zirve

Arama sonuçlarınız

1. S

İşten Ayrılan Personelin Raporunu Onaylama

Hepinize selam arkadaşlar.şöyle bir sorum olacak sizlere.20 gün pandemi nedeniyle rapor alan işçi raporun 12.gününde istifa ederek işyerinden ayrıldı.Raporunu onaylamakta sorun yaşıyorum.işten çıkış tarihi itibariyle raporunun bitmesine 8 gün kaldığı için kalan süre en az 10 gün olmalıdır...
  2. S

Ücretsiz İzne Gönderilen Personelin Yerine İşçi Girişi Yapılması

Arkadaşlar hepinize merhaba işten çıkış yasağı nedeniyle pandemi ücretsiz izne gönderilen personel yerine yeni bir işçi girişi yapabilir miyiz?Bazıları bu durumda yeni bir giriş yapılması durumunda ceza uygulanabileceğini söylüyor.Araştırdım ama net bir sonuca ulaşamadım.Ne dersiniz?
  3. S

Çözüldü Eksik Gün Sebebi Değiştirme

Selamlar arkadaşlar.Kısa çalışma ödeneği başvurusu yaptık bu süre içerisinde sgk bildirgeleri de gönderip eksik gün kodu olarak 18 kısa çalışma ödeneği kodunu seçip gönderdik.Daha sonra iskurdan yaptığımız sorgulamada KÇO yu haketmediğimizi öğrendik.Şimdi APHB deki eksik gün kodlarını nasıl...
  4. S

İşten Çıkış

Arkadaşlar işten çıkarma 3 ay boyunca yasaklandı.Yalnız bir işçi kendi isteğiyle işten ayrılmak istiyor.Bu durumda çıkışını yapabiliyor muyuz?Yoksa 3 ay beklemeli miyiz.
  5. S

Geçici Vergi Zarar Hk.

Selamlar arkadaşlar.Mükellefin zararı yüksek çıktığı için önceki gecici vergi dönemlerinde yansıtma oranlarını 100 değilde daha az seçerek beyannameyi göndermiştim.Yani 7 li hesapları eksik yansıtmıştım.Bu dönem de ise zarar tutarı iyice şişti.Zararı azaltmak için ne yapmamı önerirsiniz?
  6. S

İkinci El Araç Satışı Matrahı

Selamlar arkadaşlar,ikinci el araç ticaretiyle uğraşan mükellef 1 senedir elinde bulunan aracı alış fiyatından daha düşük fiyata satmıştır.Bu durumda alım satım arasındaki fark negatif,matrah ve kdv hesaplaması nasıl olacak?
  7. S

27103 Bildirge Gönderme

Selamlar arkadaşlar 2018 yılında 4 ay personel çalıştıran işyeri için bu sene 1 işçi girişi yaptım.İşveren sisteminde 27103 teşvik kaydı yapıldı.Ancak e bildirgeyi gönderirken aşağıdaki uyarıyı veriyor.Nasıl çözebilirim? eBildirge HATA BİLDİRİM SAYFASI. DİKKAT !! Belgeniz ONAYLANMADI ...
  8. S

Defter Beyan DBMM Girişi

Arkadaşlar hem serbest meslek hem işletme defteri tutan mükellefimin 2018 gelir vergisi beyannamesini göndermeye çalışıyorum ama hesap özetinde dönem başı mal mevcudu yoktur diye uyarı geliyor.Oysaki DBMM girişini yaptım ve gider listesinde görünüyor.Bu problemi nasıl çözebilirim?
  9. S

Defter Beyan Yolcu Taşıma Bileti hk.

Arkadaşlar merhaba defter beyan sistemine yolcu taşıma bileti ile gelir girişi yaparken vergi ve TC no yu istiyor.Mükellefimiz şehir içi yolcu taşımacılığı yapıyor ve kestiği yolcu biletlerinde vergi no yok.Bu konuda ne yapabiliriz?
  10. S

İşkur Aylık Çizelge

Selamlar arkadaşlar yeni gelen mükelleflerden bir kısmının hiç işkur aylık bildirimi yapılmamış hatta başvuru bile yapılmamış,bir kısmının da işkur başvurusu yapılmış yalnız çizelge girilmemiş.Bu durumda aylık çizelgeleri girerken en son aydan başlayabilir miyim yoksa kuruluşu 2006 olan mükellef...
  11. S

SGK Nace Kodu Değişikliği

Selamlar,bir mükellefimizin sgk nace kodu vergi levhasındaki nace kodundan farklı.Nace kodunu değiştirmek için dilekçe ile sgk ya başvurmamız mı gerekir yoksa e bildirge sayfasındaki nace kodu talep bölümünden değiştirebilirmiyiz?Ne dersiniz?
  12. S

Belediyeden İhale İle Servis Plakası Alınması

Arkadaşlar merhaba bir mükellefimiz belediyeden ihale ile servis plakası aldı.Bedelini taksitler halinde ödüyor.Vergi dairesi alındısında taksite ait KDV tutarı da ayrıca gösterilmiş.Belediye ile konuştuğumuzda satışa ait fatura vb.belge vermeyeceklerini vergi dairesi alındısı ile kayıtlara...
  13. S

Yıl İçinde Basit Usülden Gerçeğe Geçiş

Selamlar arkadaşlar basit usül mükellefi yıl içinde yeni bir faaliyete daha başlayarak gerçek usüle geçti.Gerçek usüle göre vergi levhası falan çıkarıldı,beyannameleri birleştirlerek verildi.Şimdi yıllık gelir vergisi verilirken basit usül olduğu dönem için basit usül YGV verilmeyecek,Mart ta...
  14. S

Sgk İşyeri Değişikliği

Arkadaşlar hepinize merhaba,mükellefin adres değişikliğini vergi dairesine bildirdik ancak SGK ya bildirmeyi unutmuşuz.Süre de geçti.Aynı SGM müdürlüğünün yetki sınırı dahilinde.Şimdi durumu dilekçeyle bildirsek cezası nedir?Yada değişiklik 10 gün içinde olmuş gibi bildirsek sorunla...
  15. S

Kendine Fatura Kesme Ba Bs

Arkadaşlar,işyerini kapattığı için sabit kıymetleri kendine fatura eden mükellfefimiz için bu satışı hem Ba da hem Bs de bildirecekmiyiz?Ne dersiniz?
  16. S

Geç Gelen Ssk Prim Ödemeleri

Arkadaşlar hepinize merhaba.SSK prim ödemeleri elime geç ulaşıyor.Mesela Haziran ayında ödenmiş ama bana Ekim ayında geliyor.Ben bu ödemeleri Haziran ayına kaydedersem geçici vergi matrahları değişiyor.Ne yapmamı önerirsiniz?Ekime e mi yoksa Haziran a mı kaydedetmem daha doğrudur?
  17. S

E Bildirge de Düzeltme

Selamlar arkadaşlar Eylül ayı bildirgesini göndermiştik,Ancak Ekim de Eylül ayına 1 personel girişi yaptık.Şimdi Eylül ayının bildirgesini iptal ve ek bildirge şeklinde mi yapmalıyım yoksa bildirgeyi iptal etmeden sadece 1 kişi için ek bildirge mi vermeliyim?Ne dersiniz?
  18. S

740-710 Hesap

Hepinize kolay gelsin arkadaşlar.740 hesapta takip ettiğim giderleri,daha doğru olacağını düşündüğüm için 710 hesapta takip etmek istiyorum.Yalnız ilk dönem geçici vergi de giderler 740 hesaptaydı 2. dönem 710 hesaba alınması yani yıl içinde kullanılan hesapların değiştirilmesi sorun olur mu?
  19. S

Luca Kümlatif Vergi Matrahı

Arkadaşlar merhaba yıl içerisinde gelen yeni mükellefimin bordrosunu hesaplarken kümülatif vergi matrahı ayarını yapmam lazım.Bendeki rakamlar GV1.diliminde olduğu için%15 vergi hesaplıyor oysaki eylül ayı için 2.dilime geçecekler.Sorum şu luca yazılımında bunu nasıl yapabilirim?Personel...
  20. S

İsg Destek Personel Sayısı

Hepinize kolay gelsin arkadaşlar,sorum şu Nisan ayında 10,Mayıs ve Haziran ayında 9 kişinin çalıştığı işyerinde isg destek başvurusu nasıl yapılacak?Hiç başvuramayacak mıyız yoksa nisan ayı için başvurmayıp mayıs ve haziran ayları için mi başvurabileceğiz?