zirve

Arama sonuçlarınız

1. O

Dönem Sonu Dövizli Cari Hesap Değerlemesi

Üstadlarım, Dönemsonunda tüm dövizli cari hesapların değerlemesini yaptım. Ancak 1 tanesini sehven değerlemeyi unuttum. Değerleseydim kambiyo karı oluşacaktı. 959,00 tl. Ne yapmam lazım. Kayıt ile ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim. Geçiciyi de verdik. Şimdi düzeltsem tekrar yansıtmalar...
  2. O

Kur Farkı Faturası

Merhaba üstadlarım, Yurtiçinde dövizli olarak çalıştığımız firmalar mevcut. Bununla ilgili olarak faturanın kesim tarihindeki kur ile ödeme yapıldığı tarihteki kurda lehte veya aleyhte fark oluşursa iç yüzde yöntemi ile kdv hesaplanarak ilgili firma fatura kesecek. Ancak uygulama konusunda bir...
  3. O

Cari Hesaplarda Kalan Kusuratlar Dönem Sonu Nasıl Kapanmalı?

Sayın Üstadlarım, 1-Cari hesaplarda kalan bakiyeler geçici vergi dönemlerinde 689-679 hesaplara atılmalı mı yoksa bu işlem yıl sonlarında mı yapılmalı? 2- 689 hesaba atılan küsürat farklarına 900'lü hesaplarda karşılık ayrılmalı mı? Lütfen cevaplarsanız çok sevinirim.
  4. O

İşten Ayrılan Personelden Kesilen İhbar Tazminatı Muhasebe Kaydı

Sayın üstadlarım, İşten kendi isteğiyle ayrılan personelden ihbar tazminatı kesilmesi durumunda hesaplama yapılırken giydirilmiş brüt ücretinden gelir vergisi ve damga vergisi kesilip kalan net rakam üzerinden mi maaşından kesinti yapılacak; yoksa vergi kesilmeden direk giydirilmiş ücret...
  5. O

7143 Sayılı Kanun Kurumlar Vergisi Matrah Arttırımı Muhasebe Kaydı

Sayın üstadlarım, 29/08/2018 tarihinde 2016-2017 yılları için Kurumlar Vergisi Matrah artırımı talebinde bulunduk. 6 taksitte ödeyeceğim. İlk taksit 30/09/2018 tarihinde katsayı tutarı ile birlikte 15.012,72 TL 2.taksit 30/11/2018 tarihinde 15.012,67 TL 3.taksit 31/01/2019 tarihinde 15.012,67...
  6. O

İşyeri Tarafından Kiralanan Konutların Muhasebe Kaydı

Merhabalar, Sayın üstadlarım bir konu hakkında engin bilgilerinize ihtiyacım var. firmamızda istihdam edilen 2 personelimize aylık 850,00-TL olmak üzere ayrı ayrı ev kiraladık. Bu kişiler işyerindeki grup ve ekip liderlerini eğitecek kalifiyeli personeller. 1'er ay da 850,00-TL depozito...
  7. O

Mart 2014 Vergi Sınavı Hakkında

Vergi sorularının zorluk derecesi nedir?