zirve

Arama sonuçlarınız

1. M

İş Kazası Geçiren İşçi Eksik Gün Bildirimi

Merhaba, 5 mart 2019 da iş kazası geçiren bir işçimiz için dosyamız sgk da incelemeye girdi. İşçi kaza geçirdiği tarih olan 5 mart 2019 tarihinden itibaren raporlu olarak gösterilmiş 4 gün pirim ödemesi yapılmış. Haliyle sgk -1 günü eksik gün olarak hesaplamıştır. Firma bünyesinde çalışan 150...
  2. M

Belirli Süreli Sözleşme-Kıdem Tazminatı

Merhaba, sezonluk çalışan bir fabrikamız var. Her yıl eylül ayında başlayıp mayıs ayı sonuna kadar üretim yapılıyor. Eylül ayında başlayan işçilere 9 aylık belirli süreli iş sözleşmesi yapılıyor. Bir sonraki yıl işçilerin çoğu tekrar çağırılıyor. Bu şekilde 3 yıl çalışmış olan bir işçiye kıdem...
  3. M

Müstahsil Alımları Tevsik Uygulama

Herkese iyi akşamlar diliyorum.. Yeni bir firmanın defterlerini tutmaya başladım..Firma orman köylüsü nden yaprak alımı yapıyor, işleyip satıyor.alımlarını mustahsil makbuzu keserek yapıyor önceki Muhasebecileri banka zorunlulugu olduğunu söyleyerek parça parça mustahsil makbuzu kestiriyormus ...
  4. M

Yatırım Teşvikleri İnşaat İşleri Kdv İadesi

Arkadaşlar merhaba, Limited şirket olan bir mükellefim organize sanayi bölgesinde yapacağı fabrika için 1,5 milyon TL yatırım teşviği alacaktır. Yapılacak olan bu inşaattan KDV iadesi talep edilebilirmi bilgisi olan varmıdır acaba yada belirli bir şartı varmıdır. Yardımlarınız için...
  5. M

Arazi Satışı Muhasebe İşlemi

öncelikle herkese kolaylıklar dilerim.. 2016 ocak ayında şirketimizin aktifine kayıtlı olan bir arsanın satışını yaptık. faturası kesilerek gerekli muhasebe kaydı yapıldı.edilen kar beyannamede gösterildi ve çıkan vergisi ödendi. Ancak satış yapılan işletme arsanın, yapılacak işine uygun...