Tebliğinde ;...Bu kapsamda kullanılabilmesi kayıt ve tescile tabi taşıtların, ilgili sicillerine yasal süresi içerisinde kayıt ve tescil...
  13. E

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigortalılığı

Merhabalar, Ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı ile ilgili örnek uygulamalı bir doküman var mı. Biraz araştırdım sadece genel olarak 10 günden az ve 10 günden fazla olarak açıklamalar var. Bu konuda detaylı bir çalışması olan değerli üstadlardan paylaşmasını rica ediyorum. Saygılarımla
  14. E

Meslekte Yeterlilik

Merhaba değerli forum üyeleri, Smmm staja giriş sınavı, staj ve yeterlilik sınavından ruhsat bir şekilde alınıyor Ama çalışma hayatında maalesef her işlemle ilgili tecrübe fırsatımız olmuyor. Örneğin, Başta Kurumlar Vergisi beyannamesi vb. beyanname düzenleme işlemleri,Vergi dairesi...
  15. E

Smmm Ruhsatı Nasıl Değerlendirilir ?

Merhaba Sayın Üstadlar, Ben, Mart 2015 sınavında kalan 2 dersimi verdiğime inanıyorum. İnşallah Ruhsatı alacağım. Bir ara büro açmak ile ilgili görüşlere baktım; maalesef bir sürü sıkıntı var(Tahsilat , mükellef bulma, belge toplama...) çoğunluk dert yanıyor. Bağımlı çalışıyoruz, ücret...
  16. E

Beyannamedeki Kredi Kartı Ile Tahsil Edilen Teslim Ve Hizmetler Bölümü Hk

Merhaba Değerli Forum üyeleri, Bilindiği üzere pos makinesinden ay sonunda çekim yapılıp, ama bunların günsonlarının alınması bazen diğer aya sarkabilmektedir. Kdv Beyannamedeki Kredi Kartı ile Tahsil Edilen Teslim ve Hizmetler Bölümüne işlem tarihi mi yoksa gün sonu tarihi mi yazılacak. Bu...
  17. E

Smmm Büro Açmak

Merhaba sayın Ütadlar, Smmm yeterlilik derslerinde 2 dersim kaldı. Mart 2015 te vermeyi düşünüyorum (İnş) Bazen; acaba bir büroda iş bulup,2-3 yıl büro tecrübesi edinip, büro açar mıyım diye hayal kuruyorum da. Acaba nasıl olur. Değerli görüşlerinizden istifade etmeyi düşünüyorum...
  18. E

İşyeri Kira Geliri Beyan Sınırı

Merhaba İşyeri kira gelirinin beyan sınırı belirlenirken nelere dikkat edilmesi gerekir. Diğer kazanç unsurları ile beraber işyeri kirası elde edenlerin beyan sınırı konusunda dikkat edeceği konular hakkında bilgi olanlar yazması rica olunur. Şimdiden tşk.eder saygılar sunarım
  19. E

Sözleşme Devir Protokolünde Damga Vergisi

Merhaba, Bir kiracımız, Devir Sözleşmesi ile kendisine kiraladığımız bir aracı başka birisine bizim onayımızla devretmiştir. Devir Protokolünde herhangi bir rakam yazmıyor ama ana sözleşmedeki rakamlar aynen devam ediyor. Biz bu devir sözleşmesinden dolayı Damga Vergisi hesaplamalı mıyız...
  20. E

Gayrimenkul Satışının Kdv Beyannamesinde Gösterilmesi

Merhaba değerli forum üyeleri, Şirketimiz, aktifinde 2 yıl bulundurduktan sonra bir gayrimenkulü satmıştır. Bu satıştan dolayı istisna olan KDV tutarını Kdv beyannamesinde göstermeli midir. Gösterilirse hangi bölümde,nasıl olur. Not: Gayrimenkul alışında Kdv yi indirm konusu yapmıştık...