zirve

Arama sonuçlarınız

1. A

Vergi Matrahının/Mali Zararın Net Satışlar Tutarına Oranının Büyüklüğü

Selamlar , Vergi matrahının/mali zararın net satışlar tutarına oranının büyüklüğü ifadesindeki Vergi matrahı yada mali zararın net satışlar oranına büyüklüğünü mü kastetmektedir. ? İlginiz için teşekkür ederim.
  2. A

Sözleşme Vergisi Hk

Selamlar , İhale sözleşmesi imzalamadan önce istenilen ; Sözleşme Damga Vergisi ( Binde 9,48 ) İhale Karar Damga Vergisi ( Binde 5,69 ) Kik Payı ( onbinde 5 ) Bunların dışında birde her ay hakedişten kesilen damga vergisi bulunmak da ; Hakediş Tutarının Binde 9,48 Sözleşme imza...
  3. A

4734 Kamu İhale Kanununa Tabi olmayan İhalede Sözleşme İmzanlanması

Selamlar 4734 sayılı kamu ihale kanunua tabi olmayan ihalede sözleşme imzalaması safhasında istenen borcu yoktur yazısı için kamu ihale kanununa tabi olana vergi için 5.000 tl sgk borcu için üst sınır geçerlimidir. Yoksa hiç mi borç gözükmemesi gerekiir. ? Bilgileriniz için teşekkür ederim.
  4. A

Bağkur Affı 2014

Selamlar , Öncelikle 2014 yılı Tbmm kabul edilen Torba yasada bağkur affına ilişkin bir düzenleme var mı ? Konu hakkkında araştırma yaptım ama kesin bir sonuç elde edemedim. Konu hakkında bilgilendirirseniz emeklilik için başvuru da bulunacağım. İlginiz için teşekkür ederim. Saygılarımla.
  5. A

Sözleşme Vergileri

Selamlar , İhale sözleşmesi imzalamadan önce istenilen ; Sözleşme Damga Vergisi ( Binde 9,48 ) İhale Karar Damga Vergisi ( Binde 5,69 ) Kik Payı ( onbinde 5 ) Bunların dışında birde her ay hakedişten kesilen damga vergisi bulunmak da ; Hakediş Tutarının Binde 9,48 Sözleşme imza aşamasında...
  6. A

Gelir Tablosu Beyanı Hk.

Selamlar arkadaslar , Bir firma bende hizmet işlerine ait( son 2 yıla ait ) 2012 ve 2011 yılına ait gelir tablosunu istedi ihaleye sunmak için. Aşağıdaki mevzuat hükümlerine göre bende Hizmet işleri gelir tablosu adı altında şirketin unvanı vergi numarası bilgilerini yer vererek hizmet...
  7. A

Hakediş Ödemeleri İçin SGK Borcu Yoktur Yazısı

Selamlar , Hakediş ödemeleri için işyeri bazında borcu yoktur yazısını kullanıyorduk. Yeni aldığımız bir idarede Hakediş ödemesinde türkiye genelinde borcu yoktur yazısı getirmemizi istiyor. Bunu mevzuatta bir açıkması varmıdır. İlgiliz için teşekkür ederim.
  8. A

6111 Sayılı Yapılandırma İptali Hakkında ?

selamlar , 29/04/2011 tarihinde Sgk idari para cezasını yapılandırdım. 2011 yılında 1 taksiti ödemedim. 2012 yılında 2 taksii ödemedim. 2013 yılında bulunan ilk 2 takside ödemedim bu gün bu yıla ait 3. taksiti ödemek için bankaya gittiğimde yapılandırma ihlali olduğunu ve yapılandırmanın...
  9. A

İşveren Tarafından İş Akdi Feshi ?

Selamlar, 01/04/2013 tarihinden işe başlayan personelimizin 30/06/2013 tarihinde iş akdini fesh etmek istiyoruz. 14 gün ihbar süresi var. 1 ) İhbar tutanağında işden çıkış nedeni belirtmek zorundamıyız ? İş akdi fesh etmek nedenimiz işyerindeki art niyetli ve olumsuz davranıslar...
  10. A

Personelin İş Kazası Raporu Alması ?

Öncelikle herkese selamlar , 23/05/2013 tarihinde bir personelimiz temizlik yaparken masanın altında duran pc kasasını ayağına düşümesi sonu baş parmağından yaralanıyor. ( Bu çalışan personelin beyanı ), 23/05/2013 tarihinde yaralanma sonucunda personel kimseye bilgi vermiyor. Çalışmasına...
  11. A

Fazla Yapılan KDV Tevkifatı ?

Selamlar, Bir kamu kuruluşunun temizlik hizmetini yürütmekteyiz. Normalde 7/10 kdv tevkifatı yapılmaktaydı. Bu ay kdv nin tamamını tevkifat etmişler vergi dairesine ödenmiş. ( sanırım yanlıslık olmus ) Bu durumu nasıl düzeltebiliriz. Saygılarımla.
  12. A

E-Bildirge " İstirahat Süresince Çalışmamıştır Kutucuğu İşaretlenemez " ?

Selamlar, Çalışanımız 30 gün Analık iznine ayrıldı. Eksik gün sebebini 01 İstirahat mı Seçeceğim ? Bütün ay boyunca analık izninde olan çalışanımızı e- bildirgede eksik gün 30 seçtiğimde İstirahat Süresince Çalışmamıştır Kutucuğu İşaretlenemez uyarısı alıyorum. Çalışmadığına dair bildirim...
  13. A

Bir Ltd.Şti Kurmak İstiyorum Ortakları Ltd.şti ve Gerçek Kişi Olabilir mi ?

Bir A Ltd.Şti Kurmak İstiyorum Ortakları B Ltd.şti ve Gerçek Kişi Olabilir mi ? B Ltd.Şti Ortakları X ve Y Kurulacak Olan A Ltd.Şti Ortakları B Ltd.Şti ve X Bilgileriniz için teşekkür ederim. Saygılarımla.
  14. A

Gerçek Kişi Ortağı Olduğu Tüzel Kişiliğe ait İş Deneyim Belgesini Kullanabilir mi ?

Merhabalar , %90 ortağı olduğum Ltd.Şti Kapanısı verildi. Ortağı olduğum Ltd.Şti iş deneyim belgesini kullanma imkanım var mı ? Varsa Nasıl ? Bilgileriniz için şimdiden Teşekkür ederim. Saygılarımla.
  15. A

Kıdem Tazminatını Son Teşeron Firmamı Ödeyecek ?

Bir Kamu Kurumunun kurumunun 8 aylık Temizlik İhalesini aldık. Kamu Kurumu 8. Ayın Sonunda İşçi Eksilişine gitti ve 8. Ayın sonunda Kurumda Değişik Fİrmaların bünyesinde İhale yoluyla 10 yıldır çalışan elemanların bir kısmını işten çıkardık ve yeni ihaleyi alan firma bu işçileri çalıştırmadı...
  16. A

Aynı Çalışanın Aynı Dönemde Normal ve Emekli Olarak Bildirilmesi

Selamlar , Şirketimiz bünyesinde 01/01/2013 tarihinden işe başlayan emekli ve normal çalışanımız bulunmaktadır. Yanlışlıkla Emekli çalışanımızın Hizmet Bildirgesi hem emekli olarak hemde normal olarak girişi yapıldı. Normal çalışanımızın ise bildirgesi ise emekli personeli hem emekliye...
  17. A

Nakdi Ödenen Yol ve Yemek Parası Prime Esas Kazançda ki Yeri ?

Çalışan elemanımıza asgari ücret ve nakdi olarak yemek ve yol yardımı ödemesi yapmaktayız. Nakdi Olarak ödenen yemek ve yol yardımı Hak edilen ücretdemi yoksa prim ikramiye bu nitelik deki istihkaklarda mı göstermeliyiz. Rapor alan elemanın Sgk ödemesinde sıkıntı olabileceğini düşünüyorum...