zirve

Arama sonuçlarınız

1. K

Huzur Hakkı Belirlenmesi Hk

Tahsin bey, ben her zaman İzmirdeydim. :) Hiç Antalya da bulunmadım. Bence siz beni karıştırdınız. Huzur hakkını işveren asgari ücretten olması konusunda ısrar ediyor da ben de mantık açısından olamaz demiştim. Neyse bakalım artık asgari ücret yapalım. Bir iki görüş daha gelirse ona göre karar...
  2. K

Huzur Hakkı Belirlenmesi Hk

Merhabalar İyi haftalar herkese Bir konu hakkında görüşlerinizi merak ediyorum. Bir limited şirketimde ki tek ortağa huzur hakkı ödemesi yapılması planlanıyor. Yanında çalışan kişi maaş olarak net 3500 TL alıyor . Bu durumda ben şirket ortağına huzur hakkı olarak asgari ücret versem bana...
  3. K

Bağımlı Ama Herhangi Bir İmza Yetkisi Olmadan Çalışan SMMM Mükellefiyet Kaydı Açabilir Mi?

Merhabalar bağımlı muhasebe personeli olarak çalışan bir smmm, mükellefiyet kaydı açıp defter tutup beyanname verebilir mi? Görüşlerinizi merak ediyorum. Teşekkürler.
  4. K

Mali Müşavir Ziraatle Uğraşabilir mi ?

Merhabalar mali müşavir olan birinin ziraat odasına kayıt olup tarımla uğraşması mümkün müdür?
  5. K

687 Sy.Kanun Hükmünde Kararname Hk.

Merhabalar 687 sayılı kanun hükmünde kararname gereği yeni işe aldığımız personeli bu teşvikten yararlandırdık. Muhtasar beyannamem de bu personele ait gelir vergisini beyannameye direk eksik mi yazacağım yoksa mahsup olarak bir yerde gösterecek miyiz? Ayrıca damga vergisini sanırım ödeyeceğiz...
  6. K

687 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname Hk.

Merhabalar , 687 sy.khk ile personel alımı yapacağız. Fakat 2016/12 dönemine ek personel olması gerekmektedir, deniyor. Bizim aralık ayında personel sayımız 15 fakat 1 kişi çıktı yani 14 kaldı. Şubat ayında 14 olan personelimize 1 kişi ekleyeceğiz. Bu khk nin geçici maddesine göre işlem...
  7. K

Huzur Hakkı Ödenmesinin Sona Ermesi

Merhabalar Şirketimiz 3 senedir huzur hakkı ödemesi yapmıştır. Mali sıkıntılar nedeniyle artık huzur hakkı ödemesi yapmayacaktır. Ortaklar karar almıştır. Bildiğim kadarıyla huzur hakkı kararları noter tasdikine tabi değildir. Huzur hakkının ödenmemesine karar verildi. Bunun tasdikine gerek...
  8. K

Yemek Kuponu Kıdem Hesaplama Tutarına Eklenir Mi?

Merhabalar bir personelimizi isten çıkışını verdik. Yemek fişi kuponu veriyoruz. Aylık net 300 TL kıdem hesaplamasına dahil edecek miyiz? Bir yerde okudum. Bu tür yemek kuponları dahil edilmeyecek diye emin olamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.
  9. K

Kasım Ba Bs Formu Hk.

Merhabalar Kasım ba formumu vermek üzere girişi yaptım. Şöyle bir şey fark ettim. 6736 sayılı yasa kapsamında stok beyanı düzeltmesi yapmıştık. B a formu vermemiz gerekli diye tebliğde okudum. 3333333333 Kodu ile girdim. E beyanname programı otomatik düzeltme yapıyor. Muhtelif satıcılar olarak...
  10. K

Part Tıme Çalışma Hakkında

Merhabalar part tıme çalışma yapan bir personelimiz bulunmaktadır. 15 gün ssklı prim ödenmektedir. Geri kalan 15 gün için gss mi mantıklı yoksa isteğe bağlı mı her iki duruma göre maliyeti ne olur. Bir de söyle bir duyum aldım. Gerçi bir yerde bulamadım ama size de danışmak istedim. Ssk da part...
  11. K

Yurtdışı Borçlanması 6336 Sayılı Yapılandırma Kapsamında Mıdır?

Yurtdışı borçlanması yapıp ödeyemedik yapılandırma yapabilir miyiz?
  12. K

Kdv Stok Beyanı 6736 Sayılı Kanuna Göre

Merhaba arkadaşlar stoklarımızı 30 kasıma kadar düzeltip kdv sini ödemek zorunda mıyız? Henüz tahakkuk almadım. Alan arkadaşlar son ödeme tarihi ne zaman bilgi verebilirler mi? Teşekkürler.
  13. K

Kıdem Tazminatı Hk.

Merhaba arkadaşlar Fikirlerinize ihtiyacım var. 2017 Ocak ayında smmm ofisi açmak istiyorum. Bir şirkette bağımlı çalışmaktayım. Şirketten kıdemimi almak istiyorum ama kıdem almam için hangi sigorta kodunu seçmem gerekir bilemedim. Statü değişikliği uygun geldi ama bu durumda kıdem hak ediyor...
  14. K

Bağkur Primi Hk.

Merhaba arkadaşlar Bir konu da fikirlerinizi rica ediyorum. Bir mükellefimin şirket ortakları şirkette bir fiil çalışıyor. Sabah 8 akşam 6 şirketten huzur hakkı + maaş alıyorlar. Ücretlerini şirket ortakları kendi şirketinde sigortalı olamayacağından sgk kapsamında ödemiyoruz. Sadece gelir...
  15. K

Kdv Beyanında Perakende Satış Fişi Adedi Beyanı

Merhabalar arkadaşlar Kdv beyannamesinde perakende kesilen fişlerin adedini nasıl sayıp beyan edeceğiz. Z raporlarının üzerinde geçerli fiş sayısı var. Onları toplasak doğru bir işlem yapmış olur muyuz. Yoksa z raporu sayısını mı yazacağız. Fikir almak istedim. Siz nasıl yapıyorsunuz?
  16. K

Kıdem Tazminatı Alabilir Yazısı

Merhabalar kıdem tazminatı alabilir yazısı alabilir yazısı getiren bir personele kıdem tazminatı vereceğiz. Çıkış kodu ne olacak. 03 kodu ile çıkış yapıp kıdem tazminatımı hesaplayacağız. Yoksa başka bir uygulama zöz konusu mu ? Bir de kıdem tazminatı alabilir diye yazmıyor yazıda sadece 19 yıl...
  17. K

Yabancı Uyruklu Bir Kişinin Sigortalı Olması

Merhabalar hayırlı kandiller herkese arkadaşlar suriye uyruklu bir kişinin girişini yaparken herhangi bir farklı bir şey yapacak mıyız?
  18. K

Az Tehlikeli İşyerlerinde İşveren

Merhabalar az tehlikeli iş yerleri için işveren kendi eğitim ve sınavla aldığı sertifika ile kendi yapabilir diye bir yazı okudum bu tüm az tehlikeli iş yerleri için geçerli midir yok sa personel sayısına mı bağlıdır ?
  19. K

Gelir Vergisi Ücret Beyanı Hk

İyi günler Huzur hakkı ve ssk emeklisi olan şirket ortağının ücreti senelik 29000 tl yi geçiyor ise ücretlerde beyan edilecek mi ? GMSİ bulunmaktadır. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
  20. K

Hafta Sonu Mesaisi Kıdem Tazminatı Hk.

Günaydınlar Hafta sonu 3 gün mesai ödenen bir personelin kıdem tazminatını ödeyeceğiz. Son aldığı brüt ücreti dikkate alacağım ama kafama takılan bir şey var mesai ücreti de eklenir mi ? cevaplara şimdiden tşkler.