zirve

Arama sonuçlarınız

1. M

Sosyal Güvenlik Destekleme Primi

Arkadaşlar ben emekliyim kendime ait iş yerim olması sebebiyle emekli maaşımdan kesinti olmaktadır. Bir iş yerinde sözleşmeli olarak ayd 10 gün çalışıp sgdp kesintisi iş veren tarafından ödenmektedir. Emekli maaşımdan kesinti kalkarmı 10 günlük süre kesintinin kalkması için yeterlimidir.?
  2. M

Yeniden yapılandırmanın kapsamı

Arkadaşlar 2005 yılı için vergi dairesiyle Tarh edilecek vergi ve cezalara ilişkin uzlaşma talebimiz vardır Çıkacak olan af kapsamından bizde yararlanabilecek miyiz acaba teşekkür ederim.
  3. M

Bağkur emekliliği

Arkadaşlar hepinize merhaba Babam 1964 doğumlu 1980 yılınsa ssk girişi var 1 ssk yattı 1988 yılında bağkurlu oldu halen bağkurdan primi yatıyor.Bağkurdan ne zaman emekli olabilir .Yoksa ssk danmı daha çabuk emekli olabilir.yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  4. M

A.Ş. Hisse Devri

Arkadaşlar kurulmuş olan bir a.ş. ana sözleşmesinde hisse devrinin ortaklar dışında başkalarına yapılamaz diye şirket ana sözleşmesini değiştirip sicilde yayınlattık.Bu ibarenin hukuki geçerliği varmıdır? Teşekkür ederim.
  5. M

Yurd Dışı Harcırah Hesaplanması

Arkadaşlar şirket yönetim kurulu başkanımız 8 günlüğüne yurt dışına çıktı.Harcırah hesaplamasını nasıl yapacağım?teşekkürler.
  6. M

Gider Pusulası

Sayın hocam İşyerimizi yaz aylarında boya badana işlerini yapan ve zaman zamanda kamyonla yük indirme işinden dolayı bir kişiye Gider pusalası kesip % 10 stopaj kesintisi uyguluyoruz.Bu şahsa yıl içerisinde ne kadar stopaj makbuzu kesebiliriz.Yani muafiyetlerini kaybedeceği,ticaret erbabı...
  7. M

Ayrı Ayrı Şirketlerde 10 Gün Çalışılması.

Merhaba 3 ayrı şirkette 10 nar gün ayrı ayrı çalışmak istiyorum.Bu şirketlerle ssk primi eksik yatmasından dolayı nasıl bir sözleşme yapmam gerekir .Ayrıcı SM olduğum için bu 3 şirketinde defterlerini tutacağım,bağkurlu olmak istemiyorum çünkü emeklilğime çok az kaldı.bilgileriniz için tşk ederim.
  8. M

Defter ve Belgelerin Saklanma Süreleri

İş yerimdeki defter ve Belgelerimiz 5 yıl dolduğu için imha ediyorum.Yaptığım işlem doğrumudur.? Ticaret ve Borçlar kununana göre 10 yıl olduğunu biliyorum.Saygılar
  9. M

Şirket Ana Sözleşmesi

Şirketimizin ana sözleşmeye ek maddeler ekleyeceğiz.Yönetim kurulu kararıyla yapılabilirmi?Tşk.
  10. M

8.000 YTL Üzeri Ödemeler

Kar payı dağıtıyorum.8.000 ytl üzeri ödemelerimi banka üzerindenmi yapacağım 320 tebliğde bu konuda bir açıklama yok elden ödemede sorun çıkarmı ?Bilgisi olan paylaşsın lütfen
  11. M

izin hakkı

Kıdem tazimatı ödeyerek işten askerlik sebebiyle ayrılan bir kişi askerlik ödünüşü tekrar aynı işe başılıyor izin süresi hesaplanırken askerlik öncesi çalıştığı zamanlar hesaba katılırmı yoksa yeni işe başladı diye 14 günmü uygulanır tşk.ederim
  12. M

2005 yılı kar dağıtımı

Sayın Hocam Şirket sermayemiz 500.000 Ytl (tamamı ödenmiştir) 2005 yılı dağıtılacak karımız 305.560.Ytl dir Şirketimizin % 64 kurum ortağımızdır % 36 Gerçek kişilerdir. İlk defa kar dağıtımı yapıyoruz. Soru 1-Kar dağıtımı nasıl olacak? ve gerçek kişilere kar payı öderken stopaj uygulamada gelir...
  13. M

Kar dağıtımı-Sevk irsaliyesi

Merhaba arkadaşlar Şirketimizde geçmiş yıllar sevk irsaliyesi bulunmaktadır.sevk irsaliyelerini fatura gibi 5 yıl saklama mecburiyetimiz varmıdır.Birde kar dağıtımında şirket olan ortağımıza stopaj uygulayacakmıyız?teşekkürler
  14. M

Emekli Çalışanın Kendi İsteğiyle İşten Ayrılması

Emekli çalışman bir personelimiz vardır.SGDP yatırmaktayız.Şimdi kendi isteğiyle işten ayrılıyor.Tazminat ödeyecekmiyiz.Kendi isteğiyle çıktığı için emeklilerde yasal bir hakkı varmıdır?
  15. M

Yatırım İndirimi

Arkadaşlar bu yıl Şirketimize ticari araç ve kendi binamızı yaptırdık yatarım indiriminden Gelir vergisi muktezasına istinaden yararlanıyoruz.% 40 beyanname üzerindenmi düşeceğiz Yani mathrahtanmı yoksa direk kardanmı düşülecek tşk.ederim